BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Firewall Yönetmen: Richard Loncraine Oyn: Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen

Öne Çıkanlar

Aileme dokunmayın!..Ve köpeğime de… (Firewall)

Firewall
Yönetmen: Richard Loncraine
Oyn: Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen

Harrison Ford, Jack Bauer’in yerini tutar mı sorusuyla başlamıştır belki de herşey. 24 dizisinin ilk sezonunda teröristler önce kızını sonra karısını kaçırırlar Jack’in. Çalıştığı birim olan CTU’daki operasyonları sabote etmesini isterler ondan. Jack ailesi için denileni yapar. (09-09-2006)

Firewall’da Ford’un canlandırdığı Jack Stanfield karakterinin Bauer’den pek farkı yok. (Adları bile aynı, daha ne olsun. [L.N: Son yıllardaki dizilerin başkahramanlarının çoğunun Jack olduğuna dikka ettiniz mi?]) Yalnızca Stanfiled bir CTU ajanı değil, önemli bir bankanın net üzerindeki güvenliğini sağlayan sistemler kuran bir IT’ci. Ama yavuz hırsızlar karısını ve iki çocuğunu rehin alıp (köpeklerini de tabi. Bir Amerikan geleneği: “Köpeğim olmadan asla.” Ve köpek her zaman ki gibi davaya müthiş hizmetlerde bulunarak Lassie, Joe, Kurt, ve çoğunuz hatırlayamayacak ama Topak gibi atalarını gururlandırıyor.) ondan kendi bankasını soymasını istiyorlar. Jack (Stanfield olanı) talimatlara eli mahkum uymaya başlar. Ama asıl çabayı ailesini kurturmak için bir yol bulmak için harcar.

Film yalnızca 24’ten ibaret değil tabii ki, o kadar acımasız olmayalım. İkinci yarıda başka bir Harrison Ford filmi Kaçak’a giriş yapıyoruz. Çünkü soyguncular delilleri öyle ayarlamaktadırlar ki, işlenen cinayetler de dahil, suçların hepsi Jack’a (Stanfield olanı) yüklenecektir. Bu yüzden Jack suçlu gibi kaçar bir süre. Hollywood son dönemde ailesini koruyan baba rolüne çok mu yer vermeye başladı filmlerinde, yoksa bize mi öyle geliyor. Dünyalar Savaşı’nda Tom Cruise, Rehine’de Bruce Willis, Kabus’tan Denis Quaid ilk akla gelenler. Firewall’da Açık Yakın Tehlike ve Patriot Games’den hatırlayacağınız Jack Ryan (yine mi Jack) kıvamında bir tip yaratan Ford onlara göre sanki daha iyi, daha inandırıcı. Yeni bir şey yok yani, bildiğiniz Harrison işte. Film derseniz; onda da yeni bir şey yok. Risk almak istemeyen, kalite de ortalamayı tutturan her filme razı olan sinema severlere önerilebilir. Başı sonu belli standart bir Hollywood aile gerilim-aksiyonu. Hani bazı filmler vardır, sizde hiç iz bırakmaz. Sorduklarında, “seyretmiştim galiba, adamın arabasını çalıyorlar da sonra suç adamın üstüne kalıyor.” Çalınan aslında bir araba değil, bir silah ya da motordur. Ama hatırlamışsınızdır filmi. Son söz: Firewall oldurmuyor da, öldürmüyor da.

Firewall

Yönetmen: Richard Loncraine
Oyn: Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen
Eleştiri notu: 3 / 5
Seyir notu: 4 / 5

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et