BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

1979 yılından komedi-kung fu dalında gönüllere taht kurmuş Magnificient Butcher isimli film, piyasada Türkçe dublajlı VCD’si bulunabildiğinden dolayı bu haftaki konuğumuz.

Tuğba Keleş

Etobur Kun Fu: Magnificient Butcher

1979 yılından komedi-kung fu dalında gönüllere taht kurmuş Magnificient Butcher isimli film, piyasada Türkçe dublajlı VCD’si bulunabildiğinden dolayı bu haftaki konuğumuz.

Ters Ninja’da, The  Invasion of DVD-Snatchers bölümüne The Invasion of VCD-Snatchers bölümünü eklemekten gurur duyarım, sayın okuyucular. 1979 yılından komedi-kung fu dalında gönüllere taht kurmuş  Magnificient Butcher isimli film, piyasada Türkçe dublajlı VCD’si bulunabildiğinden dolayı bu haftaki konuğumuz.

Tuğba Keleş

Malum politik seyir, ona buna açılma eğilimi göstermişken, Ters Ninja neden VCD açılımı göstermesin ki? Üstelik bu tür filmlere ilgi duyan ve filmleri indirmekten ziyade etli butlu haline sahip olmak isteyen varsa VCD piyasasını iyi karıştırmasını öneririm. Bir Bruce Lee olsun (ki DVD formatı da çıktı sonra), bir Jackie Chan olsun, sonracığıma efendime, bir Cynthia Rothrock olsun (bu böyle tek tük devam eder), Türk VCD piyasasında sıkı bir arama sonucu filmlerine ulaşılabilecek isimler. Benim kişisel maceram daha çok can çekişen Unkapanı’nın kalın tozlu raflarında ya da en alakasız Japon-Çin pazarlarının dandik çizgi film reyonlarında tesadüfen bulmaktan ibarettir söz konusu VCD’leri.

Film ile ilgili uzun uzadıya geyik yapamayacağım maalesef bu hafta. Zaten uzun bir süredir uzun uzun yazmak istiyorum, ama bir türlü yeterli zamanı yaratamıyorum. Konu, kimileri tarafından abidik gubidik kategorisine alınmış olan bu tür filmlerse, okuyucunun (beni okuyan varsa hâlâ tabii) sabrıyla fazla oynamadan kısa yazmakta faide var. O nedenle, winzip/winrar formatında, tablet halinde “Bu filmi neden izlemeliyiz?” başlığı altında bir yazı yazmak istiyorum.

BU FİLMİ NEDEN İZLEMELİYİZ?

1.    YÖNETMEN: Filmin yönetmenlerinden biri dövüş koreografı krallarından Yuen Woo Ping. 1965 yılında dublör olarak başladığı sinema kariyerine peşi sıra aktör, dövüş koreografı, yönetmen ve yapımcı olarak devam etmiş. Woo Ping’in yönetmenliğe geçiş yaptığı 1978 tarihli ve Jackie Chan’li Snake in the Eagle’s Shadow ve ardından gelen Drunken Master kung fu sineması tarihinde kung fu ile komediyi birleştiren ve Jackie Chan’in yıldızını belirginleştiren filmler olmaları dolayısıyla önemlidir. Yönetmen filmografisi içerisinde, her biri birbirinden mutena, The Buddhist Fist, Legend of A Fighter ve Iron Monkey gibi seyri keyifli filmler yer alır. Yönetmenliğinin yanı sıra dövüş koreograflığı da dillere destan olan ustanın bu özelliğini kullanmış olduğu Kill Bill 1-2, The Matrix (kısa yoldan 1-2-3), Kung Fu Hustle, Crouching Tiger Hidden Dragon, Once Upon A Time In China 1-2 vb. gibi  bazı filmlerin isimlerini şuracığa kondurmam, Yuen Woo Ping hakkında daha fazla bir şey söylememin gereksiz olacağına kanıt olur sanıyorum.

Magnificient Butcher’ın setinde soldan sağa yönetmen Yuen Woo Ping, efsane sarhoş usta Yuen Siu Tien (aynı zamanda Yuen Woo Ping’in babasıdır) ve Sammo Hung Kam-Bo.

2.    OYUNCU: Filmin başrol oyuncusu ve diğer yönetmeni  Sammo Hung Kam-Bo, çocuk oyuncu olarak 1961 yılında 9 yaşında başladığı sinema serüvenine, 1966 yılında Shaw Brothers’a katılarak devam eder. İlk yıllarında Shaw’larda oyunculuktan ziyade dublör ve dublörlükle alakalı görevlerde bulunur. 1970’te Shaw Biraderler’e rakip olarak kurulan firma Golden Harvest’a geçer ve burada hem başarılı bir dövüş koreografı hem de yönetmen olduğunu çektiği filmlerle ispatlar. İspat isteyen buyursun Wiki’ye. Malum sızdırıyor…

sammo hungsammo

Sammo Hung Kam-Bo hakkında daha fazla yazarsam sayfam biter. ‘Pinti yazar’ formatım da söner ama özellikle 80’li yıllarda yapımcı olarak da sinemaya hizmet veren Sammo, son yıllarda yeniden dövüş koreograflığına ağırlık vermişe benziyor.

