BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

he S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların otuz beşincisini Gölge E-Dergi ve Sine Manyakları blogu yazarı Hasan Nadir Derin için açıyoruz.

The S-Files

The S-Files Nr.35 © Ters Ninja: Hasan Nadir Derin

he S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların otuz beşincisini Gölge E-Dergi ve Sine Manyakları blogu yazarı Hasan Nadir Derin için açıyoruz.


Sinema yazarlarına sorulmak üzere 10 soru hazırladık. Tümüyle Ters Ninja’ya münhasır 10 ilginç soru. Maksat elbette sinema yazarlarını daha iyi tanıyabilmek… The S-Files adını verdiğimiz bu dosyaların otuz beşincisini Gölge E-Dergi ve Sinema Manyakları blogu  yazarı Hasan Nadir Derin için açıyoruz.

Nerede, ne şekilde, kiminle seyrettiğinizi hatırladığınız en eski film hangisi?

Daha eskisi vardır belki ama en net hatırladığım şu anda TRT Arı Stüdyosu olarak hizmet veren eskinin Arı Sineması’nda babamla beraber izlediğimiz E.T. olmalı. O kadar etkilenmiştim ki bugün sinemayı sevmemde de Spielberg’e ne olursa olsun hoşgörüyle yaklaşmamda da önemli rolü vardır.

Sinema yazarı olmasaydınız, ne yazarı olmak isterdiniz?

Öncelikle beni sinema yazarı olarak kabul ettiyseniz teşekkürler… Sanırım çizgi roman üzerine bir şeyler yazmayı tercih edebilirdim. Arada ülke ve dünya gündemine ait bir şeyler de karalamak isterdim ama.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir filmle idare etmeye mahkum edildiniz. Hangi filmi seçerdiniz?

Zor soru. En çok izlediğim filmlerden olan Üç Renk üçlemesi olabilir. Kaçak güreşip üç film seçmiş oldum ama illa bire indirmek gerekirse Mavi’yi seçip günlerce Juliette Binoche’nin güneş vuran yüzüne bakabilirim.

Kendinize içlerinden hayali bir arkadaş seçme şansınız olsaydı. Hangi sinema karakterini seçerdiniz?

Genellikle karanlık karakterleri seviyorum galiba ama onlarla da arkadaş olmaz zor olurdu. Darth Vader’le arkadaş olsak beğenmediğim bir lafımı yakaladığı anda uzaktan boğardı beni, Travis Bickle da kafama sıkabilirdi alimallah. Indiana Jones ile arkadaş olmak güzel olabilirdi ama. Hem fantastik maceralar dinlerdim ondan hem de bazen egzotik yerlere gitme şansı olurdu.

Hangi sinema oyuncusunun görüntüsüne sahip olmak isterdiniz?

Marlon Brando. Ama gençlik dönemi tabii.

Hangi yönetmenle sıkı dost olmak isterdiniz?

Quentin Tarantino’yla oturup sinema muhabbeti yapmak çok hoşuma giderdi sanırım. Kevin Smith’le de öyle. Hem her ikisiyle başak bir tutkum olan çizgi romanları da konuşabilirdim. Stanley Kubrick’le sıkı dost olmayı hayal bile edemiyorum galiba. Kendisine su getirmek bile yeterdi.

Hangi film gerçek olsun ve siz de içinde yer alın isterdiniz?

Geleceğe Dönüş (Back to the Future) içinde yer alıp zaman içinde dolaşmak isterdim.

Sinemayı sevmek için iyi bir neden söyler misiniz?

İyi bir film izlediğinizde sinemadan çıktığınızda etrafınızdaki dünyanın tüm anlamını kaybetmesi, kısa bir süre de olsa dünyanın sadece o film ve senden ibaret olması.

Sinemanın en kötü özelliği ya da en büyük zararı nedir sizce?

Hem iyi, hem kötü bir özelliği aslında, çok geniş kitleleri etkileyebilmesi. Sinemanın bu özelliğini kötüye kullananlar belli bir kültürden ya da insan grubundan nefret ettirmeyi ya da tehlikeli bir fikri olumlu olarak göstermeyi başarabilirler.

Bugüne kadar gittiklerinizin içinde en sevdiğiniz sinema hangisiydi?

İlk soruda cevap olarak verdiğim Arı Sineması anılarımda efsane bir sinema olarak kalmıştı. Bugün aynı şekliyle görsem ne düşünürüm bilinmez. Günümüzde gittiğim sinemalardan görüntü ve ses kalitesi ile Afm Ankamall IMAX sineması diyebilirim.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et