BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Dün sabah ilk önce küçük Yusuf'un büyük acısının yürek yakıcılığına, Semih Kaplanoğlu'nun Bal'ında; öğleden sonra da taa Liverpool'lu çocuk John Lennon'ın boyun bükücü öksüzlüğüne olan isyanına da, Nowhere Boy'da tanık olan zavallı Numan

Festival

Numan’ın İstanbul Film Festivali Günlüğü – 2: Nowhere Boy

Dün sabah ilk önce küçük Yusuf’un büyük acısının yürek yakıcılığına, Semih Kaplanoğlu’nun Bal’ında; öğleden sonra da taa Liverpool’lu çocuk John Lennon’ın boyun bükücü öksüzlüğüne olan isyanına da, Nowhere Boy’da tanık olan zavallı Numan

Ey Tersninjalılar.. Dostlarım!
Bildiğiniz üzre şu yazar kulunuz, zamane gençlerinde örneğine pek de rastlanmayan bir romantiklik, bir duygusallık içinde hayatını sürdürmeye çalışırken zaman zaman kapıp koyvermekle ya da coşup kendini kaybetmekle meşhurdur.. (Endişe buyurmayınız, zararı sadece kendisinedir.)

Numan Serteli

Dün sabah ilk önce küçük Yusuf’un büyük acısının yürek yakıcılığına, Semih Kaplanoğlu‘nun Bal‘ında; öğleden sonra da taa Liverpool’lu çocuk John Lennon‘ın boyun bükücü öksüzlüğüne olan isyanına da, Nowhere Boy‘da tanık olan zavallı Numan, dişlerini daha ne kadar sıka?

Bir de üstelik.. Sevdiği kız kendisine ağbi demişse!?

Gözyaşları hepten dere olup da çağlamaz mı sandınız? Çağlar elbet..

En Karmaşık Şey: Aile

İngiltere’nin Liverpool kentinde dünyaya gelen John Lennon’ın, anne ve babası o daha henüz iki yaşındayken ayrılırlar..

Ruhsal gelgitler içindeki annesi Julia’nın çalkantılı hayatı neticesinde küçük John, teyzesi Mimi Smith (Kristin Scott Thomas)’in yanında büyüyecektir..

Tekrar evlenerek çoluk çocuğa karışmış annesi Julia (Anne-Marie Duff)’yı arada sırada görmeye giden ergen John, baskıcı ve gayet disiplinli teyzesine karşın, eğlenceyi, çılgınca yaşamayı seven delidolu annesiyle birlikte olmaktan pek bi mutludur..

Ancak üvey babanın suratsız ve muhalif halleri ve de evin yetersiz koşulları onun orada annesiyle kalmasını mümkün kılamaz.. Her defasında kavga ederek, kızgınlıkla terk ettiği (Aslında onu çok seven.) teyzesi Mimi’nin evi, bizim isyankar John’un adeta kürkçü dükkanıdır..

Her çocuk gibi sevgiye ihtiyacı dışında, öteden beri kafasını kurcalayan ve rüyalarını kabusa çeviren çalkantılı ve de karanlık geçmişiyle didişen John Lennon (Aaron Johnson); önce Elvis Presley‘in emri, sonra da müzisyen tarafı da olan annesinin kavliyle ‘kızımız’ Rock and Roll’la tanışır ve hayatını ebediyen onunla birleştirir..

İlk gitarını annesinden hediye olarak aldıktan sonra yine ondan ilk müzik derslerini de alır.. Çevresindeki arkadaşlarıyla ilk grubu The Quarrymen‘i kurar ve Paul McCartney ile tanışır.. Kişilikleri birbirine oldukça ters bu ikili, zorlu bir süreç sonrası anlaştıklarında, geleceğin Beatles’ının temelini oluşturacak beste çalışmaları da ivme kazanır..

On yedi yaşına ulaşan John için müzikal anlamda işler iyi ve yolunda giderken, çocukluğundan beri yolunda gitmeyen aile hayatı üzerinde dolaşan kara bulutlar, zavallı gencin üzerine tüm yoğunluğuyla yeniden çöker ki ne diyeyim gayrı.. Allah sabırlar versin..

John Lennon İçin Bir Ağıt

Nowhere Boy: Bizzat oluşturduğu grubu Beatles ile Amerika’dan yükselen Rock’n’roll müziğine İngiltere’den en büyük ivmeyi vererek Rock denen müzikal canavarı yaratan büyük müzik dehası John Lennon için bir ağıt..

Filmin ağıtlığının, Lennon’ın trajik ölümüyle falan bir ilgisi yok.. Zira, filmin kapsadığı dönem onun çocukluğundan, kurduğu grubun oluşum aşamasını hızlandıran, maceralı Hamburg seferinin başlangıcına kadardır..

Oysa, hep şikayet edilen yaramazlığının nedeni, hassas ruhunun için için kanamasından mütevellit olan Lennon’ın çocukluğu, kendisine öylesine maddi-manevi darbeler, alaboralar ve can yakıcı ayrılıklar, ölümler taşır ki sanatçının en azından o dönemi tamamıyla bir ağıt olarak kabul edilebilir.. Ki işte ben de ettim bile..

Şimdiye kadar yaptığı ‘kavramsal’ fotograf ve video çalışmalarıyla tanınan İngiliz kadın yönetmen Sam Taylor Wood, aslında bizim için de pek yabancı değil.. Bir kaç yıl önce İstanbul Modern’de sergilediği ve doğal çürümenin şaşırtıcı gerçeğini yansıttığı ilginç videolarını unutmak pek mümkün değil..

Nowhere Boy, John Lennon’ın üvey kardeşi olan Julia Baird‘in anılarına dayanarak, Matt Greenhalgh tarafından senaryolaştırılmış bir metne sahip olarak -beklenenin aksine- belgesel soğukluğu ve didaktikliğine asla düşmeyen, oyunculukların ise zirve yaptığı, mükemmel bir film..

Müziğe, özellikle de Rock’ın tarihine meraklı olanlara ‘mücevher’ niteliğinde bir belge özelliği de sunan Nowhere Boy, aynı zamanda, iyi bir film seyretmenin keyfini yaşamak isteyenleri de kesinlikle tatmin edecek nitelikte..

Nowhere Boy

Yönetmen: Sam Taylor Wood
Senaryo: Matt Greenhalgh
Oyuncular: Aaron Johnson, Kristin Scott Thomas, Anne-Marie Duff
2009 yılı yapımı 98′

Fevkalade, 9!

# Festival gösterimleri:

Atlas: 11 Pz. 11.00

Sinepop: 12 Pt. 16.00

City’s: 14 Ça. 19.00

Atlas: 17 Ct. 21.30

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et