BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Motosiklet Günlüğü The Motorcycle Diaries Yönetmen: Walter Salles Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De La Serna

Öne Çıkanlar

A,B,C’yi öğrendiniz… Sıra Che’de….

Motosiklet Günlüğü
The Motorcycle Diaries
Yönetmen: Walter Salles
Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De La Serna


Ernesto “Che” Guevera’nın henüz genç bir tıp öğrencisiyken çıktığı Güney Amerika turu güncesinden hareketle çekilen filme şu isim de yakışırdı: bir romantik devrimci doğuyor! (5 Kasım 2004)

Motosiklet Günlüğü
The Motorcycle Diaries
Yönetmen: Walter Salles
Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Rodrigo De La Serna

Eleştiri notu: ****
Seyir notu: ***

İki genç Arjantinli 1952 yılında kırık dökük bir motorsikletle Güney Amerika’yı keşfetmek üzere yola çıkar; 23 yaşındaki tıp öğrencisi Ernesto Guevera ve 29 yaşındaki biokimyager Alberto Granada. İkisi de yalnızca birer romantik hayalperest olmadıklarını yolculuklarından en zor şartlarda bile vazgeçmeyerek gösterir. Ernesto, Latin Amerika’yı tanıdıkça, Buenos Aires’de uzak kaldığı hayatın kimi gerçekleriyle yüzleştikçe bir metamorfoz yaşamaya başlar. Genç Ernesto “Che”ye dönüşmektedir.

Salles’in filmini beğenmeseydim başlığım hazırdı; “Che olsun, çamurdan olsun!” Ama filmi beğenince güzel insan, güzel şairin Sunay Akın’ın bir şiirinden kopya çekerek attım başlığı. Everest Yayınevi’nden “Motosiklet Günlükleri” adıyla çıkan kitap “Che’nin Güncesi”, hakkıyla beyazperdeye taşınmış. Seyir notundaki bir yıldızlık indirim kimi seyircilerin (özellikle Che ile muhabbeti pek ilerletmemiş olanların) bu düşük tempolu iki saatlik filmde oflama-puflama ve yerinde sıkıntıyla gıvıldama varyasyonlarına girebileceklerini düşünmem. Ama Ernesto Guevera’nın Che’ye dönüşme sürecinin (en azından başlangıcının) çok iyi anlatıldığı, gerçeğiyle özdeş karakterlerin yaratıldığı aylar süren sancılı bir yolculuğun ve Che’nin politikten ziyade, humanist bakışının, daha doğrusu hissiyatının seyirciye çok iyi yansıtıldığı bir film eleştirel gözle bakıldığında dört yıldızı hakediyor. Baskılı tişörtleriyle Che’yi maymun edeyim derken, maymunun allahı olan kimileri ise bu filme gitmeseler de olur. Nasıl olsa anafikri anlamayacaklardır!

Dikkat edilmesi gereken hususlar:
1. Che’yi canlandıran Gael Garcia Bernal.
2. Bu filmin uyarlandığı kitabın Türkçe’de yayımlanmış olması.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et