BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Benim Çocuğum ilk yarıda sırtını gayet yalın bir belgesel tekniğine yaslıyor. LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) üyesi ebeveynler, kendi evlerinde, kameranın karşısına oturup konuşmaya başlıyor.

Bir Film Hakkında

Kelimeler görüntünün ötesinde: Benim Çocuğum

Benim Çocuğum ilk yarıda sırtını gayet yalın bir belgesel tekniğine yaslıyor. LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) üyesi ebeveynler, kendi evlerinde, kameranın karşısına oturup konuşmaya başlıyor.

benim_cocugum (2)

!F Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilen ve her gösteriminde gözyaşlarını tutamayan seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan Benim Çocuğum belgeselinin vizyona çıkması için o günlerde çeşitli mecralarda kampanyalar başlatılmıştı. Uğraşlar sonuç verdi ve LGBT bireylerin ailelerinin yaşadıklarından örnekler sunan Can Candan imzalı film sonunda ticari gösterime sunuldu.

serkancellikSerkan Çellik

Benim Çocuğum ilk yarıda sırtını gayet yalın bir belgesel tekniğine yaslıyor. LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu) üyesi ebeveynler, kendi evlerinde, kameranın karşısına oturup konuşmaya başlıyor. Görüntüyü değerli kılmak uğruna planlanmış açılar ve ışık oyunları yok. Hatta etrafta dikkat dağıtıcı tek bir obje dahi yok. Kişiler ne anlatırsa anlatsın, yaklaşık kırk dakika süresince konuşan kafalara bakmak seyirciyi sıkar gibi düşünülse de, Benim Çocuğum aksini ispat ediyor. Ebeveynler perdede yalnızlaştıkça, gözlerindeki anlam izleyicinin ruhuna daha güçlü nüfuz ediyor. Sadelik odağı güçlendirip, konunun altının kapkalın çizilmesine vesile oluyor. Can Candan girdiği riskten, ülkenin en iyi belgeselcilerinden biri etiketiyle çıkıyor.

BenimCocugum_17

Benim Çocuğum çocuklarının gay, lezbiyen, biseksüel ya da trans olduğunu öğrenen anne-babaların yaşadıkları ilk şoku, gerçeği değiştirmek için çırpınışlarını, alışma ve kabullenme süreçlerini konu ediyor. Görsel bir dil yaratmayı deneyip canlandırma ya da arşiv görüntülere başvurmak yerine; o günleri ailelere tek tek anlattırarak yapıyor bunu. Ve her harfi kalpten gelen o sözcükler, görüntülerin yapamayacağını yapıyor belki de.

BenimCocugum03

Ebeveynlerden birinin babasının, kadın bedeninde doğmuş erkek torununu “oğlum” diye sevdiğinin anlatıldığı anekdot başta olmak üzere; yaratılanı yaratandan ötürü seven, açık fikirli büyük anne-büyük baba öyküleri özellikle çarpıcı. Okumuş, kentli ve LGBT bireyleri eşit saymayı “öğrenmiş” çağdaş insanların yanında; köyünden hiç çıkmamış yüreği ve zihni tertemiz yaşlıların fikirlerinin bile olumlu olduğunu göstermesi belgeselin en güçlü yanlarından. Benim Çocuğum aslında herkese; ya da en azından bebek sahibi olmaya karar veren ailelere ve lise öğrencilerine zorunlu olarak izletilmesi gereken, çok ama çok önemli bir iş. Şimdilik İstanbul’da ve Ankara’da birer perdede gösteriliyor olsa da, şehir şehir gezmesi en büyük temennimiz.

Benim Çocuğum benimcocugum_afis_web

Yönetmen: Can Candan

Senaryo: Can Candan

Oyuncular: Ömer Ceylan, Günseli Dum, H. Metehan Özkan, Mehmet Tarhan

Yapım: 2013 / Türkiye / 83 dk.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et