BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ters Ninja'nın sorularını ikinci albümleri Para Gani’yi yayınlayan Kulp grubunun solisti Çağdaş Turan yanıtladı.

Müzik

Kulp grubundan 2. albüm: Para Gani

Ters Ninja’nın sorularını ikinci albümleri Para Gani’yi yayınlayan Kulp grubunun solisti Çağdaş Turan yanıtladı.

kulp kapak esas

Ters Ninja‘nın sorularını ikinci albümleri Para Gani’yi yayınlayan Kulp grubunun solisti Çağdaş Turan  yanıtladı.

Akademisyenlerden kurulu bir ekip misiniz hala?

cagdas-turanMaalesef, bir tek ben kaldım… Hatta grubun ilk dönemlerinde öğrenci olan elemanları mezun ettik… Eski çamlar bardak oldu yani… Bu özelliğimizin, yani hocalar ve öğrencilerden kurulu bir grup oluşumuzun kişisel yaşantımızda bazı faydalarını gördük, ama müzik piyasasında pek de kaale alınmadı.

Müzik yapmak daha çok hangisi sence? Hangisi daha keyifli? Beste yapmak mı; sahneye çıkmak mı?

İşin mutfak yönü benim için herzaman daha keyifli olagelmiştir. Beste yapmak, şarkının ilk önce tek gitarla çalınması ya da sözlerinin yazılması; ardından stüdyo aşamasında bütün grup üyelerinin parçaya kendinden birşey katmaları; kısacası ortaya bir ürün çıkartma süreci en keyif verici dönem benim için. Ama böyle söyledim diye sahne performanslarından hoşlanmadığım zannedilmesin… Onunda ayrı bir güzelliği var tabi…

İlk albümden bu yana fark edilir değişimler neler oldu sence Kulp için?

Olgunlaştık bir kere… Ne yapmak istediğimizi daha iyi biliyoruz, enstrümanlarımıza ve sahnemize daha hakimiz… Grubun kendine has bir soundu oluştu ve bunların sonucunda ortaya çıkan şeyler öncelikle bizi çok daha fazla tatmin eder nitelikte. Tabi bütün bunların dinleyiciye de çok olumlu bir şekilde yansıdığını söylemek mümkün. Dinleyicilerimizden gelen geri dönüşler hep bu yönde.

kulp13902

İlk albümle ilgili bir alınan dersler neler?

İlk albümle ilgili geriye dönüp baktığımda keşke şöyle yapsaymışız dediğim bazı şeyler var aslında. Sonuçta, her ne kadar ayrı ayrı profesyonel geçmişlerimiz olsa da, grup bilincinin tam olarak oturmadığı bir dönemdi. Albüm kayıtları biraz aceleye geldi, o hengame içerisinde atladığımız bazı konular oldu. Fakat bu hataların hiç birisini ikinci albüm kayıtlarında tekrarlamadık. Demek ki hatalarımızdan ders alabilmişiz. Sonuçta çok beğendiğimiz, kalitesine güvendiğimiz, içimize sinen bir çalışma çıktı ortaya.

İki albümdeki şarkıları genel anlamda kıyaslarsak…

İlk albüm biraz daha karamsar, içe dönük bir çalışmaydı. İkinci albüm, ismi Para Gani bu arada, daha hızlı parçalar barındıran, daha renkli bir albüm oldu. Trompet, Saksafon, klarnet gibi üflemeli çalgılar kullandık. Belki biraz beylik laflar olacak ama, daha dinamik, dinleyiciyi hemen kavrayıveren şarkılarımız var bu albümde. Öyleki, ilk defa dinleyenler bile sanki eskiden bildiği bir şarkıya eşlik edermiş gibi eşlik ediyor parçalarımıza. Bu da hem yaptığımız işten emin olmamızı sağlıyor hem de büyük keyif veriyor.

KULP

kulp13902Çağdaş Turan-Vokal
Kerem Olgaç-Bas
Ömer Cem Harnak-Gitar
Murat Altun-Davul
Onat Artun – Klavye

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et