BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Wingmen dört farklı ülkeden dört müzisyeninin İstanbul’da bir araya gelmesiyle 2006 yılında kurulmuş bir alternative / indie rock grubu. Vokalist/gitarist Rod McKee (Kuzey İrlanda) ile gitarist Nate Fackler (ABD) 2001 yılında o zaman beraber çalışmaya başlayacakları Bilgi Üniversitesi’nde tanışmışlar...

Olağan Mevzular

Kozmopolit İstanbul’un rock grubu (Wingmen / Look At You)

Wingmen dört farklı ülkeden dört müzisyeninin İstanbul’da bir araya gelmesiyle 2006 yılında kurulmuş bir alternative / indie rock grubu. Vokalist/gitarist Rod McKee (Kuzey İrlanda) ile gitarist Nate Fackler (ABD) 2001 yılında o zaman beraber çalışmaya başlayacakları Bilgi Üniversitesi’nde tanışmışlar…

Wingmen

Wingmen dört farklı ülkeden dört müzisyeninin İstanbul’da bir araya gelmesiyle 2006 yılında kurulmuş bir alternative / indie rock grubu. Vokalist/gitarist Rod McKee (Kuzey İrlanda) ile gitarist Nate Fackler (ABD) 2001 yılında o zaman beraber çalışmaya başlayacakları Bilgi Üniversitesi’nde tanışmışlar.

burak_isyar Burak İşyar

4-5 yıl boyunca başka gruplarda istediği müzik türünü bir türlü yakalayamamış olan Rod, Nate ile çeşitli barlarda akustik müzik çalmaya başlamış. İkili daha sonra bir konserde başka bir grupla davul çalan Adanalı Erdem Eroğlu ile tanışmış ve beraber çalmaları için davet etmiş. Son olarak bir arkadaş vasıtasıyla tanıştıkları basçı Aaron Abrook (İngiltere) katılmış gruba.

Grup ismini bir arkadaşlarının İstanbul’da yaşayan expat’lar hakkında yazdığı bir hikayeden almış. Hikayede bahsi geçen karakterlerin bazılarının gerçek olması ve aralarında grup elemanlarının da bulunması nedeniyle bu ismi kendilerine çok uygun bulmuşlar. Önceleri barlarda sadece cover şarkılar çalan Wingmen, bir süre sonra kendi bestelerini yapmaya ve demo kayıtlar tutmaya başlamış ve ardından performanslarına kendi parçalarını da eklemeye başlamış.

Wingmen

Wingmen ile 2011 yılı baharında, bir arkadaş vasıtasıyla gittiğim ve grubun sık sık çaldığını öğrendiğim Pendor’da tanıştım. Pendor’u bilenler albümün kapağını da tanıyacaktır. Interpol, Editors, Manic Street Preachers gibi pek çok grubu cover eden Wingmen, çaldığı yere bağlı olarak gecelik repertuarının yarısını da kendi şarkılarına ayırabiliyor. 2011 Rock n’Coke’da da sahne alan Wingmen önümüzdeki Pazartesi akşamı (1 Nisan) Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde sahne alacak. Grubun live performansını izlemenizi özellikle öneririm.

Grup elemanlarının farklı iş tempoları nedeniyle bir yılı aşkın bir süre kayıt tutan grubun debut albümü Look At You, sonunda bu yıl Şubat ayında iTunes’da satışa sunuldu. Albüm iTunes Türkiye Alternatif Müzik listesinde 2. sıraya kadar yükselmiş. Oldukça melodik ve akılda kalıcı 12 şarkıdan oluşan albüm yaklaşık bir saatlik süresiyle de son zamanlarda dinlediğim pek çok benzerlerinin aksine oldukça uzun.

Wingmen

Albüm, içindeki pek çok şarkı gibi yumuşak, biraz akustik biraz psychedelic bir gitar tınısı ile açılıyor. Hemen ilk parçada Wingmen’in soundu hakkında fikir sahibi olabiliyorsunuz: oldukça melodik gitar soloları, yumuşak ritimde uyumlu bas davul ikilisi, temiz ve anlaşılır bir vokal ve yeni pek çok indie grubun aksine bir şeyler anlatan sözler.

Wingmen’in sadece kendi şarkılarından oluşan bir konserde ilk izleyişim ise Ocak 2012. Haymatlos’da dinlerken en çok dikkatimi çeken şarkı olan Atonement albümde benim en sevdiğim şarkılardan. Burada özellikle müthiş gitar solosu ile Nate öne çıkıyor. Sözler de çok etkileyici. Şarkıyı grubun YouTube sayfasından izleyebilirsiniz.

Wingmen

Albümün ortalarında arka arkaya yer alan The Medusa Club, konser favorilerimden Get Some ve hem melodisi hem de sözleri ile bence albümün zirvesi olan Flowers for a Dead Mouse sürekli başa sarıp en çok dinlediklerim. Yine Nate’in müthiş gitarı ve Rod’un sözleri ile Flowers tam bir ballad havasında ilerlerken şarkının sonlarında hafif sertleşen müzik ile sözlerdeki kızgınlık da öne çıkıyor.

Main Attraction ise daha çok bas-davul ikilisi Aaron ile Erdem’in hünerlerini öne çıkaran şarkı olarak dikkati çekiyor: oldukça hoş bir post-punk havası var şarkıda. Albümün en sert/hızlı ve aynı zamanda en kısası olan TV, grubun konserlerde çalmayı sevdikleri parçalar arasında bulunuyor. Albümün kapanışı Rod’un uzun bir süredir yaşadığı bu şehre bakışını anlattığı herkesin favorisi, enerjik Pointy Shoes.

Akılda kalıcı müthiş melodileri ile türler arası geçişler yapmayan oldukça tutarlı ve sağlam bir sounda sahip bir abüm Look At You. Bence bütün haliyle çok güzel, ancak mutlaka dinlenmesi/indirilmesi gereken şarkılar Atonement, Life in a Shoebox, Flowers for a Dead Mouse ve Pointy Shoes. Yaklaşık 30 şarkısı bulunan Wingmen ilk albümünde bunların 12 tanesini yayınlamış durumda. Yakında tekrar stüdyoya girmeyi planlayan grup ikinci albümünü de 2014 yılında çıkarmayı planlıyor.

Look-At-You

Look At You (2013)
1. Living the Dream
2. You are the Walrus
3. Atonement
4. Life in a Shoebox
5. The Medusa Club
6. Get Some
7. Flowers for a Dead Mouse
8. Main Attraction
9. This Epiphany
10. TV
11. Tomorrow Began Today
12. Pointy Shoes

İlginizi çekebilir...

Disney+ - Film

Werewolf By Night, şiddet eksenli bir Hollywood aksiyonu olmakla birlikte arka planında kendisinden beklenmeyen bir derinliğe sahip.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et