BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Çılgın Romantikler Desperate Romantics Yön: Paul Gray ve Diarmuid Lawrence Oyn: Rafe Spall, Aidan Turner, Samuel Barnett, Sam Crane, Zoe Tapper, Amy Manson, Jennie Jacques, Phil Davies, Tom Hollander

Dizi

Tarih, sanat ve erotizm: Çılgın Romantikler (Desperate Romantics)

Çılgın Romantikler
Desperate Romantics
Yön: Paul Gray ve Diarmuid Lawrence
Oyn: Rafe Spall, Aidan Turner, Samuel Barnett, Sam Crane, Zoe Tapper, Amy Manson, Jennie Jacques, Phil Davies, Tom Hollander

BBC yapımı dizilerin pek çoğu bizde yayınlanmıyor. Oysa ilgimizi hak eden nitelikli yapımlar oluyorlar genellikle. Çılgın Romantikler (Desperate Romantics) onlardan biri.

Dante Gabriel Rossetti (20) ,William Holman Hunt (21) ve John Everett Millais (19) adlı genç ressamlar tarafından 1848 yılında kurulan Pre-Raphaelite Kardeşliği (Ön-Rafaeloculuk) başlarda pek ciddiye alınmasa da yakın gelecekte resim sanatında devrim sayılabilecek bir dönemi başlatacaktı. Sanatta gelenekselci yaklaşıma ve tutuculuğa karşı çıktıkları için onlarınkini sanattaki ilk avangart hareket kabul edenler vardı. Kardeşlik daha sonra başka sanatçıların katılımıyla genişledi.

2009’da BBC 2’de yayınlanan 6 bölümlük dizi, Kardeşlik’in üç kurucu üyesi ve onlara yarenlik eden gazeteci Fred Walters’ın gerçeklerden yola çıkılarak kurgulanan hayatlarından bir kesit sunuyor.

Kardeşlik’in ilk yılları… Bir sanatçıya yakışır şekilde bohem bir hayatları vardır. Her daim parasız olan, söz konusu kadınlar olduğundaysa hiç sıkıntı çekmeyen ama yine de arsız libidosunu doyuramayan Rossetti; dini duyguları, toplumsal ve sınıfsal kurallar ile bastıramadığı arzuları arasında sıkışıp kalan Hunt, ya da çağrıldığı şekliyle Manyak; içlerindeki en yetenekli ressam olduğu su götürmez efemine Millais’den oluşan Kardeşlik şöhretten ve paradan daha çok, kabul görmenin peşindedirler. Sanat camiasında dikkat çekmek için olabildiğince anarşist takılmaktadırlar. Onların enerjisine çekilen Fred Walters ise kâh gazetede yazdığı küçük haberlerle, kâh ısmarladığı içkilerle Kardeşlik’e destek olmaktadır. Ama onlara yaptığı en büyük katkı aradıkları gibi bir model bulmasıdır. Böylelikle Lizzie Siddal da hikayenin önemli bir parçası haline gelir. (Ama zaten Siddal gerçek hayatta da Kardeşlik’in hikayesinin önemli bir parçasıdır. Birçok resmine modellik yaptıktan sonra 1860 yılında Rossetti ile evlenmiştir.)

Aynı şekilde ressam dostlarımıza modellik yapan ya da onların hayatlarına bir şekilde giren ve hikayenin yan karakterleri olarak neredeyse her bölümde karşımıza çıkan diğer kadınlar da tarih sahnesinden gerçek kişilikler. Bu yan karakterler dizinin bir TV yapımına göre yüksek denebilecek erotizm yükünü de taşıyorlar. Özellikle de Jennie Jacques’in canlandırdığı hayat kadını Annie Miller. Hunt’ın hem modeli, hem sevgilisi olan Annie Miller ile gerçek hayatta yaşadıklarının aynı şekilde diziye aktarıldığını söylemek mümkün.

Franny Moyle’nin tamamen gerçek karakterler (Fred Walters dışında) ve gerçek olaylardan yola çıkarak yazdığı kitabın kaynaklık ettiği Çılgın Romantikler, tarih, sanat, mizah gibi güçlü unsurlar içeren erotik soslu, azı kurgu çoğu gerçek bir drama… Seyretmeye değer!

Çılgın Romantikler
Desperate Romantics

Yaratıcılar ve yazarlar: Peter Bowker, Franny Moyle

Yönetmenler: Paul Gray, Diarmuid Lawrence

Oyuncular: Rafe Spall, Aidan Turner, Samuel Barnett, Sam Crane, Zoe Tapper, Amy Manson, Jennie Jacques, Phil Davies, Tom Hollander

Yapım: 2009, İngiltere

İlginizi çekebilir...

Vizyon

Alex Garland bize, çok da olası görünmeyen bir iç savaş filmi sunarken aslında zeminini sağlam bir temele oturtuyor.

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et