BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

İtalyan çizgi roman dünyasının büyük ismi, senarist ve yayınevi sahibi Sergio Bonelli, 26 Eylül 2011 tarihinde, 79 yaşında hayata veda etti. Babadan çizgi romancı olan Bonelli, yazdığı senaryoların yanı sıra Zagor ve Mister No'nun ortak yaratıcısıydı.

Görkemli Çizgiroman-ım!

Addio, Sergio Bonelli a.k.a. Guido Nolitta! (2 Aralık, 1932 – 26 Eylül, 2011)

İtalyan çizgi roman dünyasının büyük ismi, senarist ve yayınevi sahibi Sergio Bonelli, 26 Eylül 2011 tarihinde, 79 yaşında hayata veda etti. Babadan çizgi romancı olan Bonelli, yazdığı senaryoların yanı sıra Zagor ve Mister No’nun ortak yaratıcısıydı.

İtalyan çizgi roman dünyasının büyük ismi, senarist ve yayınevi sahibi Sergio Bonelli, 26 Eylül 2011 tarihinde, 79 yaşında hayata veda etti. Babadan çizgi romancı olan Bonelli, yazdığı senaryoların yanı sıra Zagor ve Mister No‘nun ortak yaratıcısıydı.

Çizer Galepini ile birlikte Tex‘i yaratan Giovanni Luigi Bonelli‘nin oğlu olan Sergio Bonelli, 2 Kasım 1932’de İtalya’da doğdu. 1958 yılında Un Ragazzo nel Far West‘in senaryolarını yazmaya başlayarak babasının izinden gideceğini gösterdi. 1961 yılında çizer Gallieno Ferri ile birlikte Zagor‘u yaratan Bonelli, 1976 yılında babasının yarattığı Tex‘e de senaryolar yazmaya başladı. 1976 yılında yine Ferri ile Mister No‘yu okuyucuyla buluşturarak başarısının bir tesadüf olmadığını gösterdi. Bonelli yayınevinin de yönetimine geçen usta isim, klasik fumetti anlayışını yeni ve modern akımlarla harmanlaması, genç isimlere cesaret vermesi sayesinde sevilen pek çok çizgi roman kahramanının hayat bulmasına olanak sağladı. İtalya’da çizgi romanın en büyük markası olan Bonelli‘nin vefatı bütün çizgili hayal severlerde derin üzüntü yaşattı.

Bonelli‘nin, Zagor‘a beyaz perdede can veren ilk (ve şimdilik tek) isim Levent Çakır‘ın katılımıyla Ankara’da düzenlenen Fantasturka – Türk İşi Fantastik Film Festivali‘nin bitişinin ardından hayata gözlerini yumması da manidar bir olay olarak akıllara kazındı.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et