“Gülersen tüm dünya seninle güler, ağlarsan tek başına ağlarsın!”        Oldboy

1 Ocak 2008’de bu yazıyla başlatmıştık Ters Ninja’nın yolculuğunu. Sanal alem okyanusunda yelkenlerimizi fora ettik. Arkamıza aldığımız rüzgar önce sinema sevgimiz, sonra birilerinin, sizlerin bizi okuyacağına dair beslediğimiz umuttu.

Yolculuk sürüyor, gemimiz her gün biraz daha doluyor, ama korkmayın içi doldukça gemi daha da büyüyor. Ters Ninja “yola devam” diyor. Hayatınızı eşsiz kılmak için, sizi sinemasız bırakmamak için. Ve elbette sesimizi duyurmak için… O sesi boğmaya çalışanlara inat… Biz buradayız, daha da önemlisi siz de…

Steven Spielberg bir söyleşide şöyle bir laf etmiş: “Filmlerimi her şeyden önce kendim için yapıyorum- sonrasındaysa matematiğe kafası basmayan herkes için.” Benim kafam matematiğe hiç basmadı. Spielberg’ün her filminden müthiş keyif almam rastlantı değilmiş meğer. Ben de filmleri kendim için izledim. Hatta sinema yazılarımı da öncelikle kendim için yazdım. Ama yazarken sinemayı benim gibi, müthiş bir macera olarak gören insanları hiç aklımdan çıkarmadım.

Sinema koltuğunuzdan kalkmadan çıktığınız, tadına doyulmaz olağanüstü bir yolculuktur. Ben şanslıyım ki bir yolculuktan ötekine savrulup durdum hayatım boyunca. Müthiş keyif aldım. Sonra bu yolculuklarda yaşadıklarımı, hissettiklerimi, sıkıntılarımı sizinle paylaşmak fırsatını buldum, ki bu da keyfimi uzatıp katmerlendirdi.

Ben çok şeyler aldım sinema yazarak. Peki ne vermeye çalıştım? Aynı yolculuğa çıkmadıysanız benimle, o yolculuk hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalıştım. Okumaktan keyif alacağınız bir yazı yazmaya çalıştım. Bir kritik yazısı değil de, bir gezi yazısı gibi bir şey olsun istedim. Aynı yolculuğa çıktıysanız da, benim yazım yolculuğunuz üstüne bir kez daha düşünmenizi sağlasın istedim. Anılarınızı tazeleyin, gözden kaçırdıklarınızı yakalamak için ikinci bir şans elde edin istedim. Başarabildiysem, ne mutlu! Başaramadıysam… İşte bana bir şans daha!

Farklı bir sinema blogu ya da  sitesi bu. Amaç sinema konusunda ahkam kesmektense, hadi içini doldurup söyleyelim, amaç sinema eleştirisi yapmaktansa sinema üstünden ortaya keyifle okunabilecek metinler koyabilmek. Ama bu metinlerin zaman zaman son derece öznel bir hal alacağı konusunda da uyarmalıyım sizi. Eee, serde blogluk var.

Sinema dışında pek çok yan konu olacak bu sitede, kitap, müzik, çizgi roman gibi. Ya da popüler kültüre mâl olmuş her hangi bir ürün gibi. Ama öncelikle ben varım. Neden varım, çünkü benim hakkımda fikir sahibi olursanız yazdıklarımı okurken hissiyatımı sizinle daha iyi paylaşabilir mişim gibi geldi bana. Hayata ve sinemaya yaklaşımını bilmediğiniz, hatta bir yere kadar paylaşmadığınız bir yazarın, – bu adam ortak bir ilgi alanınız, yani sinema üstüne de yazıyor olsa bile – yazdıklarının size verebileceği fazla şey olduğuna inanmıyorum. Tabi aradığınız didaktik ve bilgiç bir söylemse başka. EğerTers Ninja’ya bu niyetle girdiyseniz size “iyi günler.”

Bu sitede bolca 80’ler olacak. Bunun aksi zaten kaçınılmaz. Benim hakkımda fikir sahibi olmanızı istediğimi söylemiştim size daha önce. Bu da beni şekillendiren 80’li yıllar hakkında da fikir sahibi olmanız gerektiği anlamına geliyor. 80’lerden konuşacağız derken sosyo-ekonomik bir değerlendirme yapacağımız sanmayın tabi. Biz sadece 80’lerin dizilerinden ve filmlerinden, yani benim kişisel tarihime girmiş parçalardan dem vuracağız. İçine de elden geldiğince o dönemde yaşamış bir çocuğun hissiyatından katacağız.

