BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Mithat Alam M. A. Film Merkezi Kurucusu ve Öğretim Görevlisi 2- Serap Aksoy Oyuncu 3- Erkan Aktuğ Gazeteci 4- Tevfik Başer Yönetmen / Senaryo Yazarı 5- Muammer Brav Sinema Programı Editörü 6- Atilla Dorsay Sinema Yazarı 7- Ziya Öztan Yönetmen 8- Necip Sarıcı Yapımcı 9- Fehmi Yaşar Yönetmen 10- Serra Yılmaz Oyuncu

Festival

Paul Verhoeven Altın Portakal’da!

Mithat Alam M. A. Film Merkezi Kurucusu ve Öğretim Görevlisi
2- Serap Aksoy Oyuncu
3- Erkan Aktuğ Gazeteci
4- Tevfik Başer Yönetmen / Senaryo Yazarı
5- Muammer Brav Sinema Programı Editörü
6- Atilla Dorsay Sinema Yazarı
7- Ziya Öztan Yönetmen
8- Necip Sarıcı Yapımcı
9- Fehmi Yaşar Yönetmen
10- Serra Yılmaz Oyuncu

altın portakal afişipaul verhoeven

Orta direk mensubu tek lord, sizin Landlord, biliyorsunuz. Üstelik yalnızca cepten değil, kafadan da orta direk. Ama nalet olsun onun içindeki bu sinema sevgisine! Yeri geliyor, gerçek sosyetenin ve wanna-be sosyetenin uğrak yerlerine girip çıkıyor işte. Landlord bu kez 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ve 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin jürilerinin açıklandığı Suada’daydı.

Zaman zaman evimize ziyarete gelen sosyetik arkadaşlarımız vardır. Onlardan duydum. Boğazın ortasında Suada diye bir yer varmış, içinde koca bir havuz, parasını veren bütün gün yüzüyormuş. Ama karnınız acıktı, susadınız mı, o zaman ayvayı yediniz. Bir kola 10 kaat, bir sandiviç ben diyim 20, siz deyin 30 kaat. Yani bize ters. Haftasonu gidip Üsküdar’da kayaların üstünden bedavaya denize atlayıp çıkmak, bilemedin evde küveti doldurmak varken ne vericem o parayı. Sandöviçimi de evde hazırlayıp, yanıma 1 litrelik kola aldım mı, tamam.

Yine de Suada’ya gittim. Havuza girmek için değil tabi, Digiturk parti veriyormuş ona. Partide Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ve 4. Uluslararası Avrasya Film Festivali’nin jürileri açıklanacakmış. Ev ters kıtada kaldığı için erkenden çıktım yola. İkisi denizden, dört vasıtayla vardım adaya. Bizi çoooook güzel kızlar (Allah sahibine bağışlasın!) karşıladı. Kapalı mekana girince ilk iş şöyle bir tanıdıklara baktım. Birilerini görmüştüm ki, başka bir ses beni başka bir yöne çekti. Kazınan midemin sesiydi bu. Yemeklerin bulunduğu masaya doğru ilerledim. Çeşit çoktu ama taa en başında ben gözüme bizim Alzeimer Market’te (çalışanlarının nutkanlığı yüzünden bu adı takmıştım. Siparişini unuturlar, yanlış getirirler,vesaire) kilosu 30 YTL’den satılan pirzoları kestirmiştim. Pirzolalara doğru kararlı adımlarla ilerlerken bir de ne göreyim. Balık, hem de pişmiş. Böyle ortamlarda genelde çiğ balık servis ettikleri için benim için sürpriz oldu. Japonlar ateşi geç keşfetmiş ve balıkları çiğ yemek zorunda kalmış olabilir, ama binbir çeşit ocak-fırın-tava-tencerenin var olduğu günümüzde bize niye inatla çiğ balık yedirmeye çalışıyorlar hiç anlayamamışımdır.

Geceyi hoş bir bayan sunmaya başladı. Kim, dedim, Burcu Kara dediler. Bildim, dedim Yavuz Bingöl’ün manita. Magazin böyle bir şey işte, ne yaparsanız yapın kafanıza, hafızanıza giriyor. İlk konuşmacı her sene olduğu gibi Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel idi. artık iyice ısınmış bu işe Türel, son derece rahattı. Ardından TÜRSAK Vakfı Genel Başkanı Engin Yiğitgil sözü aldı. Konuşması sırasında bir anda elektrikler gitti ve organizasyon ilk falsosunu yapmış oldu. Engin Yiğitgil festivali, festivalle ilgli herkesi yere göğe sığdırmadı. Ama pazarlama zaten TÜRSAK işi ele aldığından beri Altın Portakallı festivalin en iyi yaptığı şey. Yoksa devletten bu kadar parayı nasıl alacaklar. Festivalin tanıtım filmlerini izledik önce. 3 taneydi, 2’sinden hiçbir şey anlamadım. Ama yine de iki sene önce Alinur Velidedeoğlu’nun çektiği ve içine kendi görüntüsünü de yedirdiği (büyük yönetmen olarak) tanıtım filminden kesinlikle daha iyi tabi.

