BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Portekizli Clones yapım şirketinin elinden çıkma iki kısa korku-komedi filmi

Tuğba Keleş

2 film birden kuşağı: Portekiz’den İki Kısa Korku Filmi

Portekizli Clones yapım şirketinin elinden çıkma iki kısa korku-komedi filmi

 

Bir süredir farklı milletlerin korku sinemaları üzerine derin arkeolojik araştırmalar (Türkçesi; çay-kahve alıp bilgisayar başına konuşlanmak) yapmaktaydım. Lise yıllarımdan beri Fernando Pessoa’dan ‘kaymaklı’ bir Portekiz sevdam bulunmaktaydı. Ama sorsan ne Portekiz’i biliyordum ne de Pessoa’yı tam manasıyla anlayabilecek kadar okumuşluğum vardı. Zaten o yıllarda Pessoa’nın fazla çevrilmiş kitabı da yoktu edebiyat piyasasında.

 Tuğba Keleş

Lizbon güneşli bir memlekete benziyordu. Sonra Thy Lizbon’a doğrudan uçuş başlattı. Pessoa’nın kallavi kitapları Türkçeye çevrilir oldu. Ama bilsen ne Lizbon’a uçmak için bir kımıltı oldu içimde ne de aldığım Pessoa kitaplarını okuyacak kadar azim. Olsundu… Huyunu suyunu bilmediğim bir memlekete karşı sempatim vardı ya, o bana yeterdi. Yıllar sonra işte bu sevgimi tetikleyecek alternatif bir durumla karşılaşacak, günlerdir dinmeyen içimdeki hardgore (aşırı kanlı) tutkusuna derman olacak iki filme vurulacaktım.

Allah dilime zeval vermesin dostlarım, bugün sizlerle fazla geyik yapmadan (Bu kadarına şükür) paylaşacağım videolar, Fernando Alle, Pedro Florêncio, Nuria Leon Bernardo ve Luís Henriques isimli Portekizli bir grup gencin elinden çıkma. 2008 yılından beri Clones adı altında faaliyet gösteren gençler genellikle korku-komedi-bilim kurgu dallarında kısa film çekmekle meşguller. Korku sineması geçmişi olmayan Portekiz sineması için oldukça nadir bir şey yaptıkları da aşikar. Hele ülke sınırlarında çekilen (bildiğim kadarıyla) ilk korku filminin 2003 tarihli olduğunu varsayarsak… İlk kayda değer kısa filmleri 9 dakikalık Papá Wrestling (Güreşçi Babam) iken, ardından 2010 yılında 14 dakikalık BLARGHAAARHRGARG gelmiş. Son cevherleri ise Banana Motherfucker (Türkçe ismi bırakın olduğu gibi kalsın) adında trailerından anlaşıldığı kadarıyla psikopat bir muzun katliamlarını anlatan bir kısa.

Videoların maalesef Türkçe altyazıları yok. Ama ne olup bittiğini anlamak için illâ altyazı okumaya da gerek yok bu filmler için. İçerdiği bol şiddet ve kan için şimdiden siz sevgili okuyucularımızı uyarır, ufaklıklara ‘büyü de gel bakayım’ şarkımla gözdağı verirken, bol kahkahalı seyirler diliyorum. Ayrıca siz de videoları izledikten sonra benim yaptığım gibi Clones’un sitesinden Dvd’lerini satın alıp, ekibe destek olabilirsiniz.

PAPÁ WRESTLING

Okulda, diğer çocuklar tarafından alay edilen çocuğun yardım çığlığına güreşçi olan babası yetişince, ortaya çıkanlar işte bu filmde:

BLARGHAAARHRGARG

Bir haşeresavar şirketinde çalışan gencin, iş kazası sonrası başından geçen ve sonrasında dünyanın başına sardığı bela:

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et