BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

İlk 24 fasikül Whedon-Cassaday ikilisi tarafından yaratılırken 25. sayı itibariyle bayrağı Iron Man Extremis’ten tanıdığımız yazar Warren Ellis ve Thor for Asgard’dan tanıdığımız çizer Simone Bianchi devralıyor. Sonrasında ise yazar-çizer ekibi değişmeye devam ediyor.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Astonishing X-Men: Bir tatlı huzur almaya geldik X Evreni’nden…

İlk 24 fasikül Whedon-Cassaday ikilisi tarafından yaratılırken 25. sayı itibariyle bayrağı Iron Man Extremis’ten tanıdığımız yazar Warren Ellis ve Thor for Asgard’dan tanıdığımız çizer Simone Bianchi devralıyor. Sonrasında ise yazar-çizer ekibi değişmeye devam ediyor.

Marmara Çizgi Mayıs ayı içinde yayınları arasına Astonishing X-Men’i de kattı. Aslına bakarsanız Astonishing serisi çok da yeni bir seri değil. İlki 1995 yılında 4 fasikül, ikincisi 1999 yılında 3 fasikül olarak yayımlanmış olan serinin 2004 yılında başlayan üçüncü sürümünde Buffy the Vampire Slayer’ın yaratıcısı Joss Whedon ve Planetary’den tanıdığımız John Cassaday komutayı devralıyorlar.

İlke Keskin

Adının seri olduğuna fazla takılmamak lazım, çünkü 7 yılda toplam 39 sayı çıkmış. (Okuyucuyu yorma düşünceleri pek yok anlaşılan; sayıları canları istediklerinde çıkarıyorlar. Yazar bu kadar ünlü olunca sanırım okuyucuyu bekletmek bir sorun olmuyor. Okuyucu yazarı bekliyor.) İlk 24 fasikül Whedon-Cassaday ikilisi tarafından yaratılırken 25. sayı itibariyle bayrağı Iron Man Extremis’ten tanıdığımız yazar Warren Ellis ve Thor for Asgard’dan tanıdığımız çizer Simone Bianchi devralıyor. Sonrasında ise yazar-çizer ekibi değişmeye devam ediyor.

Bu serinin diğer X serilerinden farkı ne diye merak edecek olursanız cevap çok basit: yıllar boyunca yayımlanmış olan yüzlerce sayıda, onlarca farklı dergide gelişen olayları çok derinlemesine bilmeden, sadece kulaktan dolma, X evreni için olmazsa olmaz birkaç şey hakkında bilginiz varsa bu seriyi takip etmek gerçekten çok kolay. Bilen bilir, ana X hikayesine dahil olmak çok külfetli, pahalı ve aşırı zaman alan bir uğraştır. Bir ay dergileri okumadığınız anda hikâye öyle bir hale gelir ki konuya neresinden baksanız elle tutamazsınız. İşte bu yüzden de “X-Men okuyorum” diyebilmek sadece dile kolaydır. AXM serisi tam da burada imdadımıza yetişiyor. X Evreni’yle alakalı her ay yayınlanan onlarca dergiyi takip etmekle uğraşamayan ve bir şekilde evrene dahil olma isteğinde olan okuyucular için –ki bunlardan biri de benim– gerçekten birebir. Seride karşımıza çıkan ekip ise gerçekten çekici: Wolverine, Cyclops, Emma Frost, Kitty Pride, Beast ve Colossus (şimdilik).

Türkçe olarak raflarda yerini alan “Yetenekli” adlı ilk ciltte, şimdiye kadar çizgi romanda olsun, çizgi filmlerde olsun, beyaz perdede olsun en çok işlenen konunun tekrarlanması çok önemli bir savı ortaya koyuyor. Bu konu, tabii ki Mutant genini iyileştirecek bir tedavinin bulunduğu dedikodusunun ortaya atılması ve insan/mutant herkesin bu tedavinin peşine düşmesi –kimisi yok etmek için, kimisi kullanmak için, kimisi doğruluğundan emin olmak için, kimisi elinin altında bulunması için vs. Yeni okuyucu avlamaya yönelik bir serinin dünya starlarından oluşan bir ekiple piyasaya sürdüğü ilk maceranın bu konuyu işlemesi sanırım X Evreni’nin en önemli sorununun mutant-insan ayrımı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor. Bazıları bu konuyu klişe bulsalar da serinin asıl amacının X Evreni’ne yeni okuyucu katmak olduğunu unutmamak gerekir. Sanırım mutant-insan ayrımı ve bu iki ırkın birbirlerine olan bakış açısını anlamadan bu evreni tanımak mümkün olmuyor.

Serinin “Tehlikeli” adlı ikinci cildi Haziran sonunda piyasaya çıkacak. Buradaki baş düşman ise hiç kimsenin tahmin edemeyeceği bir karakter. Fakat bu düşmanın kim olduğunu söyleyerek okuma zevkinizi kaçırmak istemem. Bunun için Haziran sonunu beklemeniz gerekecek.

Astonishing X-Men
Cilt 1: Yetenekli
 

Yazar: Joss Whedon

Çizer: John Cassaday

Marmara Çizgi, 2011, 144 sayfa.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et