BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Adolph Hitler ölmeli!

Operasyon Valkyrie

20 Temmuz 1944’te genç subay Claus Von Stauffenberg, Adolph Hitler’in ayaklarının dibine bomba dolu bir çanta bırakır. O ve birçok üstdüzey subay sonu Almanya için kötüye giden şavaşın nihayete ermesi için Hitler’in ölmesi gerektiğine inanmışlardır. Operasyon Valkyrie işte bu başarısız suikastin ve onun baş faili Von Stauffenberg’in hikayesini anlatıyor.

Yönetmen Bryan Singer ve yıldız oyuncu Tom Cruise’u bir araya getiren Operasyon Valkyrie, II. Dünya Savaşı’nın en ilginç olaylarından birini konu alıyor. Hitler’i öldürüp yönetimi ele geçirmek isteyen bir grup üstdüzey subay planlarını uygulamaya koyarlar. Şansını ilk olarak Tümgeneral Tresckow dener ama Hitler’in uçağına yerleştirdiği bombanın mekanizması tutukluk yapar. Neyse ki başarısız olsa da, bu suikast girişimi açığa çıkmaz. İkinci denemenin Afrika’dan gazi olarak dönen Albay Von Stauffenberg tarafından yapılması kararlaştırılır. Onun Hitler’in düzenlediği brifinglere katılma yetkisi vardır, bu da ona Führer’e istediği kadar yaklaşabilme fırsatı sunmaktadır. Von Stauffenberg Rastenburg’daki bir karargahta yapılacak toplantıyı seçer suikast için. Ama daha önceki denemenin de ortaya koyduğu gibi Adolph Hitler’i sanki suikastlara karşı koruyan gizemli bir güç vardır. Von Stauffenberg’in ilk iki denemesi başarısız olur. Sonuncuda bombanın bulunduğu çantaya Hitler’in ayaklarının dibine bırakmayı başarır ve toplantı mekanını terk eder. Buradan sonrasında neler olduğunu filmin insiyatifine bırakıp gerçek hayatta neler olduğuna bir göz atalım.

Von Stauffenberg yakalandı ve sorguya bile gerek görülmeden kurşuna dizildi. Bu suikastten yalnızca kolundan yara alarak kurtulan Hitler, olayın ardından büyük bir paranoya içinde subaylarını infaz etmeye başladı. Kendisine yakın pek çok subayın öldürüldüğü bu furya da şüphesiz en önemli kurban Çöl Tilkisi lakaplı Erwin Rommel olmuştu. Rommel, kesin olarak kanıtlanamasa da, kimi subayların kendilerine yapılan işkencenin bir an önce bitmesi için onun adını vermeleri   yüzünden Hitler’in şüphesini üzerine çekti. Hitler’e gönderdiği ve sorgu altındaki bazı subay arkadaşlarının masumiyetine inandığını yazıp affedilmelerini istediği mektupları da bu şüpheleri güçlendirdi. Hitler hemen Berlin’e gelmesini emretti. Ama sağlık durumu bu seyahati yapmasına engel teşkil ettiği için Rommel bu emre riayet edemeyince Hitler SS’lerini sorgu yapmak üzere Rommel’e yolladı. Rommel suçlamalar karşında yapacak en iyi şeyin ailesini ve şerefini korumak adına siyanür hapı içip intihar etmek olduğuna karar verdi. Kamuoyuna aldığı savaş yaralarından öldüğü açıklandı ki, en yakınındakilerin bile Hitler’e ihanet ettiği duyulursa halkın ve ordunun zaten düşük olan morali tamamen yok olurdu.

Filmin hikayesinin yazarı Christopher McQuarrie ve yönetmen Singer çocukluk arkadaşları. Küçükken evlerin arka bahçesinde II. Dünya Savaşı filmleri çekerlermiş. O yüzden bu filmde ikisi de bir anlamda hayallerini gerçekleştirmiş oluyorlar. Hikaye de ilgilerini en çok çeken, yakalandıkları takdirde sonlarının ne olacağını bilmelerine rağmen Hitler’i öldürmek konusunda dayanışma içine giren subaylar. Bütçesi yaklaşık 80 milyon dolar olan film de zaten onların hikayesini anlatıyor daha çok.

Operasyon Valkyrie
Valkyrie
Yön: Bryan Singer
Oyn: Tom Cruires, Bill Nighy, Terence Stramp, Tom Wilkinson, Kenneth Branagh

Gazeteci Ahmet Özay’ın Hitler’e karşı planlanan suikastlarda görev alan Baron Philipp von Böselager ile yaptığı söyleşiyi okumak için tıklayın.

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et