BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Alice Harikalar Diyarında'nın oldukça serbest bir yorumu olan Ruhların Kaçışı (Spirited Away), Japonya’da ve tüm dünyada animasyon sinemasının bir efsanesi olarak kabul edilen Hayoa Miyazaki’nin, En İyi Animasyon dalında Oscar ve Berlin’de Altın Ayı almış başyapıtı.

Öne Çıkanlar

Yalnızca bir çizgi film değil: Ruhların Kaçışı / Spirited Away

Alice Harikalar Diyarında’nın oldukça serbest bir yorumu olan Ruhların Kaçışı (Spirited Away), Japonya’da ve tüm dünyada animasyon sinemasının bir efsanesi olarak kabul edilen Hayoa Miyazaki’nin, En İyi Animasyon dalında Oscar ve Berlin’de Altın Ayı almış başyapıtı.


Alice Harikalar Diyarında
‘nın oldukça serbest bir yorumu olan Ruhların Kaçışı (Spirited Away), Japonya’da ve tüm dünyada animasyon sinemasının bir efsanesi olarak kabul edilen Hayoa Miyazaki’nin, En İyi Animasyon dalında Oscar ve Berlin’de Altın Ayı almış başyapıtı. (19 Haziran 2004)

Miyazaki’nin bir önceki çalışması Prenses Mononoke de tüm dünyada övgülerle karşılanmıştı. Aslında Miyazaki, Prenses Mononoke ile sinema kariyerine bir nokta koymaya hazırlanıyordu. Neyseki kendisi de daha yapacak işleri olduğuna anlayıp, bu kararından döndü ve hayranlarına bir şahaser daha armağan etti.

Japonların ürettiği çizgi filmler, yani “animeler”in en önemli özelliği çocuklardan çok yetişkinlere hitap etmesi. Manga dediğimiz Japon çizgi romanlarının ilham verdiği animeler kendine has bir çizim ve öyküleme anlayışına sahip. Son günlerde Kill Bill ile gündemde olan Quentin Tarantino’nun bir anime delisi olduğu belirtelim. Zaten sırf bu yüzden Tarantino filmin ilk bölümünde ciddi uzunlukta bir animeye yer vermişti hatırlarsanız. Yetişkinleri hedeflediği için manga ve animelerde şiddet ve seksle karşılamak son derece doğaldır. Ama daha çok duygusallık, masalsı ve fantastik öğelerin öne çıktığı Miyazaki filmleri tüm ailenin keyifle, rahatsız olmadan seyredebileceği çalışmalardır. Ödüllere boğulmuş yapım Ruhların Kaçışı da tüm bu Miyazaki karekteristiklerini taşıyor. Sinemaya gönül vermiş herkesin görmesi gerektiği ve bundan sonra kaleme alınacak sinema kaynaklarının geniş yer ayıracağı bu film bir animasyon klasiği olarak sinema tarihindeki yerini şimdiden aldı.

Konusu: 10 yaşındaki Chihiro ailesiyle birlikte yolculuk etmektedir. Yolculuk esnasında verdikleri bir mola sırasında ilginç bir köye rast gelen aile, kimselerin ortalıkta görünmediği bu yerde lezzetli yiyeceklerin açıkta bırakıldığını görür. Küçük kızın anne ve babası yiyecekleri iştahla yemeye başlarlar. Yedikçe de değişirler ve en nihayetinde tamamen domuza dönüşürler. Küçük kız ne yapacağını şarırır. Hele ki hava kararıp ortalık hayaletlerden geçilmemeye başlayınca iyice paniğe kapılır. Ama birdenbire ortaya çıkan Haku onu kurtarabileceğini söyler. Haku’nun söylediğine göre Chihiro’nun hayatta kalmasının tek yolu ruhların dünyasına gelip bir çeşit ‘hayalet dinlenme tesisi’ olan otelde kendine bir iş bulmasıdır. Chihiro bunu başarır ama ruhlara ait bu farklı boyutta sıkışıp kalmıştır.

Sen to Chihiro no kamikakushi
Spirited Away
Ruhların Kaçışı

Yönetmen: Hayao Miyazaki
Senaryo: Hayao Miyazaki

Japonya, 2001 yapımı – 125 dakika

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et