BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on sekizincisini Öteki Sinema kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen için açıyoruz.

The S-Files

The S-Files Nr.18 © Ters Ninja: Murat Tolga Şen

Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on sekizincisini Öteki Sinema kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen için açıyoruz.Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların on sekizincisini Öteki Sinema kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Teyzemin kızı ile birlikte Samsun Konak sinemasında seyrettiğimiz “Bağdat Hırsızı” adıyla oynatılmış Arabian Nights filmi hatırladığım en eski film… Bu arada eniştemde sinema işletmecisi olduğu için kundakta bile seyrettiğim filmler vardır ama onları sormayın! 🙂

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

Gönül yazar’ı! (Şaka) 11 yıllık evli bir adam olarak “evlilik” mefhumunu ve mecburen bunu kabul eden erkeğin maceralarını yazmak isterdim. Otis abi’nin evlenmiş halinin anıları gibi bir şey olurdu herhalde

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Oz Büyücüsü / The Wizard of Oz

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

The Crow (Brandon Lee) ya da akşamları kız tavlamaya falan çıkacaksak Han Solo.

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Kevin Costner ya da Sean Connery… Her yaşta yakışıklı ve karizmatikler çünkü. Asla bir Nicolas Cage olup seyircinin gözünün önünde çirkinleşmek ve komik saç modelleri ile dolanmak istemezdim.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Robert Rodriguez.. Hatta Tarantino‘dan bile soğutup sağlama kanka yapardım kendime Planet Terror 2‘de de bir rol isterdim.

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Star Wars… İstediğim rolü de yazayım nedense Chewbacca olmak istiyorum ben! Bütün maceralarda var (eski üçleme) ama sıfır sorumluluk! Bir de millenium Falcon’da seyahat etmek de havalı bir şey olmalı

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Daha iyi bir kaçış planı yapılamaz! Filmler istemediğiniz her şeyden arzu ettiğiniz herşeye kaçmanın yegane yoludur.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

Yok öyle bir şey! Şaka bir yana sinema güçlü bir araç ve insanları sinema ile manipüle edebilirsiniz. Türkiye deyince akla gelen ilk imajın “Midnight Express” üzerinden olması örnektir buna.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

Çocukluğumun Samsun Zafer sinemasını tek geçerim ki zaten Zafer’i yazdığım bir yazım da var. Şimdi ki AVM sinemaları sadece para kazanmak için üretilmiş enstrümanlar gibi soğuk ve sentetik!

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et