BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Vertigo’dan çıkan pek çok seri gibi sertlik derecesi üst düzeyde bir çizgi roman Scalped. Şiddet, cinsellik, suç kanallarından bentlerini yıka yıka akıyor hikaye. Yabancı dizi merakı olanlara çok tanıdık gelebilecek bir yönü var Scalped’ın. Bariz bir şekilde Banshee dizisini anımsatıyor bize

Ege Görgün

Kötü Çocukları Pataklayan Kötü Kızılderili: Scalped

Vertigo’dan çıkan pek çok seri gibi sertlik derecesi üst düzeyde bir çizgi roman Scalped. Şiddet, cinsellik, suç kanallarından bentlerini yıka yıka akıyor hikaye. Yabancı dizi merakı olanlara çok tanıdık gelebilecek bir yönü var Scalped’ın. Bariz bir şekilde Banshee dizisini anımsatıyor bize

cr-ana

Türkiye’de yayımlanmasını pek beklemeyeceğiniz bir çizgi roman serisi Scalped. Hal böyleyken bir an önce alıp okumakta yarar var.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Kitabın adı Scalped, Kızılderililer ile özdeşleştirilmiş en en dehşet verici eylemden geliyor: “kafa derisini yüzmek”. Ancak tarihi bilenler Beyaz Amerika’nın topraklarını istila ettikleri bu halka çok daha dehşet verici şeyler yaptıklarını bilirler. Bir zamanlar özgürce dolaşan bu halkın fertleri nihayetinde ya tamamem asimile olmuşlar ya da kendilerine bahşedilen verimsiz, sapa, sevimsiz rezerv bölgelerinde yaşamak zorunda bırakılmışlardır.

scalped4

Scalped da böyle bir yerde başlıyor, Güney Dakota’daki bir Kızılderili Yerleşkesi’nde. Yerleşke’nin siyasi, finansal ve kaba kuvvetsel idaresi tamamen Red Crow adlı suç patronundadır. Yakında açacağı kumarhane de iktidarını iyice pekiştirecektir. Ancak yıllar sonra yuvasına dönmüş püsküllü bir bela yerleşkede kol gezmektedir. Red Crow, Dashiell Bad Horse adlı bu belayı bertaraf etmektense kendi tarafına çekmeyi tercih eder ve onu şerif departmanına yerleştirir. Kimsenin bilmediğiyse bad Horse’un aslında Red Crow’u alaşağı etmek için kanıt toplayan bir federal ajan olduğudur. Bad Horse’unki oldukça zorlu bir görevdir, ama o da zaten son derece zorlu bir adamdır. Ancak bir yandan bıçak sırtında hayatta kalmaya çalışırken, diğer yandan kendini bir anda geçmişten gelen aile ve gönül meseleleri içinde bulmak ona bile fazla gelecektir.

scalped51

Vertigo’dan çıkan pek çok seri gibi sertlik derecesi üst düzeyde bir çizgi roman Scalped. Şiddet, cinsellik, suç kanallarından bentlerini yıka yıka akıyor hikaye. Yabancı dizi merakı olanlara çok tanıdık gelebilecek bir yönü var Scalped’ın. Bariz bir şekilde Banshee dizisini anımsatıyor bize. Yalnızca tarzıyla değil, hikayesi ve karakterleriyle de.

banshee

Çizgi romanın önsözünde Brian K. Vaughan’ın yazdıklarından söz etmek gerekir. Pek çok başarılı çizgi romanın yanı sıra, Lost dizisinin yazarlarından olan Vaughan “büyük bir sırrı olan sert bir polisin öyküsü” diye özetliyor çizgi romanı. Ve Amerikan çizgi roman piyasasında yazar olarak sözü geçenlerin Alan Moore, Neil Gaiman, Grant Morrison, Peter Milligan, Mark Millar, Warren Ellis, Garth Ennis gibi ecnebi yazarlar olduğunu hatırlatarak, Scalped’ın yazarı Jason Aaron’a gırgırına yalakalık yapıyor. “Aaron Amerikalı büyük bir yazar değil, Amerikalı olduğu için büyük bir yazar.” Ancak aslında altını çizdiği Vaughan’ın Aaron’un yüzde yüz Amerikalı bir hikayey imza attığı. Ki bunda da son derece haklı. Amerika’nın arkabahçeye gömdüklerini eşeleyip çıkarıyor Scalped’ta Aaron. R.M. Guera da çizimleriyle onun başarısına eşlik ediyor.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et