BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Café de Flore ile yetenekli bir yazar-yönetmen olduğunu kanıtlayan Kanadalı Jean-Marc Vallée, yeni filmi Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) ile !F İstanbul 2014’ün açılışını yaptı.

Serkan Çellik

!f 2014 Günlükleri: Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club)

Café de Flore ile yetenekli bir yazar-yönetmen olduğunu kanıtlayan Kanadalı Jean-Marc Vallée, yeni filmi Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) ile !F İstanbul 2014’ün açılışını yaptı.

dallas-buyer-s-club08

Café de Flore ile yetenekli bir yazar-yönetmen olduğunu kanıtlayan Kanadalı Jean-Marc Vallée, yeni filmi Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) ile !f İstanbul 2014’ün açılışını yaptı.

serkan-cellik Serkan Çellik

Sınırsızlar Kulübü’nün meselesi; oyuncu performansları, grafik cinsellik, AIDS ve renkli karakterleri arasında güme gitmeye müsait ancak filmin asıl anlatmak istediği ilaç firmalarının oyunlarıyla tüm dünyadaki insanları nasıl yönlendirdiği. Değişen bir şey yok. O yıllarda HIV taşıyan bireylere kendi ilaçlarını satmak için kötülük yapıyorlarmış, şimdi bütün ilaçlar için akla hayale sığmaz oyunlar çeviriyorlar. İnsanlara iyileşmenin tek yolu olarak ağrı kesici ve antibiyotik almak gösteriliyor ve doğal ya da ucuz yollarla tedavi olmanın önü tıkanıyor. Hastalar zaten iyileşmek için tüm paralarını size vermeye hazır. Senaristler Ron’un sıradan bir adam olarak bu fırsatı görüp zengin olma yoluna girişini doğru bir noktadan anlatmış. Elbette empati kurmamız gereken bir karakter yazmak istedikleri için sonunda kılıfı değiştirmişler ancak gerçek hayatta ilaç firması sahipleri onları sevmemizi umursamıyor. Tek istedikleri paramız ve bu uğurda söyleyemeyecekleri yalan yok.

dallas buyers club.jpg.CROP.article568-large

Sınırsızlar Kulübü 1985 yılında AIDS olduğunu öğrenen maço elektrikçi Ron Woodroof’un yaşadıklarını konu ediyor. Hayatının her anını rodeo, uyuşturucu, alkol, seks işçileri, küfür ve sataşmayla geçiren orta yaşlı maço bir adam Ron. HIV virüsü kaptığını öğrendiğinde bunun eşcinsellere özgü bir hastalık olduğunu düşünüp üzerine alınmıyor ancak hemen sonrasında onun düşündüğümüz kadar cahil olmadığını öğreniyoruz. Gözlüklerini takıp kütüphaneye gidiyor ve kendi araştırmasını yapmaya başlıyor. Önce önyargılarını yıkacak bilgiler ediniyor sonra da hastalığıyla yaşamanın yollarını öğreniyor.

dallas-buyers-club

Karşımızda uzun bir yolculuk var. Café de Flore’deki gibi altmış yıllık bir süreç değil belki ama yedi yılda yaşanan değişim altmış yıla bedel. Ron’un hastalığı öğrenmesi, sokak serserisi gibi başa çıkmaya çalışması, yaşama güdüsünün onu olgunlaştırması, tanıştığı insanlar ve yürütmeye başladığı işin yekûnu epey tutuyor. Bu büyük değişimi 117 dakikada inandırıcılığı koruyarak anlatmayı başaran senaristlerin Oscar adaylığı haklı. Ancak önceki filmlerinden getirdiği anlatım tarzıyla bir film daha kotarmayı deneyen yönetmenin ortaya çıkardığı işin etkileyici olduğunu söylemek güç.

dallas-buyers-club-jared-leto.

Sınırsızlar Kulübü dengeli ve beklenmedik gelişmelerle ilerleyen senaryosu dışında oyuncularının performansları ile hatırlanacak bir film. Başroldeki Matthew McConaughey geçen yıl kaslı güzel çocuk olmaktan vazgeçip Katil Joe, Gazeteci Çocuk ve Striptiz Kulübü gibi filmlerde kılıktan kılığa girmişti. Ancak çabalarının meyvesini almak için 2014’ü beklemesi gerekti. Gerçekten de Ron performansı şimdiye kadarki tüm işlerinin üzerinde ve bu noktadan sonra Hollywood’un saygı gören isimlerinden biri olmaya aday. On bir yılda sadece sekiz filmde oynamış yetenekli aktör Jared Leto ise Rayon adlı trans bireyi canlandırıyor. Leto’nun performansı o kadar doğal ki, LGBT karakter oynayan erkek oyuncular listelerinin en üstlerinde yer alacaktır her daim.

52fa342a867a1.imageSınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club)

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Senaryo: Craig Borten, Melisa Wallack

Oyuncular: Matthew McConaughey, Jennifer Garner, Jared Leto

2013 / ABD / 117dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et