BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Geçmişin Sırları temelini “suçsuzluğunu ispat etmek için kaçmak zorunda kalan adam” kalıbının üzerine kurmuş.

Serkan Çellik

Bu Hafta Vizyona Giren Filmler (23 Ağustos 2013)

Geçmişin Sırları temelini “suçsuzluğunu ispat etmek için kaçmak zorunda kalan adam” kalıbının üzerine kurmuş.

the_company_you_keep_1

Bu hafta vizyona beş film giriyor. Robert Redford’un hem yönetmenliğini hem de başrolünü üstlendiği Geçmişin Sırları (The Company You Keep) filmini Serkan Çellik mercek altına alıyor. Aynı filmin Ali Abaday tarafından yapılan değerlendirmesini de yarın tersninja‘da okuyabilirsiniz. Bu hafta sinameseverlerle buluşan diğer filmler arasında Bu Aşk Fazla Sürmez (I Give It A Year), Büyükler 2 (Grown Ups2), Uçaklar (Planes) ve Şeytan Tohumu (The Possession) yer alıyor. Herkese iyi seyirler.

Geçmişin Sırları gecmisin_afis

The Company You Keep

Yönetmen: Robert Redford

Senaryo: Lem Dobbs (senaryo), Neil Gordon (uyarlanan roman)

Oyuncular: Robert Redford, Shia LaBeouf, Nick Nolte, Stanley Tucci, Susan Sarandon, Julie Christie /h4>

Yapım: 2012 / ABD / 121 dk.

Geçmişin Sırları beş yıldır beyazperdede göremediğimiz başarılı oyuncu Robert Redford’un yönetmen olarak dokuzuncu çalışması. Yönettiği ilk film olan Ordinary People ile 32 yıl önce Oscar kazanan Redford, 77 yaşında ve üretmeye devam ediyor.

Geçmişin Sırları (The Company You Keep) övmenin de yermenin de güç olduğu filmlerden. Yaratıcı ekibin akıllarındaki her detayı tıkır tıkır işlettiği ortada ancak filmi izlemeye gelen seyirciye daha önce tatmadıkları bir deneyim yaşatabildiklerini söylemek güç. 2012 Venedik Film Festivali’nden iki ödülle dönen yapım; Vietnam Savaşı karşıtı bir grup göstericinin yaşamını konu ediyor.

the-company-you-keep-image04

Günümüzden otuz sene önce savaşa dur demek için başlattıkları iyi niyetli eylemler cinayetle sonuçlanan bir grup arkadaş, ülkenin farklı yerlerinde saklanıp kendilerine yeni yaşamlar kurmuştur. Ancak bir gün evli ve iki çocuk annesi Sharon (Susan Sarandon) taşıdığı yüke daha fazla dayanamayıp teslim olur. Olayı araştıran yerel gazeteci Ben Shepard (Shia LaBeouf) arka bahçesinde cereyan eden bu olayı aydınlatırsa ünlü olacağını bildiğinden, gazeteci reflekslerini kullanarak otuz yıldır saklanan diğer isimleri ortaya çıkarmaya başlar.

tumblr_mmjtn5Vi7q1qz7gtqo1_1280

Geçmişin Sırları temelini “suçsuzluğunu ispat etmek için kaçmak zorunda kalan adam” kalıbının üzerine kurmuş. Çeyrek asırdan fazladır yakalayamadığı zanlıları ele geçirip itibarını koruma peşindeki FBI’ın çabaları ufak dozlarda aksiyon eklese de, genel olarak bu girişimler masa başı hararetli tartışmalarla sınırlı bırakılmış. Ajan rolü Terrence Howard’a teslim edilerek bu handikap aşılmaya çalışılmış ancak başarıldığı söylenemez.

_DSC8703.NEF

Kişisel hırsı uğruna olayı kovalayan gazeteci rolünde Shia LaBeouf, Jake Gyllenhaal’un 2007 tarihli David Fincher filmi Zodiac’dakine benzer bir portre çizmekle yetinmiş. Role fiziksel olarak uyum göstermiş olsa da, sınırlarını aşamamış. Elbette bunun tek sorumlusu LaBeouf değil. Geçmişin Sırları haddinden fazla karakter içeren, yüzey alanı geniş bir hikâye anlatıyor. Takip etmeyi kolaylaştırmak amacıyla en ufak role bile tanıdık bir isim yerleştirilmiş: Nick Nolte, Stanley Tucci, Susan Sarandon, Julie Christie, Richard Jenkins, Sam Elliott, Brendan Gleeson… Dakikalık roller rüşdü ispatlı isimlere teslim edildiğinden, LaBeouf’un alanı daraldıkça daralmış.

Not: Geçmişin Sırları çok başarılı bir film olmadığından; Gezi olayları öncesi gösterime girse, otuz yaş altı Türk insanına fazla dokunamayabilirdi. Oysa yakın zamanda isyan sözcüğünün içinden geçmiş kitleler artık dünyayı farklı algılıyor ve bu filmde anlatılanlarla empati kurmaları eskisinden daha kolay olacaktır.

Serkan Çellik

* * *

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et