Büyük Hazine / National Treasureters ninja

Da Vinci Şifresi’nin aksiyon destekli muadili şeklinde ele alınması gereken Büyük Hazine eğlenceli, sürükleyici, ama bir o kadar da sağduyunuza tecavüz eden bir film. (24-12-2004)

Büyük Hazine, ABD’nin milliyetçi muhafazakar (“ülkelerini dünyanın merkezi gören ve saldırgan” da diyebiliriz) politikacılarının oluşturduğu Şahinler kanadının, bir anlamda Hollywood temsilcisi sayılabilecek yapımcı Jerry Bruckheimer’ın son filmi. Ticari film yapmaktaki becerisini elde ettiği seyirci memnuniyeti ve hemen akabinde de gişe başarılarıyla kanıtlama alışkanlığına sahip Bruckheimer’ın, aklı kelam her dünya vatandaşını rahatsız edecek bir diğer alışkanlığı ise filmlerinde her fırsatta Amerikalı olma durumunu övmesi ve yüce Amerikan değerlerinin işportacılığını yapması ne yazık ki. Büyük Hazine’de de farklı bir durum söz konusu değil.

Tüm dünyada satış rekorları kıran Dan Brown imzalı bestseller Da Vinci Şifresi’nin sulandırılmış aksiyon versiyonundan başka bir şey değil aslında film. Biraz Indiana Jones’tan, biraz Robert Langdon’dan (Da Vinci Şifresi’ni kahramanı), biraz da Thomas Crown’dan esinlenerek yaratılan hazine avcısı Benjamin Franklin Gates’in, yanına kattığı Truvalı Helen’le (Kruger) birlikte giriştikleri yüksek tempolu maceraya şahit oluyorsunuz filmde. Kahramanlarımızın amacı Amerika’nın dört bir yanına yayılmış gizli şifreleri birer birer çözerek Masonlar’ın, diğer adıyla Tapınak Şövalyeleri’nin efsanevi hazinesini bulmak. Yine aynı hazinenin peşinde olan ve gerektiğinde arkasında görünmez bir harita bulunan yüs küsur yıllık Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni bile yok etmekten geri durmayacak kadar hayasız, şerefsiz “kötü adamların” işe karışmasıyla olay iyice aksiyona dönüyor. (Ki o bildirgede Bush’un Irak işgaline destek çıkan cümlelerde var.) Bu kötü adamların Amerikalı değil, Sean Bean tarafından yönetilen İrlandalılar olduklarını söylemeye gerek yok herhalde.

Hayatı ve sinemayı ciddiye alanların yerinde rahatsızca gıvıldanmasına neden olabilecek tüm bu salaklıklarına rağmen, Büyük Hazine’nin zihin boşaltma ve eğlenme dışında motivasyonu olmayan haftasonu izleyicisi için ideal bir seyirlik olduğunu söylenebilir.

Büyük Hazine
National Treasure
Yönetmen: Jon Turteltaub
Oyuncular: Nicholas Cage, Diane Kruger, Sean Bean, Harvey Keitel, Jon Voight

Eleştiri notu: *
Seyir notu: ***

4 YORUMLAR

 1. "Hayatı ve sinemayı ciddiye alanların yerinde rahatsızca gıvıldanmasına neden olabilecek tüm bu salaklıklarına rağmen"

  bu ne demek şimdi..

  "Büyük Hazine’nin zihin boşaltma ve eğlenme dışında motivasyonu olmayan haftasonu izleyicisi için ideal bir seyirlik olduğunu söylenebilir."

  landlord.."kendini çok ciddiye alıyorsun" diyorsunuz ya bana.. eğer bir önce onaylamadığınız yorumum nedeniyle bu yazı yazılmışsa ..asla haketmiyorum asla.. gerçekten teessüf ederim..

  siz manifestoyu değiştirin bence.. lütfen, yeniden düzenleyin şöyle:"tersninja, site sahibinin düzenlenir keyfine göre! üyelerin talep hakkı yoktur kesinlikle!" deyin..

  ben de haklarımı bilirim.. talep etmem.. olanla yetinirim.

  haketmiyorum..üstelik de yorumlarımda asla saçmaladığımı düşünmüyorum.. yazıyorum tüm samimiyetimle.. vazgeçmiyeceğim tersninja'dan kesinlikle!

 2. Sen nickname'ini never'dan Vaka'ya değiştir bence… Seni çok üzmek pahasına söylemek isterim ki hayatta olan her şey seninle ilgili değil, her söz seni hedef almıyor ve her ima seni kastetmiyor… Bak, şimdi büyük bir şok yaşayacaksın ama, Never sen evrenin merkezi değilsin… Nerde kaldı ki Ters Ninja'nın olasın… Bazı yorumlarını filmleri seyrettiğine inanmadığım için, bazıları gereksiz olduğu ve sırf bir dialog kurmak için yapıldığı için, bazılarınıysa sırf kıllığımdan onaylamıyorum… Hep sen beni kıl edeceksin diye bir kaide yok ya…

  Ama sen tüm bunlara Socrates Eğitimi de diyebilirsin… Bu kavramın içini doldurmak için yapman gereken tek şey, tabi eğer kabul edersen, Socrates adlı Güney Kore filmini bulmak… Ama yakalanırsan seni tanıdığımızı inkar edeceğiz. (Yakalanmasan da edebilirim, bu konuda hassasım)

  Ve bu yoruma yanıt yetiştirme hemen… Çünkü onaylamayabilirim… Belki de onaylarım… Belki niyetine girerim son anda vazgeçerim…

  Bi manifesto kalmıştı karışmadığın o da oldu… Tamam never be, Manifesto'yu da değiştiriyorum, artık onun adı Manifesto değil, DJ Tiesto. Beğenmediysen şu da olabilir:felipe cayetano lopez martinez gonzales çiko!

 3. size bir şey söyleyeyim mi..

  yazdıklarımı onaylamıyorsunuz ya..

  hiç umrumda bile değil..

  landlord okuyor ya yazdıklarımı..

  o bana yetiyor..

 4. Su Nicholas Cage`e oscar verenleri kizilcik sopasiyla dövmek istiyorum. Hayir, cok da iyi oyuncudur, su ödülü aldi alali verdi kendini kos kos filmlerine adam. Nerden verdilerse o ödülü.

CEVAPLA