BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Ters Ninja’nın ev sineması köşesinin bu haftaki konukları; Superman’in en karanlık yorumu Man of Steel ve 2007 senesinin en önemli filmlerinden Paul Thomas Anderson imzalı Kan Dökülecek.

DVD

Ev Sineması: Man of Steel ve Kan Dökülecek

Ters Ninja’nın ev sineması köşesinin bu haftaki konukları; Superman’in en karanlık yorumu Man of Steel ve 2007 senesinin en önemli filmlerinden Paul Thomas Anderson imzalı Kan Dökülecek.

MAN1A

Ters Ninja’nın ev sineması köşesinin bu haftaki konukları; Superman’in en karanlık yorumu Man of Steel ve 2007 senesinin en önemli filmlerinden Paul Thomas Anderson imzalı Kan Dökülecek.

serkan-cellik Serkan Çellik

MAN OF STEEL

“O ‘S’ harfi değil, gezegenimde umut demek.”

Baştan söylemek gerekirse; Man of Steel son dört yılın en başarılı süper kahraman filmi. O tarihte ne olduğunu bulmayı okuyuculara bırakıp, ilk 19 dakikasında bize Kripton’u göstermek gibi heyecan verici bir kararla başlayan filmimize dönelim: 300 Spartalı’da bilgisayarla yaratılmış mekânlarda çekilen filmlerin de görsel olarak nefes kesici olabileceğini bir kez daha kanıtlayan Zack Snyder, bir sonraki projesi Watchmen ile süper kahraman filmlerinin en unutulmazlarından birine imza atmıştı. Elbette X-Men ve X-Men 2 ile muazzam başarı yakaladıktan sonra Superman Dönüyor ile hayal kırıklığı yaratan Bryan Singer’ın kaderine ortak olabilirdi, böyle şeylerin garantisi yoktur ancak proje aşamasında yeni Superman filmi için biçilmiş kaftan olduğu ortadaydı. Nitekim öyle oldu. David S. Goyer’in Christopher Nolan ile geliştirdiği öyküden yazdığı senaryo tatmin edici, Henry Cavill sıra dışı ve inandırıcı bir Çelik Adam ve Snyder’in teknik becerisi dudak uçuklatıcı.

MAN4

Yan rollere bakacak olursak; Michael Shannon bir kez daha tekinsiz bakışlarıyla görevde. Russell Crowe Superman’in babası Jor-El olarak kendisine yazılan replikler zayıf olsa da akılda kalıcı. Fakat aynı şey Amy Adams için geçerli değil. Bugüne dek sinema ve televizyonda karşımıza çıkan en sönük Lois Lane olmuş. Bu da Man of Steel’i fazlasıyla erkek filmi yapmış.

Sonuç olarak; Man of Steel 143 dakika boyunca nefesinizi kesecek, görselliğiyle aklınıza kazınacak ve Superman hayranlarını fazlasıyla tatmin edecek bir büyük yapım. Sonraki randevunuz 2015’de, hem de Batman ile birlikte.

MAN OF STEEL

Ekstralar: “Sahne Arkası: Kriptonun Şifresi Çözülüyor” adlı videoda; filmde Clark Kent’in 13 yaşındaki halini oynayan Dylan Sprayberry’nin görsel efekt süpervizörü John ‘DJ’ Desjardin ile yaptığı röportajı izliyoruz. Doğaçlama havası verilmeye çalışılsa da iyi hazırlanmış kilit sorular sayesinde bilgilendirici yanıtlar aldığımız bölüm oldukça eğlenceli. Diskte ayrıca Superman’in 75. yıldönümü için hazırlanmış kısa metraj bir çizgi film ve “Yeni Zelanda: Orta Dünya’nın Evi” adlı, Hobbit filmleri ile çekildiği ülkenin bağı üzerine düşünmemizi sağlayan bir yapım belgeseli mevcut. Türkçe dublajın yanı sıra bütün özel seçeneklerde Türkçe altyazı olması ayrı bir hoşluk.

MAN POSTERMan of Steel

Yönetmen: Zack Snyder

Senaryo: David S. Goyer (senaryo ve öykü), Christopher Nolan (öykü), Jerry Siegel ve Joe Shuster (Superman’in yaratıcıları)

Oyuncular: Henry Cavill, Amy Adams, Michael Shannon, Diane Lane, Russell Crowe

2013 / ABD-Kanada-BK / 143 dk.

Şirket: Tiglon

KAN DÖKÜLECEK

TWBB 2

Kubrick olsa böyle çekerdi.”

20. yüzyılın başlarında, petrol arayan bir şirketin hırslı sahibi Daniel Plainview ile en az onun kadar hedefe odaklı genç rahip Eli Sunday arasındaki gerilimi ve dönemin politik ortamını anlatıyor Kan Dökülecek.

Sekiz dalda OSCAR adayı olup ikisini kazanan yapım, gösterime girdiği yıl uluslararası festivallerde 76 ödül kazanmış ve yılın en iyi filmlerinden biri ilan edilmişti. Paul Thomas Anderson’ın özellikle son yarım saatte Stanley Kubrick ve Otomatik Portakal’ı (A Clockwork Orange) çağrıştıran yönetmenliği, Daniel Day-Lewis’in kusursuz performansı ve Upton Sinclair’in romanından başarıyla uyarlanan metniyle; sinemaseverlerin sahip olması gereken bir eser.

Ekstralar: Türkçe menü, seslendirme, altyazı ve 15 Dakikada Yapım Süreci adlı belgesel mevcut.

TWBB POSTER

Kan Dökülecek (There Will Be Blood)

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Senaryo: Paul Thomas Anderson (senaryo), Upton Sinclair (roman)

Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Paul Dano, Ciarán Hinds

2007 / ABD / 158 dk.

Şirket: As Sanat (Miramax)

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et