Sonra Hollywood ikametgahlı Emrah Yücel’in tasarladığı afişleri gördük. Engin Yiğitgil olayın bir konsept falan olduğunu anlattı ama o bile pek ikna olmamış gibiydi. İki afiş de felaketti bence. Film festivali afişinden çok bir kadın dergisi için çekilmiş moda fotoğraflarıydı baktıklarımız. İki afiş, iki kadın. Acaba Emrah Yücel karıştırdı da Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali için yaptığı afişleri mi yolladı Türkiye’ye. İstanbul Film Festivali’nin afişi de Uçan Süpürge Film Festivali’nin afişi gibiydi hatırlarsanız.

Ardından jüriler açıklandı.

Avrasya Uluslaraarası Jürisi’nin başkanlığını Hollandalı Yönetmen Paul Verhoeven’ın yapacağının açıklanması gecenin sürpriziydi. İlk filmini geçenlerde çeken Berkun Oya’nın da jüride olduğunu öğrendik sonra.

45. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ
ULUSAL UZUN METRAJ FİLM JÜRİSİ

1- Tuncel Kurtiz Oyuncu (Jüri Başkanı)
2- Ali Akdeniz Yapımcı
3- Serdar Akar Yönetmen
4- Ayda Aksel Oyuncu
5- Fadik Sevin Atasoy Oyuncu (Biraz erken değil mi?)
6- Ömer Faruk Sorak Yönetmen
7- Sevin Okyay Sinema Yazarı (Geç bile kaldınız? Sevin Okyay her sene jüri olsun diyenler ellerini kaldırsın!)

8- Çetin Tunca Görüntü Yönetmeni
9- Güven Kıraç Oyuncu

Yılmaz Atadeniz’e, Hülya Avşar’a, Aydın Mesut Yurteri ve Müşfik Kenter’e özel ödüllerin verileceği festivali Bergüzar Korel, Azra Akın, Halit Ergenç ve hımm – bir kişi daha vardı ama hakkaten unuttum şimdi – sunacakmış. Burcu Kara’yı tanıyamadığım gibi, Berguzar Korel’i de tanımadım tabi. Saç modelini değiştirdiler mi ben hiç tanımıyorum bu kadınları yahu. Bir de Süpermen’in gözlük takmış ve kahkülsüz hali Clark Kent’in aslında Süpermen olduğunu anlayamayanlarla dalga geçerdim. Ben de Metropolis de çalışsam, tanıyamayacakmışım meğer.

Suada’dan ayrılırken bizi çook güzel kızlar (Allah sahibine bağışlasın!) uğurlamadı. Artık yorulduklarından mı nedir, bizi hiççç kaale almadılar.

Jüriden daha çok merak edilen aslında bu yıl Antalya’ya konuk olarak hangi ünlülerin geleceği. Geçtiğimiz yıllarda David Carradine, Michael Madsen gibi ilginç konuklar getiren (aslında benim şikayetim yok) festival bizim için nasıl bir sürpriz hazırlıyor acaba.

45. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ
BELGESEL JÜRİSİ

1- Güneş Karabuda Yönetmen (Jüri Başkanı)
2- Demet Evgar Oyuncu
3- Oğuz Makal Öğretim Görevlisi
4- Hasan Özgen Yönetmen
5- Tayfun Talipoğlu Gazeteci / Yazar

45. ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ
UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖN JÜRİSİ

1- Mithat Alam M. A. Film Merkezi Kurucusu ve Öğretim Görevlisi
2- Serap Aksoy Oyuncu
3- Erkan Aktuğ Gazeteci
4- Tevfik Başer Yönetmen / Senaryo Yazarı
5- Muammer Brav Sinema Programı Editörü
6- Atilla Dorsay Sinema Yazarı
7- Ziya Öztan Yönetmen
8- Necip Sarıcı Yapımcı
9- Fehmi Yaşar Yönetmen
10- Serra Yılmaz Oyuncu

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et