BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Suç filmlerinin kendine has yönetmeni Johnnie To’nun 1993 tarihli süper kahraman filmi The Heroic Trio (Dung Fong Saam Hap, 1993), Hong Kong aksiyonlarının enerjisini sonuna kadar taşıyan özel bir film.

Tuğba Keleş

Üçü bir arada: The Heroic Trio (Dung Fong Saam Hap)

Suç filmlerinin kendine has yönetmeni Johnnie To’nun 1993 tarihli süper kahraman filmi The Heroic Trio (Dung Fong Saam Hap, 1993), Hong Kong aksiyonlarının enerjisini sonuna kadar taşıyan özel bir film.

Suç filmlerinin kendine has yönetmeni Johnnie To’nun 1993 tarihli süper kahraman filmi The Heroic Trio (Dung Fong Saam Hap, 1993), Hong Kong aksiyonlarının enerjisini sonuna kadar taşıyan özel bir film.

Tuğba Keleş

“Batılı” izleyici olarak Johnnie To’yu genellikle erkek nüfusu yoğun suç filmleriyle tanıdık. John Wo’nun aksiyon türüne getirdiği yeniliğin bir başka çeşidini Johnnie To filmlerinde daha ağır ve şiirsel olarak bulmak mümkün. 3-5 adamın birbirlerine silah çekip 15 dakika boyunca ateş etmelerinin neresi çekici diye soracak olan çıkabilir. Buna verecek mantıklı bir cevabım yok doğrusu. Tek bildiğim To’nun filmlerine sırt çevirmenin o kadar kolay olmadığı.

Johnnie To

Johnnie To’nun filmografisi içerisinde her daim bulunan suç filmlerinin yanı sıra komedi filmleri de hatırı sayılır yer tutmakta. Ama To’nun Batı’nın film piyasasına girişi ve tutunması hep suç filmleriyle olmuş vaziyette. Dolayısıyla buralarda da yönetmenin “başka” filmlerine ulaşmak pek mümkün değil. Misal DVD raflarında Fulltime Killer (Chuen Jik Sat Sau, 2001), Election (Hak Se Wui, 2005), Election 2 (Hak Se Wui Yi Wo Wai, 2006), Mad Detective (Sun Taam, 2007), Vengeance (Fuk Sau, 2009), Exiled (Fong Juk, 2006) gibi filmlerini bulmak mümkün. Ama To’nun diğer yönüne bakmak için yurtdışı kaynaklara yönelmek kaçınılmaz. İşte The Heroic Trio da bu açıdan ilginç bir film.

Anthony Wong, The Heroic Trio’da

Yönetmenin suç filmlerinde erkekler arası dostluk, başı çeken en önemli öğedir. Hatta sürekli çalıştığı bir oyuncu kadrosu olduğunu söylemek bile olası. Lam Suet, Simon Yam, Anthony Wong gibi bugün Hong Kong sinemasının yıldızları olarak kabul gören erkek oyuncular, bunlardan sadece üçü. Bu açıdan bakıldığında The Heroic Trio’da baş karakterlerin kadın olması, yukarıda değindiğim konuya aşina izleyiciyi şaşırtabilir. Üstelik Anita Mui, Michelle Yeoh, Maggie Cheung gibi yine Hong Kong sinemasının üç dev kadın oyuncusunu bir araya getirmesi de seyirciyi heyecanlandırmak için yeterli bir sebep. Görünürde cinsiyet farkından kaynaklı bir şaşırtmaca olsa da bu durum, aslında birbirinin önünden silah çekip, arkasını koruyan dostlar bağlamında ele alındığında, Johnnie To yeni bir şey söylemiyor.

Soldan sağa; Anita Mui, Michelle Yeoh, Maggie Cheung

Öte yandan The Heroic Trio, “modern” wuxia ile harmanlanmış tam anlamıyla klasik bir Hong Kong aksiyonu. Yani uçanlar ve kaçanların hakim olduğu bir enerji patlaması. Michelle Yeoh’nun canlandırdığı “Görünmez Kadın”, şeytani patronu için yeni doğmuş bebekleri kaçırmaktadır. Bebeklerin sayısı 19’u bulduğunda içlerinden biri imparator seçilecek ve kötü efendi de hükümranlığına devam edebilecektir. Kaçırılan bebeklerin peşindeki komiser (Damian Lau) ve ekibi, bir çok filmde karşımıza çıkan ‘polisin pasif kalması’ durumundan muzdarip olarak öylesine kameralara bakarken, komiserin eşi (Anita Mui), sakladığı süper kahraman kimliğiyle, bebekler için mücadeleye girişir. “Hırsız” olarak hayatını devam ettirmekte olan bir diğer karakter Chat (Maggie Cheung) ise çıkar karşılığı, polislere yardım edeceğini bildirerek filme dahil olur. Bu üç karakter; Görünmez Kadın, Süper Kadın ve Hırsız Kadın’ın yolları bebek merkezinde birleşirken, kaderlerinin de aslında ortak olduğu ortaya çıkacaktır.

Johnnie To, yönetmenliği kadar prodüktörlüğünü de konuşturan bir isim film piyasasında. O açıdan seyirciye oynamaktan geri kalmıyor. Bir tutam dram, biraz romans ve bol aksiyonu, güzel kadınlar eşliğinde sunarken, bebeklere biraz daha ihtimamla yaklaşılmasından bahsetmiyordu herhalde. Gişeye oynamakta beis görmeyen yönetmen, bunu açıkça söylemekten de geri kalmıyor. Johnnie To babamın oğlu değil sonuçta. Övüp duracak değilim. Ama keşke her gişe filmi To’nunkiler gibi olsa, hayat sizce de daha barış dolu bir yer olmaz mıydı?!

Epik konu anlatımlarıma doyamadığınızı(!) biliyorum sevgili okurlar. Ama her güzel şeyin bir sonu var maalesef. Bu haftalık da bana ayrılan yeri doldurmadan hemen evvel filmle ilgili kung fu filmi severlere küçük bir not düşmek istiyorum. Uçan giyotin silahını bilmem hatırlar mısınız? Hatırlamadıysanız lütfen şuraya bakınız. The Heroic Trio’da, yönetmenin gedikli oyuncularından Anthony Wong, ağzını hiç açmadığı halde şeytani ustanın yardımcısı olarak etrafa korku salarken, bir elinde de uçan giyotini sallıyor. Üstelik çok detaylı bir teknikle, silahın nasıl kafa kopardığını algılamak olası. Dolayısıyla, uçan giyotin filmlerine bir nevi saygıda kusur etmeyen The Heroic Trio’yu, her bünyeye olmasa da Amerikanvari süper kahramanların Hong Kong stilinde nasıl dövüştüğünü merak eden ve eli maşalı karakterlere karşı sempati besleyen aksiyon-sever izleyiciye gönül rahatlığıyla öneririm.

The Heroic Trio
Dung fong saam hap
Yönetmen: Johnnie To

Senaryo: Sandy Shaw, Jack Maeby (İngilizce versiyon)

Oyuncular: Anita Mui, Michelle Yeoh, Maggi Cheung, Anthony Wong, Damian Lau

Yapım: 1993, Hong Kong, 85 dk

İlk yayınlanış tarihi 11.08.2011.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et