BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Hırsızlar nedense hep sevilir! (Ocean’s Eleven)

Hırsızlar nedense hep sevilir! (OCEAN’S ELEVEN / Ocean’s Eleven)

Kapkaççılardan, hortumculardan illallah dediğimiz şu günlerde atılacak başlık değil bu elbette. Ama sözünü ettiklerimiz beyaz perdenin sevimli hırsızları. Ocean’s Eleven filmindekiler gibi karınca ezmez Robin Hood’lar…
(2002)

Steven Soderbergh’in son numarası Ocean’s Eleven imkânsız bir hırsızlığın gerçekleştirildiği bildik soygun filmlerinden. Yalnız bu kez hırsızlar dahi olmanın yanında, yakışıklı olma özelliği de taşıyorlar. Brad Pitt ve George Clooney film boyunca sanki ‘kim daha yakışıklı’ oynuyorlar. Soderbergh’in ustalığı, filmdeki yıldız ve karakter zenginliği ile birleşince ortaya keyifli bir macera çıkmış. Zaten böyle farklı özelliklere sahip insanlardan oluşan bir ekip etrafında dönen neredeyse her hikaye sinema seyircisini koltuğa çiviler. Denenmiş, sağlam, sonuç veren bir formüldür bu.

Filmde soygun planı yapıp, ekibi toplayan Ocean’ı canlandıran Clooney gerçek hayatta da aynı görevi üstlenmiş. Clooney bu filmde rol alan yıldızlarla tek tek konuşmuş ve onları normal ücretlerinin çok altında bir paraya bu filmde rol almaya ikna etmiş. Kısaca filmde onca yıldız seyretmenizi Clooney’ye borçluyuz. Aktörle ilgili ilginç başka bir nokta, aynı yönetmenin idaresinde ikinci kez bir hırsızı canlandırıyor olması. Clooney, Soderbergh’in Jennifer Lopez’li Out of Sight / Aşk ve Para adlı filminde da uslanmaz bir hırsızdı. Dikkat et George, alışkanlık yapmasın!

Aynı şekilde Julia Roberts da Erin Brokovich’ten sonra ikinci kez bir Soderbergh filminde rol aldı.

Ocean’s Eleven hayatın gerçekleriyle pek bağdaşmayan bir sinema geleneğini gündeme getirmeme fırsat verdi. Hırsızların gerçek hayatın aksine sinemada yüceltilmesinden söz ediyorum. Yaratıcı beyin o kadar sevimli çizer ki hırsız karakterlerini, hikayedeki en dürüst, en namuslu, en iyi oymuş gibi gelir bize. Hırsızın yakalanmasını istemeyiz hiç. Polis onu yakalayacak, çalacağı her ne ise onu çalamayacak diye hop oturur, hop kalkarız. Beyaz perde hırsızlarına iltimas geçmemizin nedeni yoksa bu değil de, insanın içinde yatan başka bir dürtü müdür? Hepimizin içinde hırsızlık yapmaya, kolay para kazanmaya yönelik bastırılmış bir istek mi vardır? Nedenini bilemiyorum ama benim bildiğim bir şey varsa, o da sinema tarihinin sevimli hırsızlarla dolup taştığıdır.

Dünyanın en tanınmış hırsızları Arsen Lüpen ve Fantoma yazın dünyasından sinemaya transfer olan hırsız kahramanlardandır. Ucuz roman olarak tabir edilen yazının ürünü olan bu iki hırsızın maceraları ülkemizde de çokça tüketilmiştir. Arsen Lüpen beyfendiliği, Fantoma ise kılıktan kılığa girmesi ile meşhurdur. Fransız yapımı Fantoma filmlerinin TRT1’de gösterildiğini hatırlıyorum. Fantoma’yı yakalamaya çalışan Komiser Juve, yani Louis De Funes bu acar hırsızın peşinden umutsuzca koşardı.Televizyon dizisinden, oldukça hayal kırıklığı şeklinde sinemaya transfer olan Saint’i de unutmayalım. Val Kilmer’ın canlandırdığı Saint sanki hırsızlığı, kötülerle savaştan artan zamanlarında hobi olarak yapıyordu.

Hırsızlık konusunda bir başka tecrübeli isin Robert Redford’tur. Butch Cassidy and Sundace Kid’te Paul Newman’la birlikte dünyanın en tatlı haydutlarını canlandırdıktan sonra, Sneakers filminde bu kez daha kalabalık bir ekiple çalışıyordu. Pay Back’te Mel Gibson, Buster’da Phil Collins, 60 Seconds’da Nicholas Cage, Hudson Hawk’da Bruce Willis (Türkçe ismi ne oldu bu filmin dersiniz; Sevimli (!) Hırsız), Entrapment’da Sean Connery, Thomas Crown Affair’da önce Steve McQueen, sonra Pierce Brosnan ekmeğini hırsızlıktan kazanan ama yine de gönüllerde taht kurmayı başaran kahramanlar olarak çıktılar karşımıza. Bu hırsız kahramanlara kabahat bulamamamızın nedeni olarak, hiç kan dökmemeleri, zor durumdakilere yardım etmeleri ve genellikle ihtiyacından fazlasına sahip olanlardan çalmaları sayılabilir. Hatta bazen bir tehdit altında, bir sevdiklerini kurtarmak adına hırsızlık yaptıkları olur. 60 Seconds / 60 Saniye’de olduğu gibi. Sonuç olarak beyaz perde hırsızlarının genellikle Robin Hood şeklinde çizildiklerini söyleyebiliriz. Ve de sinema severlerin Robin Hood’ları her daim sevdiklerini…

Ocean’s Eleven (2001)
Yön: Steven Soderbergh
Oyn: George Clooney, Brad Pitt, Julia Roberts, Matt Damon, Andy Garcia

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et