BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Büyük Hazine National Treasure Yönetmen: Jon Turteltaub Oyuncular: Nicholas Cage, Diane Kruger, Sean Bean, Harvey Keitel, Jon Voight

Öne Çıkanlar

Amerika’daki Da Vinci şifreleri (Büyük Hazine)

Büyük Hazine
National Treasure
Yönetmen: Jon Turteltaub
Oyuncular: Nicholas Cage, Diane Kruger, Sean Bean, Harvey Keitel, Jon Voight

 Büyük Hazine / National Treasureters ninja

Da Vinci Şifresi’nin aksiyon destekli muadili şeklinde ele alınması gereken Büyük Hazine eğlenceli, sürükleyici, ama bir o kadar da sağduyunuza tecavüz eden bir film. (24-12-2004)

Büyük Hazine, ABD’nin milliyetçi muhafazakar (“ülkelerini dünyanın merkezi gören ve saldırgan” da diyebiliriz) politikacılarının oluşturduğu Şahinler kanadının, bir anlamda Hollywood temsilcisi sayılabilecek yapımcı Jerry Bruckheimer’ın son filmi. Ticari film yapmaktaki becerisini elde ettiği seyirci memnuniyeti ve hemen akabinde de gişe başarılarıyla kanıtlama alışkanlığına sahip Bruckheimer’ın, aklı kelam her dünya vatandaşını rahatsız edecek bir diğer alışkanlığı ise filmlerinde her fırsatta Amerikalı olma durumunu övmesi ve yüce Amerikan değerlerinin işportacılığını yapması ne yazık ki. Büyük Hazine’de de farklı bir durum söz konusu değil.

Tüm dünyada satış rekorları kıran Dan Brown imzalı bestseller Da Vinci Şifresi’nin sulandırılmış aksiyon versiyonundan başka bir şey değil aslında film. Biraz Indiana Jones’tan, biraz Robert Langdon’dan (Da Vinci Şifresi’ni kahramanı), biraz da Thomas Crown’dan esinlenerek yaratılan hazine avcısı Benjamin Franklin Gates’in, yanına kattığı Truvalı Helen’le (Kruger) birlikte giriştikleri yüksek tempolu maceraya şahit oluyorsunuz filmde. Kahramanlarımızın amacı Amerika’nın dört bir yanına yayılmış gizli şifreleri birer birer çözerek Masonlar’ın, diğer adıyla Tapınak Şövalyeleri’nin efsanevi hazinesini bulmak. Yine aynı hazinenin peşinde olan ve gerektiğinde arkasında görünmez bir harita bulunan yüs küsur yıllık Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni bile yok etmekten geri durmayacak kadar hayasız, şerefsiz “kötü adamların” işe karışmasıyla olay iyice aksiyona dönüyor. (Ki o bildirgede Bush’un Irak işgaline destek çıkan cümlelerde var.) Bu kötü adamların Amerikalı değil, Sean Bean tarafından yönetilen İrlandalılar olduklarını söylemeye gerek yok herhalde.

Hayatı ve sinemayı ciddiye alanların yerinde rahatsızca gıvıldanmasına neden olabilecek tüm bu salaklıklarına rağmen, Büyük Hazine’nin zihin boşaltma ve eğlenme dışında motivasyonu olmayan haftasonu izleyicisi için ideal bir seyirlik olduğunu söylenebilir.

Büyük Hazine
National Treasure
Yönetmen: Jon Turteltaub
Oyuncular: Nicholas Cage, Diane Kruger, Sean Bean, Harvey Keitel, Jon Voight

Eleştiri notu: *
Seyir notu: ***

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et