BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Senaryosunu Yann’ın yazdığı, çizimlerini ve renklendirmeleri ise kendisi de bir pilot olan Romain Hugault’un yaptığı Grand Duc ayrı taraflar için çarpışan iki pilotun paralel ilerleyen hikayelerini konu alıyor.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Ölüm Kusan Bir Melek: Lydia Litvyak

Senaryosunu Yann’ın yazdığı, çizimlerini ve renklendirmeleri ise kendisi de bir pilot olan Romain Hugault’un yaptığı Grand Duc ayrı taraflar için çarpışan iki pilotun paralel ilerleyen hikayelerini konu alıyor.

cizgiroman1

Çizgi Düşler’den çıkan Grand Duc adlı çizgi roman okurlarını II. Dünya Savaşı’nın “göklerde vuruşanları” arasına girmeyi başarmış bir kadınla tanıştırıyor.

sisko-ninja Ege Görgün (Landlord)

Havacılık, uçaklar ve II. Dünya Savaşı… Sinema ya da kitap sever olsun, kolleksiyoncu olsun tarihiyle, kültürüyle meraklılarına sonsuz maceralar vadeden üç kelime. İşte Grand Duc adlı üç kitaplık çizgi roman bir anlamda bu üç sihirli kelimeyi bir araya getiriyor.

grand duc2

Senaryosunu Yann’ın yazdığı, çizimlerini ve renklendirmeleri ise kendisi de bir pilot olan Romain Hugault’un yaptığı Grand Duc ayrı taraflar için çarpışan iki pilotun paralel ilerleyen hikayelerini konu alıyor. Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) pilotu Wulf ve Sovyet Hava Kuvvetleri’nden Lilya Litvasky.

Lydia_Litvyak-czgromanUfak farklılıklarla hikaye taşınsa da 585’inci Hava Avcı Birliği pilotu Lilya Litvaski’nin gerçek bir tarihi kişilik olan Lydia Litvyak (18 August 1921) olduğu çok belli. 1942’de tamamiyle erkeklerden oluşan 586’ıncı Hava Avcı Birliği’ne katıldıklarında Katya Budanova’yla birlikte tarihteki ilk kadın savaş pilotu olan Lydia daha sonra başka bir birliğe geçerek Stalingard’taki çarpışmaya katılmıştı. 1 Ağustos 1943’te Alman Messerschmitt 109’lar tarafından düşürülene kadar – kesin olmamakla beraber- 12 düşman uçağı düşüren; tür. Bir kere Kızıl Bayrak Nişanı, bir kere Kızıl Yıldız Nişanı ve 2 Kere grand-duc3Vatanseverlik Savaşı Nişanı ile ödüllendirilen Lydia Lityvak, 1990 yılında Mihail Gorbaçov tarafından düzenlenen devlet cenaze töreninde Sovyetler Birliği Kahramanı unvanıyla da onurlandırılmıştı.

Esini tarihi gerçeklerden alan Grand Duc yalnızca sürükleyici hikayesiyle değil, şimdiden çizgi roman tarihinde yerini alan ve Hugault’un asıllarına tıpatıp benzemesi için büyük özen gösterdiği olağanüstü uçak çizimleriyle kütüphanenizde güzel bir yeri hak ediyor.

 

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et