BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

unutulmaz çizgi romanlara imza atan Eisner ödüllü Loeb-Sale ikilisi, DC Comics kahramanlarına yansıttıkları olağanüstü anlatım tarzlarını Marvel Comics kahramanlarına uyarlayıp bizlere masalsı bir seri sunuyorlar.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Üç eski sevgili… üç süper kahraman… üç renk…: Marvel Renkler

unutulmaz çizgi romanlara imza atan Eisner ödüllü Loeb-Sale ikilisi, DC Comics kahramanlarına yansıttıkları olağanüstü anlatım tarzlarını Marvel Comics kahramanlarına uyarlayıp bizlere masalsı bir seri sunuyorlar.

Superman: Tüm Mevsimler (1998; Büyük Mavi Yayıncılık, 1999), Batman: Haunted Knight (1996), Batman: The Long Halloween (1997), Batman: Dark Victory (1999), Catwoman: When in Rome (2004) gibi unutulmaz çizgi romanlara imza atan Eisner ödüllü Loeb-Sale ikilisi, DC Comics kahramanlarına yansıttıkları olağanüstü anlatım tarzlarını Marvel Comics kahramanlarına uyarlayıp bizlere masalsı bir seri sunuyorlar.

 İlke Keskin

Üç farklı süper kahramanın ağzından, hayatlarındaki ilk büyük aşklarına hitaben anlatılan olaylar çerçevesinde gelişen bu maceralar aynı zamanda kahramanların acemilik dönemlerine de ışık tutuyor. İlk başlarda Sale’in çizimler insana biraz farklı gelse de birkaç sayfa sonra anlatılan hikayeyle ne kadar uyumlu olduğunu görüyorsunuz ve cilt biter bitmez içinizde hikayeyi tekrar okuma isteği uyanıyor. Her bir özel cilt 160 sayfadan oluşuyor ve ciltlerin içinde Tim Sale’in özel çizimlerinden oluşan eskiz defterlerine de yer verilmiş.

İyi güzel de serinin adı neden Marvel Renkler? Aslında Amerika’da bu serinin belli bir adı yok. “Marvel Renkler” adını bu serinin Türkiye’deki yayıncısı Marmara Çizgi koydu— ki çok da uygun bir isim olduğunu düşünüyorum. Her cildin ruh halini, cildin adı da olan renk belirliyor ve kahramanımız hikayesi başlıyor.

Spider-Man: MAVİ

(“Blue” kelimesi İniglizce’de “hüzünlü” anlamında da kullanılır. Blues müziğin de ismini buradan aldığı rivayet edilir.) Peter Parker’ın ilk aşkı Gwen Stacy için doldurduğu kasette anlatılan bir hikâyedir bu. Gwen Stacy, Peter’ın asla unutmayacağı fakat artık onsuz yaşamayı öğrenmesi gereken bir aşktır. En sonunda Peter’ın kalbini kazanacak çılgın kızıl Mary Jane Watson da  ilk defa bu sürükleyici hikayede ortaya çıkarı. Peter Parker, hayallerinin kızına ulaşmak için Green Goblin, Rhino, iki Vulture ve bunların hepsini gölgelerin içinden kontrol eden gizemli bir adamdan oluşan tehditlere karşı göğüs germek zorunda kalır.

Hulk: GRİ

Dünya onu yeşil canavar olarak tanımadan çok önce Gri Hulk’a dönüşen Bruce Banner’ın hayatı Gama bombasının patlamasıyla paramparça olmuştur. İşte o andan itibaren yeryüzündeki en güçlü yaratık— Olağanüstü Hulk serbest kalmıştır. Fakat ne kadar güçlenirse güçlensin kalbi hâlâ en büyük düşmanı General “Yıldırım” Ross’un kızı Betty tarafından paramparça edilebilmektedir. Eski karısı Betty Ross hakkında Leonard Samson’la konuşan ve bu konuşma sırasında ilk Hulk olduğu günleri hatırlayan Banner, bizleri de o kazanın gerçekleştiği güne götürüyor. En büyük düşmanının ordusu ve umutsuzca sevdiği General kızı arasındaki siyah-beyaz dünyada kaybolan Banner hayatın gri rengini ve belirsizleşme olasılığını görüyor.

Daredevil: SARI

Kariyerinin ilk günlerinde sarı bir kostüm kuşanıp yasaların yetersiz kaldığı yerlerde adalet arayan, görme engelli süper kahraman Daredevil’ın hikayesidir bu. Kendisine “Korkusuz Adam” denen kişinin korkuyu temsil eden sarı renkteki bir kostüm seçmesi de büyük bir tezattır aslında. Matt Murdock ilk aşkı Karen Page’e bir mektup yazarken Daredevil’ın ilk yıllardaki kariyerini ve babasının ölümünü de bizlerle paylaşıyor. Bunu yaparken de ilham verici ve aksiyon dolu bir macerayı alıp okuyucuya romantik bir komedi sunuyor.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et