BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Süper Papağan: Meksika’dan Hayaller Şehrine…

“El Americano” (Süper Papağan) tipik bir Meksika filminin çizgide hayat bulmuş hali. Sıcaktan bunalmış, ter içinde sinemaya gitmiş Meksikalı küçük izleyicileri ve Meksikalılarla öyle ya da böyle bir ilişkisi olan Amerikalı minikleri salonlara çağıran film, “Comedy Central”daki stand-uplarda yapılan şakalardan ve tipik Meksikalılardan kesitler sunuyor.

El-Americano“Süper Papağan” kesinlikle bir çocuk film, zira salondaki hiç kimseye ulaşamamasıyla yetişkinlere hitap etmediğini kendi kendine gösteriyor. Ancak bir çocuk filmi olarak da hedef aldığı bir yaş grubu var, o aldığı bilgiyi henüz işleyemeyecek, verileni olduğu gibi kabul edecek yaştaki çocuklar; yani yedi – sekiz yaş ve altı (daha bile düşük olabilir). TRT Çocuk’ta gösterilen programları anımsatan (ancak onlar kadar yoğun beyin yıkamayan) basit diliyle minikler için anlaması oldukça rahat bir senaryoya sahip. Ailesiyle birlikte sirkte çalışan ve yaşayan genç papağan Cuco’nun ailesini kurtarmak üzere çıktığı yolculukta kendi benliğiyle tanışması hikayesiyle de ümit verici.

1280x720-UdtFilm Cuco ve babası arasındaki çatışmayla başlıyor. Cuco hayallerinin peşinden koşmak ve televizyon dizisinde gördüğü El Americano gibi kahraman olmak istiyor, babası ise onun genç yaşta gerçek dünyayla tanışmasının, fazla hayalperest olmamasının mücadelesini veriyor. Ancak geçmişten gelen ve sirkin, yani bir bağlamda da geleneksel aile kurumunun varlığını tehdit eden yenilikçi ve kötü rakiple birlikte Cuco’nun babası da gelenekseli yeniden gözden geçirme, farlılığı kabul etme kararı alıyor. Kötü rakibinin sinsi planı yüzünden sakatlanan ve sirki korumayacak olan babasının yerine bir kahraman getirerek sirki ve ailesini tehdit eden bu düşmana karşı koyabilecek bir kahraman bulmak  Hollywood’a yani televizyonda gördüğü o büyük kahramana ulaşmak adına yola çıkıyor Cuco arkadaşlarıyla. Kanyon üzerinden uçuyor, sınırdan geçiyor, madende dövüşüp Hollywood’a varıyorlar. Ancak bekledikleri Amerikalı ile karşılaşamayınca durum farklı bir hal alıyor.

cuco-pacoDaha önce de belirttiğim üzere çocuk olmayan izleyiciye hitap etmeyen bir film “Süper Papağan”. Ancak böylesi bir film için bile oldukça sıradan hikayesiyle ilgi çekici olmayı başaramayacak düzeyde. Gerek çocukların kafasına vura vura sokmaya çalıştığı mesajı, gerek alt metindeki alışılageldik gelenekçi ve aşırı Meksika taraftarı karakter ve olaylarıyla aklı başındaki ebeveynlerin çocuklarına izletmeyeceği filmlerden bir diğeri. Türkçe seslendirmesiyle özgünlüğünü de yitirince daha da zor bir film oluyor izleyici için. Peki film kötü mü, aslında değil. Bazı temel değerleri, yani çocuklar için önemli meseleleri bugünün algısıyla anlatması anlamında standart ve klişe bile olsa hoş. Bazı sahneler, özellikle de Paquito karakteriyle renklenenler eğlenceli sayılabilir. Tabi filmin Meksika – Amerika dostluğunu (!) gösterdiğini de unutmamak gerekli, iki taraf da bazı gerçekleri çarpıtarak aktarıyor. Sonuç olarak Türk izleyiciye hitap eden bir film değil, yalnızca evde sıkılan minikler için TRT Çocuk kanalına bir alternatif, o kadar.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et