BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Navoja bir anne ve Alman kökenli bir babanın çocuğu olan John Rambo, tam adıyla Johnathon James Rambo askere gönüllü yazıldı. Savaş çıktığında Vietnam’a gönderilen ilk birliklerdeydi. İki sene sonra A.B.D.ye döndü ve Özel Güçler’de eğitim görüp bir ölüm makinesi haline geldikten sonra Vietnam’a geri döndü.

Bir Film Hakkında

Zambo’dan sonra, Bobo’dan önce: Rambo’nun kısa özgeçmişi

Navoja bir anne ve Alman kökenli bir babanın çocuğu olan John Rambo, tam adıyla Johnathon James Rambo askere gönüllü yazıldı. Savaş çıktığında Vietnam’a gönderilen ilk birliklerdeydi. İki sene sonra A.B.D.ye döndü ve Özel Güçler’de eğitim görüp bir ölüm makinesi haline geldikten sonra Vietnam’a geri döndü.

rambo1

1982’de İlk Kan ile başlayan Rambo efsanesi 2008 yılında çekilen Rambo 4: John Rambo’ya dek sürmüştü. Sylvester Stallone son Rambo filmi için kameralar karşısına geçtiğinde 60’ını devirmişti.


A.B.D. 1965’de girdiği Vietnam Savaşı’na sekiz yılda yaklaşık iki milyon genç yolladı. Bunların pek çoğu hayatını kaybetti ya da sakat kaldı. Öğrenciler kısa bir sürede savaş karşıtı oldular. Bu savaşta sivil halka yönelik kitle imha silahlarının, parça tesirli bombaların kullanıldığının farkındaydılar ve buna karşı politik bir duruş sergileme konusunda birleşmişlerdi. Bu isyan yalnızca politik kökenli değildi, öğrenciler özgür ve konforlu ortamlarını bırakıp yüksek savaşa gitmek de istemiyorlardı tabi. Kanada’ya, Meksika’ya kaçanlar, kendini sakatlayanlar oldu.

rambo-2

Navoja bir anne ve Alman kökenli bir babanın çocuğu olan John Rambo, tam adıyla Johnathon James Rambo askere gönüllü yazıldı. Savaş çıktığında Vietnam’a gönderilen ilk birliklerdeydi. İki sene sonra A.B.D.ye döndü ve Özel Güçler’de eğitim görüp bir ölüm makinesi haline geldikten sonra Vietnam’a geri döndü. 1971’de Vietkong’a esir düşüp korkunç işkencelere maruz kaldı. 1972’de esir kampından kaçmayı başaran Rambo 1974’de terhis oldu. Ülkesine döndüğünde törenle karşılanmayı beklemiyordu belki ama vatandaşlarının ona bebek katili, serseri, suçlu muamelesi yapmasına da hazırlıklı değildi. Bu noktadan sonrasını İlk Kan filminden biliyorsunuz zaten.

sylvester-stallone-ramboDavid Morrel’in kitabından uyarlanan 1982 tarihli filmi Ted Kotcheff yönetmişti. 1972’de yayınlanan kitabın peşinde pek çok kişi vardı aslında. Bunlardan biri de Steve McQueen’di. Ama Stallone’nin Rocky sonrası şöhreti önce bu kitabın film haklarını almasını, sonra da hikayede bazı değişiklikler yapabilmesini sağladı. Rambo kitapta peşindeki insanları soğukkanlılıkla öldürürken, filmde elinden geldiğince kimseyi öldürmemeye çalışır. Ayrıca kitapta Rambo en sonunda intihar etmeye niyetliyken Albay Trautman tarafından vurulur. Film için de benzer bir sahne çekilir ama sonra Rambo’nun bir ihtimal devam filminde geri dönebileceğini düşünür Kotcheff ve Stallone. 14 milyon dolara mal olan film yüz milyon dolardan fazla kazanınca 1985’de bu düşünceleri gerçekleşir. 1988’de de üçüncü film girer gösterime…

Son filmden 20 sene sonra dördüncü Rambo filmiyle karşımıza çıktığında 60 yaşını devirmişti Sylvester Stallone. Stallone’nin yazıp yönettiği filmde, Rambo bu kez kendini Burma’daki iç savaşın ortasında buluyordu. Birkaç Amerikalı insan hakları misyoneri burada kapana kısılmıştır ve onları tek kurtarabilecek kişi de Rambo’dur.

rambo-crennaNe yazık ki orijinal ekipten iki önemli fire vardı bu filmde. İlk üç filmin müziklerini yapan Jerry Goldsmith 2004’de, önceki filmlerin tamamında rol alan Richard Crenna ise 2003’de kansere yenik düştü. Crenna, Albay Samuel Trautman rolüyle ölümsüzleşmişti ama işi aslı bu rol için ilk tercih değildi. Albay Trautman’ı Kirk Douglas’ın oynaması planlanmıştı, ama sisko-ninjaDouglas filmin sonunda Rambo’nun ölmesi konusunda ısrar edince rol apar topar Crenna’ya verilmişti. (Ege Görgün – Landlord)

İlk Kan (First Blood – 1982) Yön: Ted Kotcheff
Rambo: Rambo: İlk Kan 2 (First Blood part II- 1985) Yön: George Pan Cosmatos
Rambo 3 (1988) – Yön: Peter MacDonald
Rambo 4 (2008)- Yön: Sylvester Stallone

 

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et