BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öteki Sinema'nın kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen'in, Zülfü Livaneli imzalı Veda filminde yakaladığı ciddi tarihsel hata ne?

Haber

Veda filmindeki tarihsel hata neydi?

Öteki Sinema’nın kurucusu ve yazarı Murat Tolga Şen’in, Zülfü Livaneli imzalı Veda filminde yakaladığı ciddi tarihsel hata ne?

Öteki Sinema‘nın kurucusu ve Beyazperde.com yazarı Murat Tolga Şen‘in, Zülfü Livaneli imzalı Veda filminde yakaladığı ciddi tarihsel hata ne?

Veda filminin başlarında Mustafa’nın Selanik’te geçen çocukluğundan bölümler izleriz. Bir bölümde artık Askeri rüştiyede okuyan Mustafa’nın, arkadaşı Salih’in zoruyla birdirbir oynayan çocukların arasına katılmasını, ardından da onları birdirbir yerine savaş oyunu oynamaya ikna edişini izleriz. Murat Tolga Şen’in yakaladığı hata işte bu oyunda gerçekleşir.

“Veda filminin başında küçük Mustafa arkadaşlarıyla dekmancılık oynarken, düşman rolündeki çocuklar hayali el bombasının pimini dişleriyle çekip fırlatıyorlar. Bu tip el bombaları o tarihte yoktu. Hani şu Vietnam savaşıyla ünlenen pimli el bombaları M67 denen tip… 1. Dünya savaşı ve daha sonrasında kullanılan hatta Veda’nın ‘Çanakkale Savaşı’ sekanslarında da kullanılan el bombaları ise ‘Patates ezicisi’ olarak ünlenen daha ilkel modeller… Yani eğer bir çocuk 1900’lerin başındaki bir dekmancılık oyununda Rambo tarzı el bombası fırlatılıyorsa o çocuğun bir zaman kapsülü vardır.”


Gerçekten de o dönemde modern el bombaları yoktu. Patates ezicisi tipi Alman yapımı bombaların da ateşlemesi ancak diğer elle yapılıyordu.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et