BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Kitap

Yeşilçam’ın ve Gazinoların Seksi Kadınları (Yeşilçam’da 50 Yıl – Güngör Özsoy)

yesilcamda-50-yilKitapsever Landlord

Gazetelerin, dergilerin magazin sayfaları için yıllarca sinema ve müzik dünyasının yıldızlarının fotoğraflarını çeken Güngör Özsoy benzersiz arşivini ve anılarını Yeşilçam’da 50 Yıl adlı kitapta topladı. Çok sayıda Yeşilçam filminin setinde bulunan Özsoy, aynı zamanda Fatma Girik, Nükhet Duru, Ajda Pekkan, Gönül Yazar başta olmak üzere, “zamanının en seksi kadınları”nın erotik fotoğraflarını çekti.

Çalışma hayatına sanatçıların arasında başlamış Güngör Özsoy. Küçük Çiftlik Gazinosu’nda dönemin meşhur şarkıcılarına kemanıyla eşlik etmiş Selahattin Pınar, Fevzi Aslangil, Yorgo Bacanos gibi isimler de varmış baba yadigarı olan bu saz heyetinde. 1960 yılında ise fotoğrafçılığa geçiş yapmış. Foto muhabirliği, sinema/set fotoğrafçılığı derken kendi basın ajansını ve ardından reklam ajansını kurmuş.

gungor-ozsoy

Dönence yayınlarından çıkan kuşe kağıda siyah beyaz baskılı kitabının 200 sayfası büyüleyici kareler, özel anılar ve değerli bilgilerle dolu. Adeta bir sinema filmi izler gibi oluyorsunuz sayfaları çevirirken. Filmin adı Yeşilçam. Başrolde ise Yeşilçam dendiğinde aklınıza kimler geliyorsa, onlar var işte. (Aklınıza gelmeyenler de var tabi.) Jönler, aktristler,yönetmenler, şarkıcılar, figüranlar, vamplar, dansözler ve seks furyasının simaları…

Yeşilçam’daki seks furyasını nasıl anlatıyor bakın Özsoy:

“Seks filmini hiçbir büyük şirket çekmedi. Bu film şirketlerine bağlı olan hiçbir star, karakter oyuncuları teknik kadro, set işçisi çalışmadı. Üçüncü sınıf film şirketleri bu işe soyundu, Üç beş kuruşu sermaye yapan set işçileri prodüktör oldu. Erkek oyuncuların bir bölümü tiyatrolardan geldi. Kadın oyuncularda genellikle gece kulüplerinde sabaha kadar eğlenen ve gece yaşayan kadınların devşirilmesi ile toparlandı. Bir bölümü de sadece figüran olup, başrol için yanıp tutuşan genç kızlardı. Yönetmen olmayan reji asistanlar, kameraman olamayan kamera asistanları bu işin başına geçtiler. Türkan Şoray’lı filmler 50 milyona mal oluyor, parasını zor çıkarıyordu. 5 milyon yatırılan bir seks filmi 100 milyon kazandırıyordu.”

Özsoy, Yeşilçam ile olan bu yakın mesaisi sayesinde gelecekte ünlü, hatta yıldız olacak pek çok kadının ilk fotoğraflarını çekme fırsatı yakalamış. Güzellikleri ile gündeme geldikleri için ister istemez seksapelleri ön planda imiş o zamanlar. Bu fotoğraflara da yansımış tabi.

Fatma Girik

Fatma-girik-fato

“Fato ile ilk kez Ben Bir Sokak Kadınıyım filminin setinde çalıştım.”

Bu fotoğraf da o  sırada çekilmiş

Ajda Pekkan

ajda-pekkan

Bu fotoğraf Yıldız Parkı Şale Köşkü’nde Harun Reşit’in Gözdesi filimin setinde çekilmiş:

“Ajda Pekkan sette boş kaldığı zamanları boşa harcamıyor, volkmenden yabancı dilde şarkılar dinliyordu. Volkmen’i ilk defa Ajda’da gördüm.”

Nükhet Duru

nukhet-duru

“Taksim Belediye Gazinosu’nu işleten Kazım Polat beni davet etti. Programı seyrederken esmer bir kız sahneye çıktı. ‘Kim bu?” diye sounca ‘Uvertür’ dedi, ‘Yeni başladı, ilk programı.’ Şarkılarını söyledikten sonra beni kuliste görünce ertesi gün için evinde randevu verdi. Şişli’deki evinde ilk kez bana erotik pozlarını verdi.”

Gönül Yazar

gonul-yazar

Özsoy, Taş Bebek ile 1958 yılında Kasablanka Gazinosu’nda tanışmış:

“ O zaman bütün solistler sabit mikrofon karşısında şarkılarını okurlardı. Gönül Yazar ilk kez mikrofonu çıkarıp eline almış, dans ederek şarkılarını okumuştu. Bu görüntüler sahnede bir ilkti.”

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et