Bu kadar jenerik yeter herhalde… Buyrun film başlıyor.

4 YORUMLAR

 1. ben var ya.. yukardaki yazıyı ilk kez okudum.. tersninja'nın ilk yazısıymış aslında.. eğer landlord tersninja'daki sözlerine böyle başlamışsa.. şaşırdım gerçekten.. benimle alıp veremediği ne..

  ben tersninja'yı okuyorsam.. landlord'dur sebebi.. manifestosu.. hayata bakışı.. sinemadaki seçimleri.. kuralları.. taviz vermezliği.. gene de bence asıl yüzü pazar geyikleri..naif ve romantik biri bence aslında..

  çabuk öfkeleniyor ve çok da ters biri ya.. gösteremiyor bu tarafını ama..

  tersninja'yı kurma amacını yazmış ya.. başardıysam ne mutlu bana demiş ya.. tabi ki başardı..landlord'un anlattıkları benim için çok yeni şeylerdi.. daha önce izlememiştim,seyrettiği filmleri.. bu nedenle onunla aynı yolculuğa çıkamamıştım bir şekilde..ama okudukça yazdıklarını aynı keyfi aldım ben de.. bu önemli bir şeydi.. yolumu çizdim.. izinden gidecektim.. gittim de..

  bütün bir yıl önerdiklerini seyretmekle yeni bir dünya açıldı önümde.. sinema hayatı eşsiz kılar diyor ya.. ne kadar haklı.. insan bir yol takip edecekse,seçeceği usta bence çok mühim.. ben de seçtim usta'mı işte.. landlord ve tersninja.. doğru bir seçimdi bu.. yürekten inandım..

  biliyorum.. çok eziyet ediyor bana.. kızdıkça saftirik yazılarıma.. cevaplarıyla.. ninja fiskelerini gönderiyor sanal yolla.. sahiden de acıtıyor canımı üstelik.. ama tarzı bu ninja ya.. kill bill de usta pai mei vardı gelin’e eziyet edip hayatı öğreten.. v for vendetta da v, evey’e işkence ediyor ya..sanki aynı şekilde landlord da bu şekilde sinemayı ve hayatı öğretiyor bana.. böyle inandım.. kabullendim..

  yanlışlarım çok biliyorum aslında.. işte ben.. hevesliyim iyi bir bir ninja olma konusunda.. acemi çaylağım yanlızca.. biraz daha beni kabullenseniz keşke.. öğretilerinizin izinde.. hem sinemayı hem hayatı öğreniyorum.. öğreneceğim.. izniniz ve desteğinizle…

  bu yıl beni fazla terslemeyin ama olmaz mı.. lütfen!

 2. Tersninja ile çıktığım yolculuk konusunda ben de iki satır yazmalıyım:-)

  Öncelikle şahane dostlar edindim Tersninja ve Landlord sayesinde. Sanal dostlar belki ama varlıklarıyla yüreğimi ısıtıyorlar ve yazıları ve kitapları ile hayatıma renk katıyorlarsa basbayağı gerçekler öyle hissediyorum.

  Sonra gayrimenkul sahibi oldum Landlord sayesinde:) Verdiği cesaretle artık bir sitem ve bir bloğum var. Sanal site ve blog tabii ki ama yaşamıma keyif katıyorlar.

  Ayrıca Tersninja'da okuduklarımı biriktirerek, sinema dünyamı zenginleştirdim.

  Anlayacağınız 2009'a çok ama çok zengin girdim. Daha ne isteyeyim:) Sağol Landlord… Varol Tersninja…

 3. "Neden varım, çünkü benim hakkımda fikir sahibi olursanız yazdıklarımı okurken hissiyatımı sizinle daha iyi paylaşabilir mişim gibi geldi bana."

  Ali Murat Güven'in SİYAD'la ilgili eleştirilerini Murat Özer'e (aslında hiç üzerinize vazife olmamasına rağmen) sorduğunda o fikre sahip oldum ben.

  Landlord nasıl bir adamdır? sorusuna karşılık en büyük cevap o ince ve şık harekettir benim için.

  Bu sayfayla da o günlerde tanıştım ve o zamandan beri de düzenli olarak akıl-fikir almaya çalışıyorum bu topraklardan.

CEVAPLA