BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

#if2018 Prototype / Prototip (2017)

Blake Williams’ın ilk uzun metrajı Prototip; sinemanın yarattığı illüzyon ve seyirci üzerindeki manipülasyonu üzerine deneysel bir çalışma. 3D gözlüklerini alıp koltuğuna oturan izleyici önce arşivlerden bulunmuş eski tip slaytlara benzer görüntülerle karşılaştırılarak şaşırtılıyor. 3D’ye dönüşümü hatalı bu imajların ardından uzun uzun dalgalanan suları izliyoruz. 1900 yılında geçtiğini iddia eden film bize tüplü televizyon ekranlarından hız trenleri, modern otomobiller ve cep telefonları gösteriyor.

“Birkaç hafta sonra” uyarısıyla devam eden yapım, film üretenlerin izleyiciyi ikna edebilmek için kullandığı yazı, yakın plan, üst üste bindirilmiş görüntüler ya da kısıtlı görüş alanı gibi tekniklerin işlevini göz önüne seriyor. Dil olarak ciddiyetten vazgeçmese de görüntü içeriği konusunda esnek davranan ve yanlış göze görüntü ileterek 3D ile bir süre seyircisine işkence eden Williams’ın deneysel filmi anlatmak istediklerini geçirmekte sorun yaşamıyor fakat 63 dakikalık süresinin tartışmaya açtığı bu ilkel konu için uzun kaldığını ve yaratıcı anların göz devirtenlere göre azınlıkta olduğunu belirtmekte fayda var. Yine de özellikle gök gürültüsü içeren anlarda zirveye çıkan ses tasarımı ve konvansiyonel sinemanın yaldızını dökmeye girişen bazı anları için görülebilir.

Not: Filmin !f İstanbul seansları 16 Şubat 2018 11:00 Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3 ve 24 Şubat 2018 19:00 Cinemaximum City’s Nişantaşı Salon 3 şeklinde.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et