BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Eski Süper Sevgilim My Super Ex – GirlfriendYönetmen: Ivan Reitman Oyuncular: Uma Thurman, Luke Wilson, Anna Faris Eleştiri notu: 3/5 Seyir notu: 4/5 2006 ~ ABD

Öne Çıkanlar

Eski Süper Sevgilim (My Super Ex–Girlfriend) : Olay intikamsa, her kadın SÜPER’dir!

Eski Süper Sevgilim
My Super Ex – Girlfriend

Yönetmen: Ivan Reitman
Oyuncular: Uma Thurman, Luke Wilson, Anna Faris
Eleştiri notu: 3/5
Seyir notu: 4/5
2006 ~ ABD

Süper kahraman janrı, popüler kültüre Amerikalıların kattığı bir şey. Serüven duygusunun bir yansıması olduğu için onu eril bir janr olarak konumlandırmak yanlış olmaz. Zaten bu yüzden daha çok erkekler tarafından tüketiliyor. (9 Eylül 2006)


Çizgi romanlar sayesinde palazlanan, daha sonra sinemaya atlayıp daha geniş kitlelere ulaşan süper kahraman janrı çizgi romanlarda olduğu gibi bu mecrada da kendini aksiyon ya da macera filmleriyle ifade etti. 90’lara geldiğimizde bu tabunun yavaş yavaş yıkıldığına şahit olduk. Şapşal Kahramanlar (Mystery Men, 1999), Kahramanlar Okulu (Sky High, 2005), İnanılmaz Aile (The Incredibles, 2004) gibi komedi ağırlıklı filmlerde, ya da mizahın bolca kullanıldığı Vampir Avcısı Buffy (Buffy the Vampire Slayer, 1997) gibi dizilerde janr farklı bir şekilde ele alınsa da serüven duygusundan yine de vazgeçilemiyordu.

Eski Süper Sevgilim, süper kahraman janrını yumurta gibi kırıp romantik komedi içine karıştıran, janrın en büyük özelliği olan serüven duygusunu tamamen ortadan kaldıran ilk film olarak geçiyor sinema tarihine. Başka bir ilk daha var: içinde bir, hatta iki süper kahraman olmasına rağmen kızların erkeklerden daha çok seveceği bir film var artık.

Süper güçlerini kullanarak kendisini terk eden sevgilisinden intikam alan süper kahraman G-Girl’i (Uma Thurman) ve onun zavallı kurbanını (Luke Wilson) konu alan Eski Süper Sevgilim’i seyretmesi -asgari müşterekte değerlendirirsek- eğlenceli. Ama mizahının zeka barındırdığını, insanı kahkahadan kahkahaya sürüklediğini söylemek de imkansız. Kimi hinlikleri de yok değil tabi. Rakibesinin, Thurman’ı “koca ayaklı” diye aşağılaması güzel bir gönderme. Thurman’ın gerçekten kocaman olan ayaklarını ayak fetişisti Tarantino sayesinde Kill Bill’de bol bol izlemiştik. Zaten bu ayaklar ikili arasında doğan aşkın Cupid’i olmuşlardı.

Eski Süper Sevgilim
My Super Ex-Girlfriend
 

Yönetmen: Ivan Reitman

Senaryo: Don Payne

Oyuncular: Uma Thurman, Luke Wilson, Anna Faris

Eleştiri notu: 3/5, Seyir notu: 4/5

Yapım: 2006, ABD, 95 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et