BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Uyuşturucu ticaretinin en basit genç kızlık hayali bile kirletip, sömürdüğü bir coğrafyada geçen Miss Bala filminin hikayesi daha çok Laura Zúñiga’nın hikayesinden esinlenmiş.

DVD

Düşenin tacı olmaz: Miss Bala (Kurşun Kraliçesi)

Uyuşturucu ticaretinin en basit genç kızlık hayali bile kirletip, sömürdüğü bir coğrafyada geçen Miss Bala filminin hikayesi daha çok Laura Zúñiga’nın hikayesinden esinlenmiş.

miss bala

Gerçek olaylardan esinlenen Miss Bala uyuşturucu trafiğinin Meksika’yı nasıl bir cehenneme çevirdiğini gözler önüne seriyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Her yerde olduğu gibi Meksika’nın kuzeybatısında bulunan Sinaloa eyaletinde de bir güzellik yarışması düzenleniyor ve yarışma sonunda genç bir kız Miss Sinaloa olarak o çok arzuladığı tacı başına geçirip bundan sonraki hayatının ne kadar “muhteşem” olacağının hayalini kurmaya başlıyor. Ancak o coğrafyada gerçek hayat dinamiklerinin farklı işlediğini ve bu tür hayallerin bedelinin çok ağır olduğunu gösteren deliller var elimizde.

miss-bala22008’de bu yarışmayı kazanıp ardından Meksika güzeli seçilen Laura Zúñiga aynı yıl bolca silah, mühimmat ve para taşıyan 7 adamla birlikte tutuklanıyordu. 40 gün hapis yattıktan sonra serbest bırakılan Laura daha sonra verdiğ bir röportajda erkek arkadaşı tarafından kaçırılıp zorla bu işlere bulaştırıldığını açıklayacaktı. Söylediğine göre erkek arkadaşının Juarez Karteli‘nin liderlerinden biri olduğundan haberdar değildi.

2012 Güzellik Kraliçesi Maria Susana Flores Gamez ise Laura kadar şanslı değildi. Maria yine aynı yıl içinde Meksika ordusu ve uyuşturucu çetesi arasında yaşanan bir saatlik çatışmanın ardından ölü olarak ele geçiriliyordu.

miss-bala05

Uyuşturucu ticaretinin en basit genç kızlık hayali bile kirletip, sömürdüğü bir coğrafyada geçen Miss Bala filminin hikayesi daha çok Laura Zúñiga’nın hikayesinden esinlenmiş. Bir genç kızın uyuşturucu yüzünden iliklerine kadar kirlenmiş bir sistemde nasıl çaresiz kaldığını izlerken siz de kendinizi çaresiz hissediyorsunuz. Bir aksiyon ya da gerilim filmi olmaya müsait konusuna rağmen, ağır ağır ilerleyen, sanatsal iddialarından vazgeçmeyen, izleyicisini kadın erkek demeden ana karakterinin içine hapsedip onu daha iyi anlamanız, onunla empati kurmanız için sizi zorlayan bir film Miss Bala. 2012’de ülkesi tarafından Yabancı Dilde En İyi Film dalında verilecek Oscar için Meksika adına yarışmak üzere seçilen Miss Bala finalistler arasına giremese de Cannes’da gösterildiğinde epey övgü almıştı.

Miss Bala

Yönetmen: Gerardo Naranjo

Senarist: Gerardo Naranjo, Mauricio Katz

Oyuncular: Stephanie Sigman, Noe Hernandez, Irene Azuela

Yapım: 2011 / Meksika / 113 dk.

As Sanat
 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et