BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Anlat Anlat Heyacanlı Oluyor (Anlatamadım mı? / Analyze That)

Anlatamadım mı? / Analyze That Landlord

1999 yapımı Anlat Bakalım /Analyze This adlı filmi sevmemizin sebeplerinden biri Robert De Niro’nun yıllardır alıştığımız maço mafya elemanı tiplemesiyle dalga geçmesiydi. Yıllardır onun karizmasına şapka çıkarmış sinema seyircisi için De Niro’yu  çocuk gibi ağlarken görmek şok edici bir deneyimdi. Tarihin en komik adamlarından Billy Cristal ve De Niro’dan oluşan müthiş ikili bizi gülmekten kırıp geçirmişti. (Ocak 2003)

Aslında alışık olmasak da, De Niro komediye yabancı bir isim değil. Aktör yıldız adayı olduğunu ispatladığı 1983 tarihli King of the Comedy  ve Sean Penn ile birlikte rol aldığı Biz Melek Değiliz / We’re No Angels (1989) adlı filmde komediye ne kadar yakıştığını göstermişti aslında. Yakın tarihte Ben Stiller ile birlikte oynadığı Zor Baba / Meet the Parents ve Zor Baba ve dünür / Meet the Fockers da Niro’nun rol aldığı ve çok beğenilen diğer komedilerdi.

Anlatamadım mı? adlı filmde De Niro’nun bu kez yalnızca ağlayan değil, üşütük hallerini de görüyoruz. Hapishanede sinir krizi geçirdikten sonra tozutan mafya babasının evlere şenlik hallerine çok güleceksiniz. (Filmin psikiyatrik danışmanlığını üslenen profesör De Niro’nun buradaki performansıyla gerçek bir doktoru rahatlıkla kandırabileceğini söylemiş.)

Anlatamadım mı? / Analyze That

Neredeyse ilki kadar komik olan filmde bir kez daha karşımıza çıkan mafya babası Paul Vitti ve psikoterapist Ben Sobel’in üzerimizde bıraktığı iyi izlenimlere bakarak, ikilinin yeni bir macera için üçüncü kez  buluşmasının hiç de uzak bir ihtimal olmadığını söyleyebiliriz. İki oyuncu birlikte çalışmaktan gayet memnun. İkisi de doğma büyüme NewYork’lu olan De Niro ve Christal’ın hem sette, hem de set dışında sıkı bir dostluğu var.

“Billy ile birbirimizi kitap gibi okuyabiliyoruz. İkimizin içinde de yer etmiş bir New York ritmi var ve bunun faydasını görüyoruz. Ayrıca Billy çok komik biri…” diyor De Niro. Bu söylediğinin ne kadar gerçek olduğunu filmin sonundaki kamera arkası görüntülerinde de görüyoruz zaten. De Niro bir sahnede Billy’ye gülmekten kendini alıkoyamıyor. Sahne defalarca çekiliyor.

Anlatamadım mı? / Analyze That

Sing Sing hapishanesinde cezasını çekmekte olan Paul Vitti birilerinin kendini öldürmek istediğini anlayınca sinir krizi geçirir. Kimi zaman yüksek sesle Batı Yakasının Hikayesi’nden şarkılar söyleyen Vitti, kimi zamanda dünyadan ilgisini keserek katatonik bir duruma girmektedir. Daha önce Vitti’nin tedavisinin üstlenen Ben Sobel’in yardımına başvurulur. Sobel yetkililere hapishanede kaldığı taktirde Vitti’nin durumunun daha kötüye gidecek olduğunu söyler.  Şartlı olarak salıverilen Vitti’nin velayeti Sobel’e verilir. Vitti Sobel’in evinde kalacaktır, bir yandan da terapi görcektir.  Babasını kısa süre önce kaybeden Ben ise ciddi bir kişilik bunalımının eşiğindedir. Vitti’yi çekip kurtarmaya çalıştığı çukura kendisi çekilmektedir.

Anlatamadım mı?
Analyze That
Yön: Harold Ramis
Oyn: Robert De Niro, Billy Cyristal, Lisa Kudrow, Joe Viterelli

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et