BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Fantazya ve Bilimkurgu dünyasının çok sevilen simalarından, birçok çevirmenin öğretmeni, akademisyen, çevirmen ve hocamız Can Abanazır'ı 2 Ocak 2012'de kaybettik.

Haber

Fantastik Dünyalar Bilge Adamını Kaybetti

Fantazya ve Bilimkurgu dünyasının çok sevilen simalarından, birçok çevirmenin öğretmeni, akademisyen, çevirmen ve hocamız Can Abanazır’ı 2 Ocak 2012’de kaybettik.

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği  2 Ocak’ta hayata gözlerini yuman Can Abanazır için bir başsağlığı mesajı yayınladı.

Fantazya ve Bilimkurgu dünyasının çok sevilen simalarından, birçok çevirmenin öğretmeni, akademisyen, çevirmen ve hocamız Can Abanazır’ı 2 Ocak 2012’de kaybettik.

Mitoloji, edebiyat, sinema ve çizgi roman alanlarında derin birikimiyle bize hep ilham veren, hiç unutulmayacak dostumuzu sevgiyle anıyor, ailesine, dostlarına ve çok sevdiği öğrencilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Derneğin üyelerinden ve Abanazır’ın öğrencilerinden Volkan Dalkılıç ise duygusal bir metinle onurlandırmış hocasının anısını:

Sanırım ölümün en sinsi tarafı hep uzaktaymış gibi görünmesi. O gelene kadar her şeyi yaşayacağımızı düşündürmesi.

Yıllar önce, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünün uzun koridorunda, kapısı açık bir odanın önünden geçerken, istemsizce içeri baktım. Odanın her yanı Led Zeppelin, Pink Floyd, The Doors posterleri, yüzlerce değişik bira şişesi ve dev Frank Frazetta çizimleriyle doluydu.

Şaşkınlıkla kapının önünde kalakaldım. İçeride kitapların arasında oturan ve hâlimi fark edip gülen adam, bu sabah kaybettiğimiz Can hocaydı. “Gel yahu” dedi, “Aslan yattığı yerden belli olur haliyle.”

O gün başlayan sohbetimiz yıllarca devam etti. Kâh finallerde sınıfa “CROM! ÖLÜLERİ SAY!” diye bağıran hocamız oldu, kâh yayıncılık günlerimizde metin danışmanımız, çevirmenimiz, editörümüz oldu.

Ama Can hoca aslen bize kahramanları, savaşçıları, destanları anlatırken, zamanla bizim kahramanımız oldu. Çünkü, yetişkinlerin sönük ve zalim hayatının bize giydirdiklerinden azat olma kahramanlığını gösterebilmişti.

İşte bu yüzden, Can hocanın gökkuşağının ardındaki ulu şehirde dünyanın bütün kahramanlarıyla birlikte olduğunu düşünmeyi seviyorum. Hayatımda ilk defa tanıdığım birine Valhalla’da olmayı çok yakıştırıyorum.

Her zaman gurur ve hasretle anacağımız bir kahraman olan Can hocamız nur içinde yatsın. Zira kendisinin de dediği gibi, aslanın yattığı yer belli olur.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et