BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Jaws (İrrasyonel – Stuart Sutherland)

makas

Yeni başladık. Doğrudan sinemayla ilgili olmayan kitaplardaki sinemayla ilgili bölümleri alıntılayacağız. Hem sinemayı, hem de o kitabı yad etmiş olacağız. Sizlerin de desteklerinizle bu bölüm serpilecek, güzelleşecek, hayatımızı güzelleştirecek.

irrasyonel-domingo

İlk alıntımız Domingo Yayınevi‘nden çıkan Stuart Sutherland imzalı İrrasyonel‘den. Kitap mantıksızlığın aslında ne kadar yaygın ve olağan olduğunu anlatan psikolojik-sosyolojik tabanlı bir çalışma. Argüman hayatın içinden alınan örnekler, ve bilimsel verilerle desteklenmiş.

“Jaws filminde başrol, insan yiyen bir köpekbalığınındı. Filmin gösterimin ardından köpekbalıklarının ara sıra plajların yakınına geldiği Kaliforniya sahillerine yüzmeye gidenlerin sayısında belirgin bir düşüş oldu. Yapılan hesaplamalara göre yüzücülerin bir köpekbalığına yakalanma ihtimalleri, sahile gelirken yolda bir trafik kazasından ölme risklerinden çok daha azdır. İnsanlar olguları dikkate almazlar – en yoğun izlenim bırakan ya da akıllarına ilk gelen şeylere göre davranırlar. “
Syf. 9

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et