Son Durak 3 / Final Destination 3Landlord
Filmin basım gösteriminden çıktığımızda sinema yazarı Murat Özer filmi kötü bulduğunu söyledi. Bana göre çok iyimser ve kibar bir yorumdu. Çünkü resmen berbattı film. Fenalıklar geçirtecek kadar berbattı. (29 Nisan 2006)

LandlordFilmin Amerika’da fena bir gişe yapmadığını hatırlattı Murat, damarıma basmak için. Bastı da. Bunun olsa olsa benim film hakkındaki düşüncemi destekleyeceğini belirttim, söz konusu ülkenin insanları başkan olarak da Bush’u seçmişti sonuçta.

Teenage – türkçesiyle yeni yetme zevkine, kültürüne ve zekasına yönelik filmler olsa da, sürükleyici ve tempolu seyir sunarak türün hakkını veren ilk iki Son Durak filmini epey severim. İçimizde hala birer yeni yetmenin olduğunu hatırlatabilmesi açısından bu türden filmlere ihtiyaç duyduğumuzu düşünürüm. Ama öncülleri gibi Azrail’in peşine düştüğü gençler mevzusunu tekrarlayan serinin üçüncü halkası bu iyi niyetimizi resmen sömürüyor. Gençlik filmlerinde mutlaka karşımıza çıkan (Son Durak 3’te de var) ve ancak bir denizyıldızı kadar beyne sahip oldukları hissini veren karikatürize aptal sarışınların zevk, kültür ve zeka seviyesine göre hareket ediyor.

Son Durak 3 / Final Destination 3

Ne kadar mı korkuyorsunuz? Üniversite yıllarında bekar evime gelip mutfak tezgahının altındaki boş bira şişelerini görünce, bana “bira içme oğlum, hasta olursun” diyen annemin sözlerinin beni korkuttuğu kadar. Kurbanlarlarla empati kurup onlar adına tedirgin oluyor muyuz? Sabahları kahvaltı masasında her şeyden habersiz boylu boyunca uzanan ve acımasızca dilimlenmeyi bekleyen ekmek için ne kadar korkuyorsanız o kadar?

Son Durak 3 / Final Destination 3

Yaratıcılık? Ben göremedim. Oyunculuk? Başroldeki kız Yabancı Damat’ta Nehir Erdoğan’ın oynadığı kadar oynuyor… Kıza sanki demişler, ota boka endişelenip ağlak bir suratla ortada dolanıp duracaksın, senin rolün bu.

Son Durak 3
Final Destination 3
Yönetmen: James Wong
Oyuncular: Mary Elizabeth Winstead, Ryan Merriman, Alex Johnson

Eleştiri notu: 5/ 1
Seyir notu: 5/ 1

5 YORUMLAR

  1. doğrusu çok acımasız bir eleştirmensiniz sayın landlord..

    bir yönetmen olsaydım eğer, hayatta en çok korkacağım durum filmimi eleştirme ihtimaliniz olurdu her halde..

    o değil de.. şu filmi yapanların yaratıcılık kabiliyetleri yazınızdaki muhteşem benzetmelerin ("acımasızca dilimlenmeyi bekleyen ekmek" olağanüstü! yemin ederim) onda birini yapabilecek seviyede olsaydı eğer, belki siz bile şu filmi beğenebilirdiniz deyu düşünmekteyim naçizane..

  2. ben filmi çok beğendim bana göre çok güzel ve iğrenç . ama o düşündüğünüz şekilde iğrenç değil . film güzel ama , birde korkunç tarafı var . mesela kan ile ilgili bölümü iğrenç diyebilirim . ama birda yani devamlı oynamasını önererek isterim….

CEVAPLA