Filmin elbette kayda değer birçok oyuncusu daha var. Bunlardan üzerinde durulması gereken bir diğeri Kwan Tak Hing’i alttaki bölümde incelediğim için burada adını geçirmekle yetiniyorum.

3.    DÖVÜŞ USTALARIMagnificient Butcher’da üzerinde durulması gereken iki önemli tarihi kişilik var. Bunlardan biri filmde çaylak bir öğrenciden bir kung fu ustasına dönüşen ve Sammo Hung tarafından canlandırılan Lam Sai-Wing, diğeri ise çaylak öğrenci Lam Sai-Wing’in hocalığını yapan Wong Fei Hung. Özellikle Wong Fei Hung, 1847 yılında doğmuş ve neredeyse halk kahramanı gibi görülmüş bir kung fu üstadı. Yüzlerce gösteriye, filme ve daha birçok yayına konu olmuş. Bir güney Çin stili olan ve el hareketlerinin baskın olduğu Hung Gar stilinde usta olan Wong Fei Hung’un sinemadaki aksi, aktör Kwan Tak Hing tarafından yansıtılıyor.

kwantakhing WFHWifeVs3Rascals_jpg

Aktör Kwan Tak Hing

Kwan Tak Hing, Wong Fei Hung ile öyle özdeşleşmiş ki, halk Hing’i gerçekten Hung sanar olmuş. Bu taraftan bakarken ha ‘i’ ha ‘u’ tabii… Sinema kariyerinin büyük bölümünü Wong Fei Hung’u canlandırarak tamamlayan aktör, yaklaşık 70 filmle, sanırım sinema tarihinde tek bir karakteri canlandırması açısından rekor kırmış olmalı. Ama bunun resmi bir karşılığı var mı, işte onu bilemiyorum.

lam sai -wingDiğer kung fu dövüş ustası, bu filme de konu olan Lam Sai-Wing ise 1860 doğumlu ve Wong Fei Hung’un öğrencisi olmuş, Çin’in en iyi dövüş ustalarından biri. Dövüş sporlarıyla ilgilenen bir ailenin içine doğan ve genç yaşında sahip olduğu yetenekleriyle ustalaşma yolunda emin adımlar atan, ününü duyduğu Wong Fei Hung’a meydan okuması sonrası yenilerek, Hung’u ustası kabul eden ve Hung Gar stilini öğrenen Lam Sai-Wing, günlük yaşantısını filmde de anlatıldığı üzere kasaplık yaparak sağlamış. Kısacası Magnificient Butcher, bu iki önemli dövüş ustasından Lam Sai-Wing’in bir nevi hayat hikayesini anlatırken, büyük bir oyuncu, Kwan Tak Hing’i de yeniden ekranlara getirmenin gururunu taşıyor.

4.    YAPIM ŞİRKETİ: Filmin yapım şirketi Golden Harvest, Shaw Brothers’a rakip olarak eski bir Shaw çalışanı olan Raymond Chow tarafından kurulmuş. Golden Harvest’ın en güzel özelliği sanıyorum Shaw Brothers’ın piyasadaki tekeline çomak sokup piyasaya farklı bir soluk getirmiş olması. Özellikle daha ilk yılında Shaw’la anlaşamayan Bruce Lee’ye kapı açmış olması bile sinema tarihindeki yerini belirginleştirmiş sayılır.

5.    KONU: Yukarıda az da olsa değindiğim gibi bu film, aslında gerçek bir kung fu ustası olan Lam Sai-Wing’in yaşantısının bir dönemine bakış atıyor. Wong Fei Hung’un öğrencisi olan, ama saflığından kaynaklı beceriksizliği had safhada olan Sai-Wing, istemeden rakip okulu kızdıracak bazı şeyler yaptığında, ustasının adını temize çıkarmak için tek yapması gerekenin kung fu sanatını geliştirmesi olduğunu anlar. Yalnız rakip okulun Demir Aya (Iron Palm) tekniğine karşı durabilmek için kendi hocasından ziyade, kung fu filmlerinin bir diğer ilginç karakteri ‘dilenci-sarhoş’ bir kung fu üstadından yardım alır. Bu filmde aslında dilenci kung fu üstadını canlandıran Mei Shang Fan yerine sarhoş usta rolünde efsane yaratmış, yönetmenin aynı zamanda babası olan Yuen Siu Tien oynayacakmış. Lâkin ustanın vefatı dolayısıyla rol Mei Shang’e kalmış.

Magni Butcher iron palmDövüş sahnelerine laf edecek olanı taşa çevirdiği rivayet olunan tertemiz pat kütlü bir film olan Magnificient Butcher, işte yukarıda saydığım nedenler dolayısıyla kung fu sinemasına ilgi duyanların izlemesi gereken önemli filmlerden biri.

Lin Shi Rong
Magnificient Butcher

Yönetmen: Yuen Woo Ping

Senaryo: Dang Geng-san, Wong Jing

Oyuncular: Sammo Hung Kam Bo, Hoi Sang Lee, Tak-Hing Kwan

Yapım: 1979Hong Kong 1979 108 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et