BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

VIII. ULUSLARARASI İŞÇİ FİLMLERİ FESTİVALİ: SINIRDA YAŞAMAK

8.-uluslararasi-isci-filmleri-festivali

VIII. Uluslarası İşçi Filmleri Festivali bu sene 1-9 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Çalışmaktan vakit bulursam ben de festivali ucundan kıyısından yakalamaya çalışacağım.

Tuğba Keleş Tuğba Keleş

 “Ne ararsan burada var vatandaş! Bir tane uzun metraj çek abime! Ocakta yemeğin var da kısa metraj mı istedin hanım abla! Ya sen bey amca? Sana gerçekler mi lazım? Al sana o zaman bir belgesel!” sloganıyla bu yıl da seyirciyi coşturmayı başaracak bence festival. Üstelik film gösterimleri sadece İstanbul’la sınırlı değil. Ankara, İzmir ve Diyarbakır da 1-9 Mayıs tarihleri arasında etkinlikten yararlanma fırsatı yaşayacak şanslı şehirler arasında.

Festivaldeki gösterimlerin tümü ücretsizken, İstanbul’daki gösterim mekanları arasında her yıl olduğu gibi bu yıl da Fransız Kültür Merkezi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi ve Yeşilçam Sineması gibi demirbaşların yanısıra festival-mekan ikilisi açısından ilgimi çeken Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı gibi yerler bulunuyor. Mesela sırf şu Aynalı Geçit’i merak ettiğimden muhakkak burada bir gösterim yakalamaya çalışacağım.

The Spirit of 45

The Spirit of 45

Herkesin festivali kendine tabii sevgili dostum. Ama yakalamışım seni şuracıkta vallahi de uzatmadan bırakmam. Kısa metrajdan uzun metraja geçiş yanılgısının aksine uzun konuşmadan kısa konuşmaya geçmeyi henüz başaramamış bir insan evladıyım nihayetinde…

Festival, İngiliz sinemasının duayeni Ken Loach‘un The Spirit of 45 (’45 Ruhu) belgeseliyle açılacak. Film programında Loach‘un 2010 yılı filmi Route Irish  (Tehlikeli Yol) de ayrıca seyredilebilir. Loach ile yapılmış röportajı da festival kitapçığından okuyabilirsiniz.

Operation_Crossroads_Baker_Edit

Yıllardır her türlü festivalde didiklediğim Uzak Doğu filmleri için de festivalde yer var. Onibaba ve Kuroneko gibi iki Japon korku klasiğine imza atmış yönetmen Kaneto Shindo‘nun, Nazım Hikmet‘in şiirini yazdığı Japon Balıkçısı‘nın hikayesini anlattığı aynı isimli filmi Daigo Fukuryu-Maru favorilerimden.

Festival programı geniş. Zengin Mutfağı ve Zübük gibi Yeşilçam klasiklerinden, Tepenin Ardı gibi son yılların Türkiye sineması mahsülleri ile, çeşit çeşit kısa metraj film-belgesel seyircisini bekliyor olacak. Unutmayın! Muhtaç olduğunuz bütün bilgi, festivalin sitesinde!..

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et