BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Biz hayatı dramatize etmeye bayılan bir türüz. Kapitalizm de her çeşit eğilimimiz gibi, bunun da üstünden para kazandığı için sistem bu yönümüzü devamlı körüklemekte. Aslında her şeyin basit açıklaması var.

Ege Görgün

BABA SEVGİ – İyi babalara, güzel babalara ithafen…

Biz hayatı dramatize etmeye bayılan bir türüz. Kapitalizm de her çeşit eğilimimiz gibi, bunun da üstünden para kazandığı için sistem bu yönümüzü devamlı körüklemekte. Aslında her şeyin basit açıklaması var.

baba-sevgi

Kimse çıkıp bu konuda pek bir şey söylememiş. Belki kadınların bu tip durumlarda bir şey kaybedeceklermiş hissiyle harekete geçen o yırtıcı savunma mekanizmasından korktukları, belki de toplumun yıkılması neredeyse imkansız o yerleşik kanılarına isyan bayrağı açan pek çok kişi gibi yalnızlığa mahkum edilmekten çekindiklerinden gündeme getirememişler bu konuyu. Hadi yine ben atayım kendimi ateşe.

sisko-ninja
Ege Görgün (Landlord)

Bana göre Babaların Evlat Sevgisi, Anaların Evlat Sevgisi’nden çok daha kutsaldır. Çünkü Anaların Evlat Sevgisi yani bu uğurda yaptıkları fedakarlıklar “doğa anayasasının birincil kanunu olan “türün devamlılığının sağlanması için gereken her şey yapılacaktır”ın bir yaptırımı olarak kadınların genetik kodlarına yazılmış bir içgüdü programının sonucudur. Babaların Evlat Sevgisi ise bir kurulmuşluktan değil, gönüllülükten kaynaklanmaktadır. İçgüdüleri ona başka şeyler söylerken, bile isteye üstlendiği bir sorumluluk ve sevgi yüküdür babalık. Aynı şekilde evlatların ebeveynlerine karşı besledikleri sevgi uğruna yaptıkları da çok kutsaldır. Doğa böyle bir kod yazmamıştır insanoğluna: Anne babanı seveceksin, kollayacaksın, ihtiyaç anında onlara sen bakacaksın. İnsanlık notumuzu evlatlarımız için değil, anne babalarımız için yaptıklarımız üzerinden verilebilir. Tabi tüm bu söylediklerim hangi sebeple olsun yavruları için yaptıklarından ve hissettiklerinden ötürü “anaların hakkının ödenemeyeceği” gerçeğini de değiştirmiyor.

Biz hayatı dramatize etmeye bayılan bir türüz. Kapitalizm de her çeşit eğilimimiz gibi, bunun da üstünden para kazandığı için sistem bu yönümüzü devamlı körüklemekte. Aslında her şeyin basit açıklaması var. Misal: Bebekler ya da diğer canlıların yavruları sevimli değildir. (Sevimsiz de değiller.) Bize sevimli görünmelerinin nedeni doğanın bizi onları öyle görmek üzere programlamış olmasından başka bir şey değildir. Neden? Yukarıda söylemiştim hani. Türün devamının sağlanması. Sevimlilik, merhamet duygusu uyandırma… Bunlardan daha iyi bir savunma mekanizması olabilir mi kendini başkaca savunma şekli olmayan bir yavru için? Tam tersi bir örnek verelim. Böcekler sevimli değildir. Ve biz onların üstüne basıp öldürmekten hiç gocunmayız. Aynısını bir kedi yavrusuna yapabilir misiniz? Yapamazsınız. Çünkü çok basit temel benzerlikler yüzünden kendi yavrularımızla özdeşleştiririz yavruyu. Ama yılan yavrusu için bu söz konusu değildir.

Kabaca budur. Ben anahatları verdim, daha fazlasına rakı sofrası lazım. Babalar gününüz de kutlu olsun. Benim gibi babası ölmüş olanların daha da kutlu olsun. Öbürleri gider görür, sarılır babasına, olur biter. Ha bi de, reklamların gazıyla salaklık yapıp pahalı mahalı hediyeler almayın öyle babanıza. Ben baba olsam kalite “bi büyük” alsınlar isterdim beraber içmeye.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et