sentez

“Bu küçük kitap yaklaşık sekiz yılda kendine geldi. Fakat sekiz yıllık çaba boşa gitmedi ve insan hayatının ölümle son bulmayıp, devamlı olduğunun kesin kanıtları meydana çıkmış oldu…”

1974 yılında, muhtemelen yazarının sermayesiyle basılan kitabın amacı, kapaktaki altbaşlığı oluşturan “Ölüm Son Değildir” argümanını kanıtlamak. Yazar bunu yapmak için 240 sayfa boyunca bize bilimsel ya da öznel bazı doğruları sıralıyor, ardından bunlardan sonuçlar, formüller (Zeka+bilgi=Uzun yusuf-mirdoganÖmür gibi), bir düzen buluyor. Onun “keşfedip dünyaya duyurduğu” bu kanıtların ayan beyan olduğundan ve okur tarafından da görüleceğinden emin elbette. Ancak bu Rorschach kartlarında herkesin aynı şeyi görmesini beklemek gibi bir şey. Mirdoğan ile ilgili en ilginç noktayı ise sona sakladım. Nasıl ki “Macellan ve Galileo aynı kişiler”; kendisinin ünlü Fransız matematikçi, fizikçi, düşünür Blaise Pascal’ın reenkarnesi olarak gören Mirdoğan kitabın kapağına eş-yazar olarak onun da adını taşımaktan geri durmamış. “Bu neyin kafası böyle?” dedirten kitabı okurken Oliver Sacks’ın vaka-i acayiplerinden biriyle karşı karşıyaymış hissine kapılıyorsunuz.

1 YORUM

  1. Telefonda Retris oynarken bir anda aklıma Yusuf Mirdoğsn ismi geldi. Yüzünü hatırlamıyordum. Bu isimde bir arkadaşım da yoktu. Kafama takıldı; Google amcaya sordum. Bu sayfaya ulaşınca yazarı ve kitabını hatırladım. Üniversitede öğrenci olduğum yollarda bu kitabı okumuştum. O zamanlar bu türden kitaplar adeta modaydı. Herhalde aradan 40 yıl gibi bit zaman geçmişti. Bunu hiç alakasız bir şeyle meşgul olurken hatırlamam çok ilginç. Kitaplığıma baktım; bu kitap yok. Herhalde okuduktan sonra bir arkadaşıma verdim. Bizim kuşak kitap kurduydu. Elimize be geçse okur ve birbirimize verirdik. Cep harçlığımızın önemli bir kısmını da kitaba harcardık. Şimdiki nesilde okuma merakı yok. Kitap pahalı gibi saçma bir de bahaneleri var. Yahu bir cep telefonuna 3-5 bin lira verirken, 40 liraya bir star bok kahvesi içerken pahalı olmuyor da 25-30 liralık kitap nasıl pahalı oluyor, aklım almıyor…

CEVAPLA