BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mert Tanöz

Avcı’nın Hikayesi: “The Huntsman: Winter’s War”

“Snow White and the Huntsman” (Pamuk Prenses ve Avcı) karakter fotoğrafları ve afişiyle izleyicide merak uyandıran, oldukça farklı bir uyarlamaydı. Gerek kötü kalpli Kraliçe’nin hikayesi, gerek Prenses’in güçlü bir kadın olmasıyla aslındaki cinsiyetçi motiflerin hemen hepsini yıkmayı başarmıştı. Ne Kraliçe artık sadece kendinden daha “güzel” olanın peşindeki güzellik takıntısı bir karakter ne de Prenses birçok erkeğin korumasına muhtaç bir “gelincik” olarak çizilmişti. Yazar ve yönetmen kadrosunun oyuncu kadrosu kadar iyi bir performans sergilememesine rağmen hikayeye eşitlikçi yaklaşımıyla fark yaratmıştı.

Huntsman-xlarge

“The Huntsman: Winter’s War” (Avcı: Kış Savaşı) Pamuk Prenses masalının öncesi ve sonrasını anlatan ve merkezinde Avcı’nın yer aldığı bir yapım. Biraz ilk filmin başarısı biraz da izleyicinin merakı kaynaklı çekilen Kış Savaşı, Eric’in Avcı’ya dönüşme hikayesi ve karısının ölümüyle başlayıp, kötü kalpli Kraliçe Ravenna’yla ikinci karşılaşmasını anlatıyor. Ancak hikayeye başka Avcılar ve Ravenna’nın ilk hikayede bahsedilmeyen diğer kardeşi Freya dahil oluyor. Oyuncu kadrosundaki zenginlik ise artarak devam ediyor, Chris Hemsworth ve Charlize Theron’un yanına Jessica Chastain ve Emily Blunt katılıyor.

İlkindeki gibi ilginç bir hikaye karşılıyor izleyiciyi. Yine kadınların kendi ayakları üzerinde durabildiği bir dünya yaratılıyor, Eric’in sonradan karısı olacak Sara (Chastain) en az onun kadar iyi dövüşüyor, Brave (Cesur – 2012) animasyonundaki Merida gibi attığını vuruyor. Freya (Blunt) da aynı ablası gibi insanlardan ve ordulardan oluşan büyük bir imparatorluğa bir başına hükmediyor. Ne var ki kadınların da güçlü olduğu bu evrende bu sefer kahraman bir erkek oluyor. Kaslı, yakışıklı, karizmatik Eric (Hemsworth) kalpleri yumuşatmaya devam ediyor ve filmin ne kadar “ısmarlama” olduğu, “siparişle” çekildiği gerçeğini ortaya çıkarıyor. Yönetmen ve senarist kadrosundaki değişim de bu durumun sinyallerini veriyor zaten, ipler bu dört oyuncunun eline verilince Hemsworth çok daha ön planda duruyor. Pamuk Prenses’te de aynı durum söz konusuydu, ancak Kristen Stewart Charlize Theron’u da arkasına alıp ağırlığını koyuyor ve filme yön veriyordu. Fakat Kış Savaşı “Bu kadar eşitlik yeter.” dercesine yeniden erkeği merkeze oturtuyor.

the-huntsman-winters-war

Pamuk Prenses gibi Kış Savaşı da güçlü karakterlere sahip olmasına karşın potansiyelinin altındaki hikayesiyle beklenenin altında kalıyor. Pamuk Prenses’i Yüzüklerin Efendisi, Kış Savaşı’nı da Hobbit serisine benzetmek bile mümkün, birbirini andıran detaylar oldukça fazla. Avcı: Kış Savaşı’nın sipariş filmi olması da etkili bunda tabii. Senaristler farkında olarak ya da olmayarak hem bu seriden hem de başka popüler yapımlardan oldukça etkilenmiş. Bir yandan Frozen’ı diğer bir yandan da ismiyle iki Captain America filmini andırması, “farklı” olma çabasına girişmediğinin göstergesi. Hatta ilk ismini “The Huntsman and the Ice Queen” olduğunu, ilk filmde Finn karakteri dışında bir kardeşten bahsedilmediğini düşününce ne kadar zorlama bir proje olduğu ortaya çıkıyor.

Avcı: Kış Savaşı görsel olarak ilk filmin üstüne çıkan, ancak hikayesinin sıradanlığıyla altta kalan bir yapım. Başta Charlize Theron olmak üzere Emily Blunt ve Jessica Chastain yine muazzam oynuyor, filmin havasını bir anda değiştirip bir adım öteye taşıyor. İlk filmin kalıplara olan mesafesini koruyamasa da oldukça keyifli. Yine de Theron ve Blunt olmasa dayanabilir miydim bilemiyorum, zira Hemsworth hep aynı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et