BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Pembe Panter serilerinin yaratıcısı Blake Edwards, zatürre teşhisiyle kaldırıldığı California’daki Santa Monica St John's Sağlık Merkezi'nde, 88 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Haber

Yaprak dökümü bitmez: Blake Edwards (1922-2010)

Pembe Panter serilerinin yaratıcısı Blake Edwards, zatürre teşhisiyle kaldırıldığı California’daki Santa Monica St John’s Sağlık Merkezi’nde, 88 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Ölüm hayatın gerçeği, sinemacılar da bundan muaf değil. 15 Aralık günü duyurulan haber bunun yeni bir göstergesi. Pembe Panter serilerinin yaratıcısı Blake Edwards, zatürre teşhisiyle kaldırıldığı California’daki Santa Monica St John’s Sağlık Merkezi’nde, 88 yaşında yaşama gözlerini yumdu.

Çalışma yaşamına televizyon dizileriyle başlayan Edwards, ilk çıkışını 1961 yılında Truman Capote’nin aynı adlı romanından uyarladığı ve başrolünü Audrey Hepburn’un oynadığı Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany’s) ile yapmıştı. Sonrasında bir alkolizm dramı olan ve Jack Lemmon’a Oscar adaylığı getiren Days of Wine and Roses filmini çekti. Uluslararası şöhretini ise Peter Sellers ile özdeşleşen Müfettiş Jacq Clouseau’nun maceralarını konu alan 6 filmlik Pembe Panter serisi ile kazandı. Bunların haricinde, filmografisine Victor Victoria, The Great Race ve The Party gibi önemli filmleri sığdıran Edwards, 2004 yılında Akademi tarafından Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

Belirli bir dönemden sonra sıradan komediler çekmeye başlayan Edwards’ın en önemli başarısı, slapstick komedinin perdedeki en güzel örneklerinden olan Pempe Panter serisi. Sessiz sinema döneminde Charlie Chaplin, Buster Keaton ve Harold Lloyd gibi efsane oyuncuların zirveye çıkarttığı, tek adam üzerine kurulan hareket komedisine, Peter Sellers’ın ustalığı sayesinde evrensel ve çağdaş bir yorum getirerek sinema tarihine geçti. Aktif sinema yaşamı bitmiş olsa bile böylesi bir ustayı kaybetmek üzüntü verici.

İlginizi çekebilir...

Murat Orçan

Oyuncuların özverili performansları ve aşina yüzleri olmasaydı belki de seyirci tarafından pek tercih edilmeyecek olan yapım, şu sıralar hak ettiğinden fazla ilgiye mazhar olarak...

Deneme

Cüneyt Arkın'ı kaybettik. Ege Görgün, sinema yıldızının ardından bir yazı kaleme aldı.

Basın Bülteni

Netflix Türkiye, Temmuz 2022'de yayınlayacağı filmleri, dizileri, belgeselleri ve animasyonları duyurdu.

Öykü

Gecenin kalbini hançer gibi deşti sirenlerin ışıkları. Ağaçların arasına gizlenmiş metruk evin önünde durdu polis arabaları ve ambulanslar. Polisler zaman kaybetmeden evin içine girdiler...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et