BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Morlocklar’ın dönüşü muhteşem oldu!(Cehenneme Bir Adım / The Descent)

Cehenneme Bir Adım / The Descenttersninja
Mağara inişi yapan altı kadın önce mağarada mahsur kalıyor, sonra insan etine düşkün Morlocklar’ın saldırısına uğruyorlar. Yazarınız der ki: Son yıllarda daha korkunç bir film görmedi bu gözler. (22-04-2006)

Neil Marshall’ın Dog Soldiers filmi bizde yalnızca azılı korku severler tarafından bilinir. Yönetmenin bir sonraki filmini büyük bir merakla beklememize yol açacak kadar iyiydi bu film. Ülkemiz sinemalarında gösterime giren çoğu korku filminden ise kat be kat iyiydi. (Örneğin Sis’in yeniden çevrimi olduğunu iddia eden felaketten…) Neyse ki Marshall bizi  hiç hayal kırıklığına uğratmıyor. Çok iyi bir korku-gerilim seyretmek, kendini mazoşist eğilimlere bırakıp korkudan uçuk sahibi olmak isteyenler buyursun gitsin Cehenneme Bir Adım’a.

Film, doğayla mücadele etmeyi hobi haline getiren altı kadının mağara inişi yapmak üzere buluşmalarıyla başlıyor. Kadınlar mağaraya girdiklerinde gerilim kendiliğinden, hiçbir ilaveye ihtiyaç duymadan geliyor. Onlar mağaranın daracık dehlizlerinde ilerlerken öyle bir klostrofobi sarmalıyor ki sizi, tırnaklarınızı koltuğa geçiriyor, böyle bir işe kalkıştıkları için altı kadından nefret ediyorsunuz. O anda seyrettiğinizin uydurulmuş bir hikaye olduğu aklınızın ucundan bile geçmiyor. Ki filmin en büyük başarısı da bu zaten. Kadınlar mağarada mahsur kaldıklarında, “Aman Tanrım, bundan daha korkunç ne olabilir ki,” diyorsunuz. Biraz sonra dediğinize diyeceğinize pişman oluyorsunuz. H.G. Wells’in Zaman Makinesi romanındaki Morlock’ların özelliklerine sahip ama onlardan kesinlikle daha ürkütücü olan yamyam yaratıklar bu sportif bayanların peşine takılıyor. Yönetmen ise bu yaratıklara “crawlers” (sürünen) adını uygun buluyor.

Cehenneme Bir Adım aslında bir gerilim filmi olarak başlayıp sonradan bol kanlı bir korku filmine dönüşüyor. Ama ilk bölümde o kadar geriliyorsunuz ki, ikinci bölümde şerbetlenmiş gbi kolay kolay korkmaz bir hale bürünmeniz de olası. Filmin tek yumuşak karnı bu bence. Gerçeklerin bir anlamda hayali olana üstün geldiği sonucunu çıkarabilirsiniz buradan. Çünkü ikinci bölümdeki rahatlamanız, klostrofobinin bir insan için iğrenç yaratıklardan daha ürkütücü olduğunu gösteriyor.

Cehenneme Bir Adım / The Descent

Cehenneme Bir Adım
The Descent
Yön: Neil Marshall
Oyn: Shauna McDonald, Natalie Mendoza, Alex Reid

Eleştiri notu: 4.5 / 5
Seyir notu. 5 / 5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et