BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

DVD

Şeytan’a külahını ters giydiren adam şimdi DVD’de!

kutsal damacana

Güldürmek ve eğlendirmekten başka bir amaç taşımayan Kutsal Damacana bu misyonunu gayet iyi yerine getiriyor.(Ocak ayında sinema filminin üstüne yazılan yazıdır)

Ahmet Yılmaz’ın filmin senaryosunu yazmaklığı olmasa bu filme gideceğim yoktu. Tabi bir de şu var: Exorcist’in, Metin Erksan usta tarafından çekilen, üstelik de komik olsun diye ekstra bir çaba gösterilmeyen muadili bile yeterince komikken, özellikle komik olsun diye çekilen bir Exorcist muadilinin nasıl bir şey olacağını merak ediyor insan. Ama Ahmet Yılmaz olmasa, bu merakıma da gem vurup, DVD’sini bekleyebilirdim.

İyi ki beklememişim. Güldürmek ve eğlendirmekten başka bir amaç taşımayan Kutsal Damacana bu misyonunu yerine getiriyor gayet iyi neticede. Ahmet Yılmaz’ın “bizde olsaydı nasıl olurdu” şeklindeki mizah izleğinin meyvelerini topluyor film. Aynı izleği takip edip “Türk uzaya çıksaydı ne olurdu?”nun peşine düşen Dünyayı Kurtaran Adam’ın Oğlu filmi gibi ortalama zekaya bile hitap edemeyen, yerine oturmayan küfürlerle dolu komedi denemelerinden sonra Kutsal Damacana bünyeye gayet iyi geliyor. Şafak Sezer kendine biçilen role cuk oturmuş ve bu rolü içine kendinden şeyler katarak zenginleştirmiş. İlk kez ciddi boyutta bir rol üstlenen Ersin Korkut da “Zagor’un yanındaki Çiko” rolünde çok iyi.

Filmin bir korku filmi taşlaması. Bu yüzden korku filmi trüklerini, klişelerini iyi bilmek, bunları yeniden inşa ederken titiz davranmak gerekiyor. İçine şeytan giren kızın makyajı başta olmak üzere, diğer gerçeküstü sahneler için kurulan sahne tasarımlarının ve mekanizmalarının hepsi gayet başarılı filmde. Ben şahsen Korkunç Bir Film / A Scary Movie ya da Naional Lampoon serisinden bir film izlemektense, Kutsal Damacana’yı izlemeyi tercih ederim.

Filmde çok küfür var, evet, ama buna fazlaca takılmamak gerekiyor. Çocuklarınızı bu filme götürmezseniz olur biter. Ve hatırlatalım Scorsese’nin Casino’sunda tam 422 kez, Stone’un Doğum Günü 4 Temmuz filminde 289 ve Cohenler’in Big Lebowski’sinde 281 kez fuck kelimesi geçmektedir belirtelim. Onları bilmedik mi dediniz. O zaman şunu bilirsiniz, Okan Bayülgen’in her programında da “fuck” rağbet gören bir kelimedir. Çünkü programın tema şarkısının nakaratı şu şekildeydi: That fucking machine in my head…

Kutsal Damacana
Yön: Kamil Aydın
Oyn: Şafak Sezer, Eyşan Özhim, Ersin Korkut, Settar Tanrıöven, Yıldırım Memişoğlu
Seyredilen Mekan: Maltepe AFM
Film Notu: 3/5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et