BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Çocuklar için yazılmış olsa da, Tılsım’ınki her yaştan okuru sürükleyecek klasik bir fantazya macerası. Harry Potter’dan daha renkli, daha zengin bir dünyası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Ege Görgün

Öteki aleme Tılsım’lı bir yolculuk: Tılsım

Çocuklar için yazılmış olsa da, Tılsım’ınki her yaştan okuru sürükleyecek klasik bir fantazya macerası. Harry Potter’dan daha renkli, daha zengin bir dünyası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

tilsim2

TUDEM’den çıkan Kazu Kibuishi’nin yazıp çizdiği Tılsım’ın dördüncü cildine geldik. Serüven tüm heyecanıyla devam ediyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Bir kaçış edebiyatı hikayesine yakışır şekilde başlamış Tılsım’ın macerası. Maddi sıkıntıların yanı sıra, karı-koca kavgalarıyla huzuru kaçan bir evin 10 yaşındaki küçük kızına, ağabeyi tarafından açılmış bir kaçış kapısı olarak ortaya çıkmış. Zaten Tılsım’ın baş kahramanı Emily’nin ismi de 1978 Tokyo doğumlu Kazu Kibuishi’nin o zamanlar 10 yaşında olan kızkardeşi Emi’den geliyor. Başkahramanın kız olmasının bir diğer nedeni de annesi ve anneannesi tarafından büyütülen Kazu’nun, kadınların erkeklerden daha güçlü olduğuna inanması. İdolleri Hayao Miyazaki ve James Cameron’un da sık sık böyle yapması Japon asıllı ABD’li çizgi roman sanatçısı Kazu’yu bu konuda daha da cesaretlendirmiş.

Kazu Kibuishi

Tılsım’ın hikayesi babalarının ölümü ardından Emily ve Navin adlı iki kardeşin anneleriyle birlikte yıllar önce sırra kadem basmış egzantirik dedelerinin boş evine taşınmalarıyla başlıyor. Bu evde ortaya çıkan bir yaratık annelerini yakalayıp başka bir boyuta kaçırınca çocuklar da çaresiz onu takip ediyorlar. Ne yapacaklarını bilmez bir haldeyken, Emily’nin boynunda taşıdığı dedesinden yadigar madalyon dile gelip onlara yol gösteriyor. Çocuklar annelerini kurtarmak için uğraşırken elfler ve insanlar arasındaki bir savaşın devam ettiği bu boyutun “hayvansı” sakinlerinden bazılarıyla dost oluyor. Çok geçmeden bu savaşın önemli bir parçası olduğunu keşfeden Emily annesini kurtarmayı başardıktan sonra bile geri dönemeyeceğini anlıyor. Bu boyutta daha yapacak çok işi olduğu çok açıktır ve Emily madalyonunun ona sağladığı güçleri kötülükle savaşmak için kullanmaya ve dedesinin başladığı işi bitirmek üzere harekete geçmeye hazırdır.

tilsimÇocuklar için yazılmış olsa da, Tılsım’ınki her yaştan okuru sürükleyecek klasik bir fantazya macerası. Harry Potter’dan daha renkli, daha zengin bir dünyası olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Tılsım

1. Kitap: Taş Muhafızı
2. Kitap: Taş Muhafızının Sırrı
3. Kitap: Bulutların Arasında
4. Kitap: Son Konsey

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et