BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

The S-Files Nr.25 © Ters Ninja: Burçin S. Yalçın Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi beşincisini Burçin S. Yalçın için açıyoruz.

The S-Files

The S-Files Nr.25 © Ters Ninja: Burçin S. Yalçın

The S-Files Nr.25 © Ters Ninja: Burçin S. Yalçın
Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi beşincisini Burçin S. Yalçın için açıyoruz.


Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların yirmi beşincisini Burçin S. Yalçın için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Ne kadar düşündüysem de, anılarım içerisinde o kadar uzak bir çekmeceye bir türlü uzanamadım.

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

İçinde yazı olan herhangi bir şey beni tatmin ederdi. Az biraz film eleştirisi yazmaya yeteneğim olduğunu sandığım için bu işi yapıyorum. Roman veya senaryo veya tenis yazmaya yeteneğim olsaydı, bunları da yapsam tatmin olurdum. Fakat film izlemekten vazgeçmezdim tabii.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Soru “Issız bir adaya düşseniz…” diye başlayan o klasik soru olsaydı, “Cast Away / Yeni Hayat” derdim ve çok ironik, havalı bir yanıt olurdu. Eğer “The Usual Suspects / Olağan Şüpheliler”i hayatımın sonuna kadar tekrar tekrar izlemek beni sıkacaksa, yanıt olarak “2001” demek zorundayım. 1500’üncü izleyişimde falan Evren’in, insanlığın, yaşamın, varoluşun sırrını belki çözebilirdim belki en azından.

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

Müfettiş Clouseau. Sık sık kayıp düşer, sakarlıktan sakarlığa yuvarlanırdı. Hayali olduğu için (tıpkı filmdeki gibi) canı da yanmazdı. Gerçi, olur olmaz yerlerde gülmekten altıma işerdim!
Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Peter Fonda.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Quentin Tarantino. Hem Didem Erol’la aşk yaşamış (!) hem Uma Thurman’ı tanrıça katına yükseltmiş başka bir adam nereden bulayım?

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Galiba fantastik bir filmi seçmek en iyisi. Aragon olarak Orta Dünya’yı fethetmek fena olmazdı.

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

Catherine Deneuve. İki deseydiniz yanına Roman Polanski’yi eklerdim. Üç deseydiniz de beraber çektikleri “Repulsion / Tiksinti”yi…

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

Dünyanın en özgün hikayesini yaşamadığınızı size her filmle hatırlatması.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

Mimarisinden dekorasyonuna kadar aklımda hiçbir detayı olmasa da, Adana’da pek çok çizgi filmini izlediğim Özen Sineması bambaşkadır.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et