BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Kitap

Solomon Kane’in Dehşetengiz Serüvenleri

 Solomon Kanetersninja

Barbar Savaşçı Conan’ın yaratıcısı Robert E. Howard efsanevi kılıç ustası püritanın maceralarını sunar…

“O…Püritan ve Şarl karışımı, biraz eski bir filozofun ve bir hayli de bir paganın özelliklerine sahip… Ruhundaki o açlık, onu her türlü haksız olayı düzeltmek, güçsüz olan her şeyi korumak amacıyla yollara düşürmüş… Bir rüzgar gibi başı boş ve amansız olan bu kişi, sadece tek bir yönden değişmedi: Her zaman hakkın ve doğrunun izinde gitti. İşte Solomon Kane böyle biri.”

Solomon Kane kitap


Solomon Kane
Robert E. Howard
Minima
Çeviren: B. Selen Haktanır K. Yiğit Us

Öyle bir kitap ki elimizde tuttuğumuz, haklarında sayfalarca dolusu şeyler söyleyebileceğimiz pek çok isimle ilintili: Robert E. Howard, Conan, Solomon Kane, H.P. Lovecraft ve yanı sıra Zagor. Heyhat yerimiz dar, tıpkı modern günlük yaşamda kitaplar için ayrılan yer gibi.

Robert Erwin Howard (1906-1936) kısa hayatı boyunca Weird Tales gibi dönemin fantastik öyküler yayımlayan dergilerine yazmıştı. O zamanlarda bu tür yazın edebiyattan sayılıp, önemsenmediği için şöhreti kapalı bir devrenin dışına taşamamıştı. Ama yine de yeteneği kendisi gibi bu türün sonradan dünya çapında şöhret kazanacak altın kalemleri tarafından far edilmiş ve mektupla ya da yüz yüze bu kişilerle ilişkiye girmesini sağlamıştı. Karanlık (Gotik) edebiyatın babalarından H.P. Lovecraft bu genç adamın popüler yazın ve kültür tarihine damgasına vuracak karakterler yarattığını ilk fark edenlerden biriydi. Lovecraft hayattayken Howard ile paylaşma fırsatını bulduğu övgülerin bir kısmını bu kitap için yazdığı önsöze de taşımış.

Howard’ın ilkel çağlarda yaşayan kahramanı Kimmeryalı Conan günümüzün en bilinen kurgu karakterlerinden biri. Popüler yazının çizgi roman ve sinema aracılığıyla kolay yayılması onu tüm dünya ile tanıştırdı. Solomon Kane, Conan’a göre Howard’ın daha az bilinen bir karakteri. 16. yüzyılda kimi zaman İngiltere’de, kimi zaman Afrika’nın balta girmemiş ormanlarında yalnızca Tanrı’ya olan katı inancı ve büyük maharetle kullandığı kılıcıyla iblisler, hayaletler, büyücüler ve aklınıza getirmek istemeyeceğiniz türden başka kötülüklerle mücadele eden bir adamdır Kane. Onunkiler tüyleri diken diken eden maceralardır. Ama onun kitabında korkmak, geri çekilmek gibisinden şeyler yoktur.

Solomon KaneSolomon Kane, yarattığı diğer karakterler gibi Howard’ın bir yansımasıdır. Kendisi de boksla ilgilenen, yapılı, sağlıklı bu adam gündüz düşlerinde mertliğin, kahramanlığın, asaletin en önemli değerler olduğu dünyalar düşlemekte, daha sonra bu düşleri öykülerine taşımaktaydı. Adı değişse de, kahraman hep kendisiydi aslında. Ama muhtemeldir ki Howard’ın sonunu getiren de bu düş gücü, hayalperestlik ve kalıplı bedenle perdelenen nahiflikti. Daha 30 yaşında silahı başına dayayıp tetiği çeken Howard annesinin ölümü ardından gerçek dünyanın acımasızlığını ve bu durum karşısında hissettiği acizliğini geride bırakıp düşlediği fantastik dünyalara doğru yolculuğa çıkmıştı.

Yazının başında saydığımız isimler içinde, konuya en hakim kimseleri bile şaşırtabilecek olanını bilerek sona bıraktım. Öyle ya, tüm bunlarla Darkwood’un Efendisi Zagor’un ne ilgisi var? İlgi benim kişisel geçmişimle alakalı. Bencileyin çizgi roman müptelalarının Korku ciltlerinde karşımıza çıkan birkaç kısa hikayeyi saymazsak, Solomon Kane ile Zagor aracılığı ile tanıştığımızı söyleyebiliriz. Kimi telif sıkıntılarından dolayı isim Andrew Cain olarak değiştirilse de, çizenler de okuyanlar da uzmanlık dalı cehennemi iblisler ve Necromancer Büyücüleri ile boğuşmak olan bu karakterin Solomon Kane’in reenkarnesi olduğunun gayet farkındaydı.

Son olarak iki önemli ressamın adını analım. Kitabın içini resimleyen Gary Gianni ve benim daha önceki kapak çizimlerini de hayranlıkla karşıladığım (Elminster mesela) kapak çizeri Korkut Öztekin. (Sevgili Korkut Öztekin’in Ters Ninja için de bir şeyler karalamasını dört gözle bekliyorum.)
Solomon kane filmi
Not: Bu yazıyı yazarken bilmiyordum ama Solomon Kane’in bir de filmi çekilmiş daha yeni. Michael J. Bassett’in yönettiği 2008 tarihli filmde Kane’i James Purefoy canlandırmış. Filmde Max Von Sydow da rol almış.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et