BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Festival

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali Başladı

4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, Slovenyalı yönetmen Ziga Virc’in “Houston, Bir Sorunumuz Var!” filminin gösterimiyle başladı.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen, Anadolu Ajansı‘nın (AA) global iletişim ortağı olduğu festivalin açılış töreni Haliç Kongre Merkezi Eyüp Salonu’nda yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan Festival Başkanı Ogün Şanlıer, festivalin 3 yılı çok hızlı bir şekilde geride bıraktığını ve bundan sonra da festivalin sürmesini umut ettiklerini söyledi.

Türkiye’nin çok zor bir yıl geçirdiğini belirten Şanlıer, “Film festivalini yapıp yapmayacağımız hakkında en ufak bir tereddüte düşmeden kollarımızı sıvadık ve kaldığımız yerden devam edelim dedik. Geçen yıl bir söz vermiştik sinemaseverlere, bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması yapacağımıza dair. Çok şükür o sözümüzü de tutmuş olduk. Bu yıl ulusal uzun metraj film yarışmamızı açtık ve 68 film başvurdu. 8 filmimiz finale kaldı.” diye konuştu.

hayet-benkara-2

Yapım destek platformu

Şanlıer, festival bünyesinde en önemli konulardan birinin yapım destek platformu olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“TRT ile yaptığımız festival ortaklık antlaşması ile bu yıl yapım destek platformu oluşturduk. Türk sinemasına, film endüstrimize, yapımcılarımıza, yönetmenlerimize herkese ilan ettik bu platformumuzu ve 65 proje başvurusu aldık. Bunların 10 tanesi finale kaldı. Yine onlar da 2 günlük proje destek eğitimi, proje sunum eğitimi aldıktan sonra projelerini sunacaklar.”

Festival Koordinatörü Bülent Turgut da bir festivalin en ayırt edici özelliklerinden birinin film seçkileri olduğunu kaydetti.

Seçkileri uzun bir çalışma sonucu hazırladıklarına dikkati çeken Turgut, “Arkamızda çok da güzel filmler bıraktık. Yarışma filmleri dışında çok da güzel seçkiler hazırladık. Etkinliklerimiz, panellerimiz, atölyelerimiz var. Özellikle ekipte amatör ruhu koruyarak, profesyonel olmaya çalışan, yürüyen genç bir festival olarak elimizden geleni yaptık. Umarım beğenirsiniz.” ifadelerini kullandı.

4-ubff-basladi

Festivalde yarışacak filmlerin ve festival jürilerinin tanıtım filmlerinin gösteriminin de yapıldığı gecede, açılış filmi olarak Slovenyalı yönetmen Ziga Virc’in, “Houston, Bir Sorunumuz Var!” filmi gösterildi.

Senaryosunu Ziga Virc ile Bostjan Virc’in kaleme aldığı yaklaşık 90 dakika süren film, ABD’nin 1960’larda, Yugoslavya’nın gizli uzay programını satın almak için yaptığı ve tüm dünyadan gizlediği milyar dolarlık anlaşma efsanesini keşfe çıkarıyor.

Ulusal ve uluslararası birçok filmi sinemaseverlerle buluşturacak festival, panel, söyleşi ve atölye çalışmalarında yerli ve yabancı birçok sinemacıyı ağırlayacak.

Festival, 18 Kasım’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek kapanış gecesi ve ödül töreniyle sona erecek.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et