BİZİ TAKİP ET...

Sitede ara...

Öne Çıkanlar

Avustralya’nın Natural Born Killer’ı… (Kasap / The Chopper)

The Chopper Landlord

Azılı bir caniyi canlandıran yüz kilonun üstündeki  Eric Bana’yı bu filmde tanıyamayacaksınız. (21 Ağustos 2004)

Konu: Mark Brandon Read Avustralya’nın en azılı suçlularından biridir. Yazdığı kitabın ardından da (bu kitabı 9 tanesi daha takip etti) en ünlüsü olmuştur. Film, “Kasap” lakaplı bu suçlunun hayatının son bölümünü ve psikolojisini anlatıyor. Kasap lakabının nereden geldiğinden ise kimse emin değildir. Düşmanlarının ayak parmaklarını kestiği için de bu adı aldığına inananlar vardır, revire gidebilmek için hapishanede kulaklarını kestirdiği için de…

Kasap / The Chopper

Zoom: Gerçek bir karakter olan filmin anti-kahramanı Mark “Kasap” Read’in hikayesini anlatan 2001 tarihli Kasap, bazı yönlerden kült olarak nitelendirebilecek  sıradışı ve özgün bir yapım.

Olayları olduğu gibi anlatma kaygısı taşımıyor. “Kasap” Read efsanesinin insanlar üzerinde yarattığı etkiyi perdeye yansıtmak asıl amaç.  Filmde tanınması pek mümkün olmasa da (çünkü bir elli kilo fazlası var herhalde) Kasap Read’i Eric Bana canlandırıyor. Filmin değerini dört yıldızla ifade edersek, bu yıldızlardan üçünü Eric Bana hak ediyor. Avustralya’nın Seinfeld’i olma yolunda ilerlerken bu rolü üstlenen Bana, böylesine uç noktada bir caniyi öyle inandırıcı, öyle gerçekçi şekilde canlandırıyor ki tüyleriniz diken diken oluyor filmi izlerken. Kasap, öykünün ve bu öykünün kahramanının ruhuna uygun bir şekilde sert. Tarantino tarzı bir şiddet ve kan gölü var filmde. Kasap ayrıca medya ve suçlu arasındaki ortaklığa dikkat çekmesiyle Oliver Stone’un Natural Born Killers’ını hatırlatıyor bize. Filmin akılda bıraktığı soru ise, Bana’nın Hollywood’a transfer olduğunda o şivesini nasıl değiştirebildiği.

  • Eric Bana, bu role daha iyi hazırlanabilmek için “gerçek” Kasap Mark Read’le iki gün yaşadı.
  • “Kasap” Mark Read,  “Full Frontal” adlı komedi dizisinde Eric Bana’yı izledikten sonra kendisini canlandırması için onu seçti.
  • Eric Bana 1986 yılındaki fazla kilolu Kasap Read’in  görüntüsüne kavuşmak için 4 hafta boyunca abur cubur yemeyi kabul etti.
  • Brad Pitt bu filmdeki performansından etkilendiği Eric Bana’nın Truva’da oynamasında ısrarcı oldu.

Kasap / The Chopper

Kasap
Chopper ***
Yönetmen: Andrew Dominik
Oyuncular: Eric Bana, Simon Lyndon
Senaryo ***
Heyecan  ***
Görsellik ***
Eğlence **
Sürükleyicilik **

İlginizi çekebilir...

Advertisement

tersninja.com (2008-2022)

  • Bizi takip et